خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه: حکومت کابینۀ مسلکی را معرفی کند

مشرانوجرگه: حکومت کابینۀ مسلکی را معرفی کند

Dec 21, 2014 - 18:23

کابل (پژواک،٣٠ قوس ٩٣): اعضای مشرانوجرگه تاکید می کنند که رئیس جمهور و رئیس اجرائیه، باید به اساس وعده های شان، برای عضویت در کابینه، افراد مسلکی را معرفی نمایند.

این در حالی است که دیروز شماری از رسانه ها، نام برخی ها را به نشر رساندند و گفتند که این افراد به حیث نامزد وزرا به ولسی جرگه معرفی می شوند.

به اساس گزارش ها، از سوی حکومت وحدت ملی؛ در پُست وزارت دفاع شیرمحمد کریمی، برای پُست وزارت امورداخله فضل احمد معنوی، برای پُست وزارت احیا و انکشاف دهات انجنیر نصیر، براى پُست وزارت امور سرحدات و قبایل غلام نبی فراهی، برای پُست وزارت اطلاعات و فرهنگ فیض الله ذکی، برای وزارت امور خارجه صلاح الدین ربانی، برای وزارت مالیه غلام جیلانی پوپل، برای وزارت تجارت سردار محمد رحیمی، و برای پُست ریاست عمومی امنیت ملی رحمت الله نبیل نامزد می باشند.

اما نظیف سالارزی سخنگوی رئیس جمهور، این گزارش ها را نادرست خوانده گفت که به زودی افراد آگاه به حیث نامزد وزرا برای اخذ رأی تايید به ولسی جرگه معرفی می شوند.

در جلسه امروز مشرانوجرگه، روی موضوع یادشده گفتگو صورت گرفت.

هدایت الله رهایی نماینده مردم باميان در مشرانوجرگه، در این مورد از حکومت انتقاد نمود که طى حدود سه ماه، اعضای کابینه را معرفی نکرده است.

وی اضافه نمود: "دیروز یک فهرست به نشر رسید و در این فهرست؛ برای وزارت امور داخله فضل احمد معنوی و برای وزارت امور خارجه صلاح الدین ربانی نامزد بودند؛ آنها به این دو وزارت مناسب نیستند؛ چرا که افراد مسلکی نمی باشند و ملا امام مسجد نمی تواند که وزارت امور داخله و یا امور خارجه را به پیش ببرد."

داکتر زلمی زابلی نماینده مردم زابل در آن جرگه نیز تاکید کرد که حکومت، باید برای وزارت ها افراد مسلکی را معرفی نماید تا در کشور مشکلات جاری خاتمه یابد.

وی اضافه کرد: "معنوی صاحب یک شخصیت روحانی است؛ جهاد نموده، ما برایش احترام داریم؛ اما برای احراز پُست وزارت امور داخله مناسب نیست، برای وی باید ستره محکمه و یا وزارت حج و اوقاف داده شود؛ برای احراز پُست وزارت امور داخله شخصی معرفی شود که حداقل مسلکی بوده و از اکادمی پولیس فراغت پیدا کرده باشد."

به گفته زابلی، صلاح الدین ربانی هم برای پُست وزارت امور خارجه شخص مناسب نمی باشد؛ چرا که از سیاست خارجی معلومات ندارد.

فریده کوچی نماینده کوچی ها در آن مجلس گفت: "حکومت خلاف وعده هایش، در معرفی کابینه بسیار تأخیر نمود؛ اکنون برای وزارت امور داخله معنوی را معرفی می کند؛ مه خو بیخی قبول ندارم و این ملت نیز وی را قبول ندارند."

محمدعلم ایزدیار معاون اول مشرانوجرگه که جلسه امروز به ریاست وی برگزار شده بود نیز خاطرنشان نمود که حکومت، باید هرچه زودتر نامزد وزرا را به ولسی جرگه معرفی نماید تا مشکلات سرپرست در وزارتخانه ها و ادارات مستقل ختم شود.

  ایزدیار نیز تاکید کرد که حکومت باید برای کابینه افراد مسلکی، متخصص، مدیر و وطندوست را معرفی نماید، تا کشور از مشکلات جاری رهایی یابد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement