خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هيئت هاى ادارى برخى کميسيون هاى ولسى جرگه انتخاب شدند

هيئت هاى ادارى برخى کميسيون هاى ولسى جرگه انتخاب شدند

Mar 12, 2015 - 12:54

کابل(پژواک، ٢١ حوت ٩٣): انتخابات هيئت ادارى در کميسيون هاى ولسى جرگه صورت گرفت، که در نتيجه رييس، معاون و منشى هر کميسيون تعيين شدند.

سال پنج پنجم دور شانزدهم شوراى ملى، به تاريخ(١٦ حوت) آغاز شد و بعد از آن انتخابات هيئت ادارى جرگه برگزار گرديد، که در نتيجه عبدالظاهر قدير به حيث معاون اول، نذيراحمد احمدزى به حيث معاون دوم، عبدالرؤف انعامى به حيث منشى و عرفان الله عرفان به حيث نايب منشى تعيين شدند.

به اساس مادۀ ٨٧ قانون اساسى، هريک از دو مجلس شوراى ملى، در آغاز دورۀ کارى، يک نفر از اعضاى خود را به حيث رييس براى يک دورۀ تقنينيه، دو نفر را به حيث معاون اول و نايب دوم، و دو نفر را به حيث منشى و نايب منشى براى مدت يک سال تعيين ميکند.

به اساس اصول وظايف داخلى اين جرگه؛ رييس، معاون و منشى کميسيون هاى ١٨گانۀ ولسى جرگه، در جريان هر سال تعيين ميشوند.

عبدالرؤف انعامى منشى ولسى جرگه، به آژانس خبرى پژواک گفت ک طبق اصول ولسى جرگه، انتخابات هيئت ادارى در بعضى کميسيون ها صورت گرفت.

وى افزود که در انتخابات روز گذشته، در نشست هاى کميسيون امور زنان، جامعۀ مدنى و حقوق بشر؛ فوزيه کوفى به حيث رييس، شيرين محسنى به حيث معاون و عزيزه جليس به حيث منشى اين کميسيون انتخاب شدند.

انعامى افزود که در کميسيون امور بين المللى؛ محمد عمر ننگيال با اکثريت آرا به حيث رييس، راحله سليم به حيث معاون، و رحيمه جامى به حيث منشى کميسيون تعيين گرديدند.

وى گفت که در انتخابات کميسيون معلولين، معيوبين  و شهدا؛ محمد اکبرى به حيث رييس، حميدالله توخى به حيث معاون، و سيد نادرشاه بحر به حيث منشى کميسيون تعيين شدند.

به قول منبع، در انتخابات هيئت ادارى کميسيون دفاع؛ همايون همايون به حيث رييس، على اکبر قاسمى به حيث معاون، و سيمين بارکزى به حيث منشى کميسيون انتخاب گرديدند.

به گفتۀ وى، در انتخابات  کميسيون ذخاير طبيعى و حفظ محيط زيست؛ ذکريا سودا به حيث رييس، عبدالرحمن شهيدانى به حيث معاون، و صفورا ايلخانى به حيث منشى اين کميسيون انتخاب شدند.

موصوف همچنان گفت که در انتخابات کميسيون امور دينى، فرهنگى و تعليمى؛ کمال ناصر اصولى به حيث رييس، خليل الله شيهدزاده به حيث معاون، و ليملما ولى حکمى به حيث منشى کميسيون مذکور انتخاب گرديدند.

در  انتخابات کميسيون اقتصاد ملى، زراعت و مالدارى؛ ميرالرحمن رحمانى به حيث رييس و صفيه ايماق به حيث منشى تعيين شدند؛ اما هيچ يک از کانديداهاى پست منشى، نتوانستند که آراى کافى را بگيرند.

منشى ولسى جرگه گفت که در انتخابات کميسيون مبارزه با مواد مخدر نيز محمد نعيم حميدزى لالى به حيث رييس، عبدالودود پوپل به حيث معاون، و چمن شاه اعتمادى به حيث منشى کميسيون انتخاب شدند.

وى گفت که در انتخابات کميسيون مواصلات و مخابرات؛ قيس حسن به حيث رييس، سيداکرام الدين معصومى به حيث معاون، و موسى خان نصرت به حيس منشى اين کميسيون انتخاب گرديدند.

موصوف همچنان افزود که در انتخابات کميسيون امنيت داخلى؛ ميرداد خان نجرابى به حيث رييس، عبدالحى آخندزاده به حيث معاون، و شکيبا هاشمى به حيث منشى انتخاب شدند.

منشى ولسى جرگه گفت که انتخابات هيئت هاى ادارى کميسيون هاى متباقى، در روز شنبه آينده برگزار خواهد شد. 

به گفتۀ وى، به علت انتخابات در کميسيون ها تاکنون مشخص نشده، که ولسى جرگه، در روز شنبه نشست عمومى دارد يا خير.

به اساس اصول وظايف داخلى ولسى جرگه؛ اين جرگه در روزهاى شنبه، دوشنبه و چهارشنبه نشست هاى عمومى و در روزهاى متباقى، نشست هاى کميسيون ها را برگزار مى نمايد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement