خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خلیلی: حکومت باید معضل کوچی ها را حل کند

خلیلی: حکومت باید معضل کوچی ها را حل کند

Mar 06, 2015 - 14:35

 کابل (پژواک، ١٥ حوت ٩٣): رهبر حزب وحدت اسلامی، از حکومت خواست که به مشکل کوچی ها نقطۀ پایان بگذارد و برای رهایی 30 مسافر دربند نيز اقدامات جدی انجام دهد.

این مطلب را محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی و معاون دوم رییس جمهور پیشین (حامدکرزی)؛ در مراسمی که به مناسبت بیستمین سالیاد عبدالعلی مزاری رهبر سابق حزب وحدت اسلامی در کابل برگزار شده بود، بیان کرد.

وی گفت که رهبری حکومت وحدت ملی، باید معضل کوچی ها را جدی بگیرد و حل کند.

خلیلی افزود که مردم هزاره نگران اند که کوچی ها به نام داعش بار دیگر منطقه را نا آرام کنند. بناءً رهبران حکومت جدید باید درین مورد گامهای جدی بردارند تا این مشکل حل شود.

به گفته نامبرده؛ حل مشکل یادشده؛ خواست اساسی مردم است.

  کوچی ها هرسال برای چراندن رمه های شان به مناطق مرکزی میروند، که به همین خاطر اختلافاتی فیما بین مردم محل و کوچی ها به میان می آید و در نهایت تلفاتی از دو جانب برجا میگذارد و یک تعداد خانواده ها آواره میشوند.

خلیلی، همچنین از حکومت خواست که برای رهایی ٣٠ مسافر در بند تلاش کند تا سالم به خانه های شان سپرده شوند.

نامبرده از سران قومی و علمای دینی منطقه نيز خواست که در آزادی افراد یاد شده کمک کنند و از تلاش های انجام شدۀ آنها درین راستا تقدیر کرد. 

وی افزود: ((امروز صبح برایش معلومات رسیده که مسافران مذکور هنوز زنده و سالم اند."

به تاریخ چهارم حوت، ٣١ مسافر که از ایران عودت کرده و از هرات به کابل روان بودند، توسط افراد مسلح ناشناس در منطقه شاه جوی زابل، از موتر نوع ٣٠٣ پیاده کرده شده و اختطاف گردیدند.

یک تن از مسافرین یادشده، نزدیک به یک هفته قبل(٦حوت) آزاد شد و تلاش برای رهایی بقیه با میانجیگری موسفیدان محل جریان دارد.

طالبان مسلح، امروز با انتشار خبرنامه اى گفته اند که افراد یادشده، از سوی آنها اختطاف نشده اند.

خلیلی، از از تلاشهای حکومت موجود برای صلح حمایت نمود؛ اما برحفظ دستاوردهای ١٣ سال گذشته، تاکید کرد و گفت که در کشور صلح، اما صلح عادلانه میخواهد؛ نباید دستاوردهای سالهای گذشته قربانی صلح شوند.

وى افزود: "با قربانی کردن ارزشها و دستاوردهای ١٣ سال گذشته؛ هرگز صلح تامین نمیشود؛ نباید با پایان یافتن صلح، پدیدۀ بدتری (داعش) ظهور کند."

وی علاوه کرد صلحی که بر عدالت استوار باشد، ضرورت به مردم دارد؛ تامین عدالت باید با سهمگیری همه جوانب باشد؛ که مشارکت سیاسی هم بخشی از آن است.

رهبر حزب وحدت اسلامی گفت: "نباید براساس تمایل برخی افراد، سیاستی پیش گرفته شود که در نهایت به حذف یک قوم بینجامد؛ سیاست حذفی در افغانستان جای ندارد و ماندگار نیست."

 نامبرده همچنین بر ضرورت عدالت در کشور تاکید کرد و افزود که دردهای گذشتۀ مردم افغانستان از بیعدالتی بوده است؛  افراطیت و بینادگرایی در جهان نيز در همين راستا به وجود آمده و مشکلات جهانى نیز از بیعدالتی ها سرچشمه گرفته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement