خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

درعمليات الماس بيش از٤٠ مخالف مسلح کشته شده اند

درعمليات الماس بيش از٤٠ مخالف مسلح کشته شده اند

Aug 16, 2015 - 18:12

ميمنه (پژواک،٢٥ اسد ٩٤): اردوى ملى از کشته شدن ده ها مخالف مسلح به شمول اتباع خارجى و تصفيۀ ٢٠قريۀ بزرگ در فارياب خبر ميدهد؛ مردم ميگويند که اگر نيروهاى امنيتى، ساحات متصرفه را تخليه کنند، مخالفان برگشته و از مردم انتقام خواهند گرفت.

جگړن رضا رضايى مسوول مطبوعات لواى اول قول اردوى ٢٠٩ شاهين درفارياب، به آژانس خبرى پژواک گفت که درجريان عمليات(الماس) که ازسه روزبدينسو در ولسوالى قيصار به راه افتاده ٤١ مخالف مسلح از پادرآمده و ١٩ تن ديگر مجروح گرديده اند.

وى افزود که درجملۀ کشته شدگان، شيخ ظاهر تبعۀ ازبکستان و برخى اتباع چيچن وپاکستانى وقاضى عبدالحميد مسوول سرحدى طالبان در فارياب نيز شامل اند.

رضايى علاوه نمود که تاحال ٢٠ قريۀ بزرگ که شامل بيش ازيکصد قريۀ کوچک ميشود، تصفيه گرديده و٤٠ عراده موترسايکل به دست آمده و ٢٠ موترسايکل ديگر تخريب شده است.

به گفتۀ مسوول مطبوعات لواى اول قول اردوى ٢٠٩ شاهين، دراين عمليات که ازسوى اردوى ملى رهبرى ميشود، قواى هوايى کشور، نقش برجسته درسرکوبى مخالفان مسلح دارد وازعمليات جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهورى نظارت ميکند.

اما طالبان درسايت انترنتى خودگفته اند که دراين عمليات، ١٩ تن از نيروهاى دولتى به شمول طرفداران جنرال دوستم، کشته و مجروح گرديده اند.

به گفتۀ آنها  دوتانک نيز تخريب شده  و صرف دو طالب جان باخته و سه تن جراحت برداشته اند.

يک متنفذ محلى که نخواست نامش ذکر شود، گفت که مردم ترديد دارند که مناطق متصرفه از سوى دولت حفظ شود.

وى افزود: "اگر نيروهاى امنيتى از ساحات متصرفه بيرون شوند، طالبان دوباره آمده و انتقام خواهند گرفت و حتى مناطق ديگرى را نيز از تصرف دولت خارج خواهند ساخت."

اما داکتر نقيب الله فايق عضو ولسى جرگه گفت که معاون اول رياست جمهورى درقيصار، به مردم وعده داده است  که اين ولسوالى به خصوص بازار شاخ، امن ترين محل خواهد بود و به طالبان مجال نخواهند داد که اينجا را بار ديگر به بازار مواد مخدر و سلاح و ظلم خود تبديل نمايند.

وى گفت که بازار شاخ که سه سال به دست طالبان بود، به بازار فروش مواد مخدر و سلاح تبديل شده بود.

فايق افزود: "عصر ديروز من و جنرال دوستم با بعضى وکلاى ولسى جرگه از بازار شاخ ديدن کرديم و يک قالين گرانبها بنام (على خواجه يى) را که در سطح جهان شهرت دارد ازيک دکان خريديم."

وى علاوه کرد که اين قالين را امروز معاون اول رياست جمهورى  از سوى مردم فارياب به وکلاى ولسى جرگه و نمايندگان نهادهاى مدنى که از کابل به فارياب آمده اند، تحفه داد.

جنرال دوستم که از دوهفته بدينسو در فارياب به سر ميبرد، گفته است که به هدايت رييس جمهور اشرف غنى، به آن ولايت رفته وميخواهد که مشکلات امنيتى اين ولايت را حل کند.

 مسوول مطبوعات لواى اول قول اردوى ٢٠٩ شاهين، گفت که اکنون عمليات براى بازپسگيرى منطقۀ خواجه کنتى قيصار، آغاز شده و اين منطقه نيز تصفيه خواهد شد.

خواجه کنتى شامل ٢٠ قريه و نفوس تخمينى ١٥ هزار نفرى بوده و از دوسال بدينسو در تصرف طالبان قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement