خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نبیل: در کابل صدها گروه هراس افگن و غیرمسوول وجود دارد

نبیل: در کابل صدها گروه هراس افگن و غیرمسوول وجود دارد

Dec 17, 2014 - 16:56

کابل (پژواک،٢٦قوس٩٣): سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی می گوید که نیروهای افغان، برای دفاع از ولسوالی دانگام ولایت کنر، طیاره ندارد و درچهار اطراف کابل، حدود صد گروه مسلح جا به جا شده اند تا این شهر را ناامن کنند.

در جلسه امروز ولسی جرگه؛ عنایت الله نظری سرپرست دفاع ملی، ستر پاسوال محمد ایوب سالنگی سرپرست وزارت امورد داخله، و رحمت الله نبیل سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی، فراه خوانده شده بودند تا در مورد ناامنی های اخیر در کشور و حملات طالبان در ولسوالی دانگام ولایت کنر معلومات ارائه نمایند. 

اعضای ولسی جرگه گفتند که در این اواخر، سطح ناامنی ها در کابل و ولایات افزایش یافته و در سکتور امنیت، جواسیس بیگانه جا گرفته اند. 

آنها گفتند که نیروهای امنیتی، بايد قبل از وقوع حوادث از آن جلوگیری کنند و دست شبکۀ استخباراتی پاکستان هرچه زودتر گرفته شود.

اعضاى جرگه خاطرنشان نمودند که برای تأمین امنیت در کشور، ادارۀ مستحکم وجود ندارد.

وژمه ساپی نماینده مردم کنر گفت که در اثر اقدام نکردن ارگان های امنیتی، مردم ولسوالی دانگام برای چهارمين روز کشته می شوند.

وی اضافه کرد: "مردم ولایت کنر، با مشورۀ شما در مقابل طالبان قیام کردند؛ اما شما چرا از آنها حمایت نمی کنید؟ مردم ولسوالی دانگام در آتش می سوزند و شما به کمک آنها نمی روید؛ شما تماماً جاسوسان بیگانه استید، نمی خواهید که این وطن آرام شود."

از سوی دیگر، مردم محل می گویند که حدود دو هزار فرد مسلح که اکثر آنها پاکستانی می باشند، بالای آن پوسته های امنیتی در ولسوالی دانگام حمله کرده اند، که از سوی قیام کننده ها در آن ولسوالی ایجاد شده است.

قیام کنندگان ولسوالی دانگام می گویند که جنگ، در برابر صدها فرد مسلح ادامه دارد و افراد مسلح، خانه های لشکر قومی و رهبران قیام مردمی را به آتش کشیده و اموال شان را چور و چپاول کردند؛ اما نیروهای دولتی به صورت درست با آنها کمک نکرده اند.

اما رحمت الله نبیل سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی گفت که ده روز قبل، در مورد حملۀ طالبان افغان و پاکستانی، به رئیس جمهور و شورای امنیت ملی اطلاع داده بود.

وی اضافه کرد: "اما ما باید زور خود را سنجش کنیم، این سه روز می شود که ما به همه می گويیم  طیاره؛ ولى ما طیاره نداریم که آنجا را بمبارد کنیم و یا نفر را دیسانت کنیم."

نبیل، این حرف ساپی را به شدت رد کرد که وی جاسوس است و برای بیگانه کار می کند. وی اضافه کرد: "من چلنج می دهم که در این کشور، از من کرده وطندوست کسی نیست و شما هم باید همین گونه باشید."

  موصوف همچنان در مورد ناامنی های اخير کابل گفت که هشتاد درصد وسايط در کابل، به جاى اشخاص به نام هاى شرکت ها ثبت شده است. از ٢٦ دروازۀ کابل تنها امنيت ٤ دروازۀ کابل گرفته شده، در اين شهر ٥٠٠ موتر ضدمرمى بدون اسناد گشت و گذار دارند؛ همچنان ١٠٣ گروه مسلح غيرمسوول فعال است که امنيت شهر کابل را با تهديد مواجه کرده است.

وى افزود: "ماشين هاى سکن براى تلاشى در دروازه هاى شهر کابل نصب شده، صرف براى يک و نيم ساعت فعال است؛ اما براى ٢٣ ساعت متباقى تيل دزدى ميشود. پس چطور امنيت بهبود يابد."

وى همچنان گفت: "بجز شهر کابل در هيچ شهر دنيا کارت اسلحه به اسلحۀ ديگر کاپى نشده؛ بدون شهر کابل، در هيچ شهر دنيا اگر به کدام زورمند دست پيش کنيد، براى شما نمى گويد که من عضو فلان تيم هستم و براى آن کمپاين کردم."

به گفتۀ نبيل، به همگان واضح است که تمامى زورمندان کشور، در دو تيم انتخاباتى اصلاحات و همگرايى و تحول و تداوم، با هم جمع شدند.

سرپرست امنيت ملى گفت که حدود ١٠٧ گروه تروريستى براى نا آرامى شهر کابل، در چهار اطراف اين شهر جاى گرفته اند.

اما موصوف در مورد، جزئيات بيشتر ارائه نکرد.

وى همچنان گفت که امنيت ملى، تلاش هاى نهايى خود را براى تحکيم امنيت انجام ميدهد؛ اما گاهگاهى طورى نيز شده که يک انتحارى، سه بار از سوى امنيت ملى بازداشت شده؛ اما بار ديگر رها گرديده است.

نبيل افزود که در جريان چند سال گذشته، هيچ نوع سرمايه گذارى در بخش سکتور امنيت ملى صورت نگرفته و ادارۀ امنيت ملى، کارهاى خود را با امکانات بسيار کم پيش ميبرد.

وى همچنان گفت که در چند سال گذشته، يک استراتيژى منظم و دايمى، براى تحکيم امنيت وجود نداشت  و برخورد مقطعى با حوادث صورت ميگرفت.

وى افزود که پلان ناامن سازى شهر کابل، چند سال قبل طرحريزى شده؛ اما خاتمه دادن به نا امنى هاى کشور، به يک ادارۀ مستحکم سياسى نياز دارد.

 نبيل گفت که يک پلان ٤٥ ماده يى، براى تحکيم امنيت کابل ساخته شده و امروز، مورد بحث شوراى امنيت ملى قرار خواهد گرفت.

نبيل بعد از اين گفته ها، از جرگه تقاضا کرد که نشست بايد سرى شود.

در نشست امروزى ولسى جرگه، اکثريت ١٣٠ عضو حاضر، به سرى شدن نشست، راى موافق دادند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement