خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"ولسی جرگه نمی تواند قوانین مربوط به انتخابات را تعدیل کند"

"ولسی جرگه نمی تواند قوانین مربوط به انتخابات را تعدیل کند"

Dec 22, 2014 - 18:10

کابل (پژواک، اول جدی ٩٣): کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و انجمن حقوقدانان می گویند که ولسی جرگه نمی تواند در آخرین سال دورۀ تقنینی، در مواد قانون انتخابات تعدیلات به وجود آورد.

اما هیئت اداری ولسی جرگه تاکید می کنند که آنها در آخرین سال دورۀ تقنینی قرار ندارند و اگر قرار هم داشته باشند؛ به اساس قانون اساسی، تنها در قانون انتخابات تعدیلات را به وجود آورده نمی توانند.

این جرگه، هفتۀ گذشته فیصله نمود که در وظایف کمیسیون های انتخاباتی، صلاحیت ها و ساختار قانون انتخابات، برخی تعدیلات را وارد می کند.

محمد سرور عثمانی عضو کمیسیون عدلی و قضایی ولسی جرگه به آژانس خبری پژواک گفت که اعضای آن جرگه، در قانون یادشده، ده تعدیل را پیشنهاد نموده اند و در آیندۀ نزدیک در مورد آن تصمیم گرفته می شود.

به گفته وی، مدت کار اعضای کمیسیون های انتخاباتی از شش سال به چهار سال، و به دست آوردن رأی اعتماد اعضای کمیسیون های مذکور از ولسی جرگه؛ از تعدیل های مهم در آن قانون از سوی آن جرگه می باشد. 

اما احمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، دیروز گفت که ولسی جرگه در سال آخر دورۀ تقنینی، نمی تواند در قانون متذکره تعدیل وارد نماید.

گلرحمن قاضی سرپرست کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی نیز امروز به آژانس خبری پژواک گفت که به اساس ماده 109 قانون اساسی، وکلا در آخرین سال دورۀ تقنینی؛ شورای ملی، نمی تواند  تعدیلات و پیشنهادها را در مورد قانون انتخابات در فهرست کاری اش قرار دهد.

قاضی اضافه کرد: "این کار، به دليلى در قانون گنجانیده شده که اعضای شوراى ملی، در قانون یادشده به نفع خود شان ملحوظاتی را به وجود نیاورند."

وی گفت که به اساس قانون، اکنون آخرین سال دورۀ تقنینی است؛ چرا که در قانون، زمان آن قید شده است.

اما انجنیر سید اکرام منشی ولسی جرگه گفت که تا هنوز آخرین سال دوره تقنینی آغاز نشده است؛ چرا که با تاخیر در چند ماه به کار آغاز نموده و اکنون از جملۀ ده جلسه، به جلسۀ هفتم خود قرار دارد.

گلرحمن، سخنان اعضای ولسی جرگه را پیرامون ماده 109 قانون اساسی که تنها در مورد قانون انتخابات یادآوری شده است و آنها می توانند صلاحیت ها، وظایف کمیسیون های انتخاباتی و ساختار قانون انتخابات را تعدیل نمایند، گفت که در قانون اساسی، از کمیسیون شکایات انتخاباتی هم یادآوری نشده است؛ اما به اساس ضرورت ایجاد شده و فعالیت دارد.

او خاطرنشان نمود که اکنون اختلاف میان ولسی جرگه و کمیسیون های انتخاباتی در مورد وظایف، صلاحیت های این کمیسیون ها و ساختار قانون آن جریان دارد، که باید از طریق قانون حل شود.

همچنين اجمل هودمن رئیس انجمن حقوقدانان افغانستان گفت که مطابق قانون اساسی کشور، ولسی جرگه در آخرین سال دورۀ کاری خود قرار دارد و نمی تواند مواد قانون انتخابات را تعدیل کند.

به گفته وی، در قانون بخاطرى تعدیل نیاوردن در آخرین سال دورۀ کاری ولسی جرگه قید شده، تا اکثر اعضای شورای ملی که در دورۀ بعدی، خود را نامزد می کنند، در قانون به نفع خود تعدیلاتى را به وجود نیاورند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement