خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افغانستان و جهان براى منافع و تهديدات مشترک بايد همصدا شوند"

"افغانستان و جهان براى منافع و تهديدات مشترک بايد همصدا شوند"

Dec 05, 2014 - 15:05

کابل (پژواک، ۱۴قوس۹۳): محمد اشرف غنی رييس جمهور میگوید که جهان مسوول آیندۀ ما نیست، بلکه مسوولیت آینده به دوش خود ماست؛ اما جهان و افغانستان منافع و تهدیدات مشترک دارند که برای آن باید همصدا شویم تا اقداماتی انجام شود که تهدیدات مشترک از میان بروند.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر سخنگوی ریاست جمهوری، به آژانس خبری پژواک مواصلت ورزیده، آمده است که اشرف غنی رییس جمهور، این گفته هارا در کنفرانس لندن حين سخنرانی بيان نموده است.

در اعلامیه افزوده شده است که کنفرانس لندن برای افغانستان، روز گذشته به میزبانی دولت شاهی بریتانیا در شهر لندن پایتخت آن کشور آغاز گردید و با سخنرانی اختتامیه رئیس جمهور غنی به پایان رسید.

منبع نوشته است که رئیس جمهور غنی، در سخنرانی اختتامیه اش به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان، از صدراعظم بریتانیا بخاطر میزبانی کنفرانس مذکور تشکر کرد.

محمد اشرف غنی، با اشاره به قربانی های جامعه جهانی در افغانستان، از کشته شدن بیش از ۳۴۰۰ تن از پرسونل ناتو و جراحت  بیش از ۳۰۰۰۰ تن دیگر آنان یادآوری کرد.

موصوف، با اشاره به کمک های جامعه جهانی به حکومت و مردم افغانستان، گفت که در رابطه به همکاری جامعه جهانی در افغانستان، اجماع ملی و سیاسی وجود دارد.

وی افزود که افغانستان به عنوان یک کشور اسلامی که ۹.۹۹ فیصد نفوس آنرا مسلمانان تشکیل میدهند، افتخار همکاری با جامعۀ جهانی را دارد و می خواهد به این همکاری ها ادامه دهد.

رئیس جمهور گفت که ما به این همکاری متعهد هستیم و می خواهیم بر اساس ارادۀ مردم خویش عمل نماییم.

محمد اشرف غنی گفت که اگر ذهنیتی موجود باشد که گویا دولت افغانستان در اثر ناامنی به سقوط مواجه است، این یک خیال باطل است؛ چون نیروهای امنیتی ما قوی شده اند و قابلیت هايی که در چهار سال گذشته به دست آورده اند، بی سابقه می باشد.

وی افزود: ما برای این انتخاب نشده ایم که به سقوط مواجه شویم، بلکه برای مقابله با تهدیدات موجود و پیروزی بر آنها مسوولیت داریم.

رئیس جمهور غنی تامین صلح در کشور را یک اولویت ملی دانست و از آغاز انتقال ماموریت سازمان ناتو از جنگی به غیرجنگی استقبال کرد.

وی افزود که نیروهای امنیتی ما آمادگی کامل برای گرفتن مسوولیت امنیت تمامی کشور شان دارند. 

رئیس جمهور افغانستان، با اشاره بر همکاری های منطقوی گفت که ما با کشورهای همسایۀ خویش گفتگوهای فعال را آغاز کرده ایم و از تفاهم به وجود آمده بسیار راضی هستیم.

غنی افزود که ما یک انتخاب داریم و آن، اینکه یا به مرکز همگرایی آسیا مبدل میشویم و یا به یک گوشه فراموش شدۀ آسیا تبدیل میشویم؛ زیرا زمان برای هیچ کسی توقف نمی کند و این موضوع ما را مجبور می سازد که برای آیندۀ بهتر برای مردم خویش، از فرصت ها استفاده کنیم.

محمد اشرف غنی، پیشرفت اقتصادی افغانستان را یک مسئله بنیادی دانسته گفت که تمام تمرکز ما روی این است که فقر را از بین ببریم.

وی افزود که حکومت افغانستان، یک برنامه عمل را با جامعه بین المللی در میان گذاشته است و می خواهد که برنامه مذکور، به کمک همکاران بین المللی تحقق یابد.

رئیس جمهور افغانستان به جامعه جهانی پیشنهاد کرد که برای به وجود آوردن نتایج مثبت، در عوض پروژه ها در افغانستان، منابع مالی را در اختیار حکومت افغانستان قرار دهند.

محمد اشرف غنی با اشاره به مبارزه جدی با فساد گفت حالا نیاز نیست که دوستان بین المللی ما از موجودیت فساد یاد آوری کنند؛ زیرا ما خود اکنون برای مبارزه با فساد متعهد هستیم.

به اساس معلومات اعلامیه، در پایان کنفرانس لندن برای افغانستان، رئیس جمهور غنی و دیوید کامرون صدراعظم بریتانیا در یک نشست مشترک خبری حضور یافتند.

در این نشست مشترک، رئیس جمهور غنی در پاسخ به یک سوال گفت که در دو ماه گذشته، فضای بی باوری از میان رفته و امروز، جامعه جهانی و افغانستان در یک فضای اعتماد به سر می برند و دلیلش این است که ما مشکلات خویش را به صورت واقعی و واضح مطرح کرده و خاطرنشان نمودیم که مسوولیت ماست تا برای مشکلات، راه حل جستجو کنیم.

وی گفت که جهان مسوول آیندۀ ما نیست، بلکه مسوولیت آینده به دوش خود ماست؛ اما جهان و افغانستان منافع و تهدیدات مشترک دارند که برای آن، باید همصدا شویم تا اقداماتی انجام شود که تهدیدات مشترک از میان بروند.

رئیس جمهور افزود: همگرایی و همکاری باید تنها در عرصۀ نظامی نباشد، ما میخواهیم سرمایه گذاری کنیم و تجارت را گسترش دهیم تا زندگی مردم ما به صورت بنیادی تغییر کند و برای انجام این کار، باید یک فصل جدید از همکاری ها آغاز گردد.

محمد اشرف غنی، از تعهدات کنفرانس لندن برای افغانستان، اظهار خرسندی کرده گفت که به اساس اهداف ما، تعهداتی که در کنفرانس توکیو برای افغانستان صورت گرفته بود، در کنفرانس لندن با قوت بیشتر یکبار دیگر تکرار و تجدید گردید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement