خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اداره گارنیزیون باید سمبولیک نباشد"

"اداره گارنیزیون باید سمبولیک نباشد"

Dec 15, 2014 - 16:20

کابل (پژواک، ٢٤ قوس٩٣): کار شناسان امور نظامی به این باوراند که با ایجاد اداره گارنیزیون، سطح ناامنی ها در کشور کاهش یابد.

این درحالی است که  اخیراً در مرکز و ولایات کشور، وضعیت امنیتی خراب شده و رئیس جمهور اشرف غنی، دو روز پیش گفت که به هدف تأمین امنیت در کشور، اداره گارنیزیون فعال می شود.

گارنیزیون یا اداره هماهنگی با ارگانهای امنیتی، پیش از سال 1371 در افغانستان وجود داشت؛ این اداره از متخصصین نظامی وزارت های دفاع ملی، امور داخله و ریاست امنیت ملی ایجاد شده بود و به هدف جلوگیری از مشکلات امنیتی منحیث اداره همکاهنگ کننده امنیتی کار می کرد.

نورالحق علومی رئیس کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه در دوره قبلی و رئیس سابق قول اردوی کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که برای تأمین امنیت کشور و هماهنگی میان نیروهای امنیتی، ایجاد اداره گارنیزیون ضروری می باشد.

به اساس سخنان وی، اداره گارنیزیون که وظیفۀ اساسی آن هماهنگی نیروهای امنیتی به هدف جلوگیری از  حوادث امنیتی می باشد، گزارش عملکرد خود را به سرقوماندان اعلای قوای مسلح می دهد.

علومی افزود که گارنیزیون به سطح مرکز، ولایات و ولسوالی ها ایجاد می شود؛ اما مرکز اصلی آن باید در کابل باشد.

اما وی اضافه کرد که باید اداره گارنیزیون، سمبولیک نباشد تا در بخش امنیت اقدامات مؤثر را انجام دهد.

به گفتۀ وی، در چند سال گذشته به سطح مرکز و ولایات، اداره هماهنگی میان نیروهای افغان و خارجی ایجاد شد؛ اما بخاطرى نتیجه مثبت نداشت که سمبولیک بود.

موصوف اضافه کرد: "در ١٣ سال گذشته که ما با مشکلات امنیتی مواجه استیم، یگانه عامل آن عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی ما بود."

جنرال عبدالواحد طاقت یک جنرال متقاعد امنیت ملی نيز بخاطر تأمین امنیت در کشور، ایجاد اداره گارنیزیون را ضروری دانسته گفت که در این اداره باید متخصصین، افراد با تجربه و شخصیت های وطندوست به وظایف استخدام شوند.

وی اضافه کرد: "ما قبلاً پیشنهاد ایجاد اداره گارنیزیون را کرده بودیم و در این مورد، طرحی را با رئیس جمهور سابق حامد کرزی شریک کرده بودم."

به گفته طاقت، افغانستان به اداره متعهد گارنیزیون بسیار ضرورت دارد، که در دو وقت شب و روز کار کند؛ تا در میان نیروهای امنیتی، هماهنگی به وجود آید و این نیروها بتوانند جلو حوادث امنیتی را بگیرند.

وی گفت که افغانستان، قبلاً نیز اداره گارنیزیون داشت و نتیجۀ آن مثبت بود.

 او خاطرنشان نمود که اداره گارنیزیون، نیروی خاص ندارد؛ اما اگر لازم ديده شود، از نیروهای ملی استفاده کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement