خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک محصل درخوست دروازۀ اتومات ساخته است

يک محصل درخوست دروازۀ اتومات ساخته است

Oct 20, 2015 - 14:46

شهرخوست (پژواک، ٢٨ميزان٩٤): يک محصل انستيتيوت ميخانيکى در خوست، دروازه ای را ساخته است که در جريان انفجار، تيراندازى و يا صداى بلند ديگر، به طور اتومات مسدود مى گردد.

اين محصل که فيض الله منگل نام داردو متعلم صنف دهم رشتۀ برق انستيتيوت متذکره مى باشد، مى گويد که از فکر و تلاش هاى خود اين ابتکار را انجام داده است.

نامبرده در مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که ساختن دروازه، حدود پنج ماه را دربر گرفت و نتيجۀ مطلوب حاصل کرد.

فيض الله آفزود که در ساختن دروازه، افزون بر آهن عادى و تخته هاى چوب، از برخى آلات برقى نيز استفاده کرده است که در مسدود شدن دروازه به گونۀ اتومات، نقش عمده  دارد.

نامبرده علاوه نمود: "از اينکه دروازه در اثناى صداى بلند، اتومات بسته شود، برخى مايک ها، لودسپيکر، تعدادى پررزه هاى ديگر و همچنان يک بطرى کوچک را براى برق نصب کرده است."

اگر چه فيض الله درمورد هزينۀ اين دروازه ابراز نظر نکرد؛ اما گفت از اينکه اقتصاد خانواده اش ضعيف است، همه مصرف را انستيتيوت پرداخته است.

نامبرده علاوه کرد که اين دروازه را به طور کُل يک دروازۀ امنيتى عنوان کرده مى توانيم؛ زيرا اگر انکشاف داده شود، باورمنداست که در تامين امنيت يک قلعه رول مهم ايفا کرده مى تواند.

فيض الله گفت : "زمانيکه صداى سلاح در ٢٠ مترى دروازه شنيده مى شود، يا يک تن در صدد آن است تا از دروازه به زور داخل شود؛ در هنگام سروصدا خود مسدود مى شود."

اين محصل گفت درصورتيکه دولت يا کدام موسسۀ خيريۀ ديگر، وسايل مکمل بخش عملى را در اختيار انستيتيوت قرار دهد، به شمول وى بيشتر محصلين اين توانمندى را دارند که دست به ابتکار بزنند.

فيض الله علاوه کرد که در انستيتيوت، چنين وسايل و امکانات در دسترس ندارند که در تجربه عملى از آنها استفاده نمايند و خود توان خريد آن را ندارد.

وى گفت: "مواد خام را بايد در اختيار ما قرار دهند؛ تا محصلين انستيتيوت در کار عملى و تجارب از آن استفاده کنند. اکنون ما صرف درس هاى نظرى را مى آموزيم؛ اما نتيجۀ آن مثبت به نظر نمى رسد."

دستگيرجان گربز مدير انستيتيوت مذکور، به پژواک گفت که درگذشته هم برخى محصلين با ساختن اشياى گوناگون، ابتکارات داشته اند.

نامبرده علاوه کرد: "سال گذشته نيز يک محصل ما از خود ابتکار نشان داد، رقابتى که از سوى بانک جهانى برگزار شد، نامبرده نيز در آن اشتراک ورزيد؛ در رقابت پيروز گرديدم و در مقابل ٣٠ هزار دالر به دست آورديم."

مدير دستگيرجان گربز، همچنان گفت که غرض تجارب عملى، محصلين انستيتيوت از مسوولين مربوطه وسايل ضرورى را تقاضا کرده اند؛ اما تاکنون هيچ پاسخى دريافت نکرده اند.

مطيع الله فضلى معاون تدريسى رياست معارف خوست گفت که درمورد وسايل ضرورى براى انستيتيوت مذکور، به وزارت پيشنهاد کرده و آرزو دارد تا در اين عرصه همکارى صورت گيرد.

موصوف علاوه نمود: "چند بار به وزارت درخواست کرديم، اکنون نيز مکتوب ها نزد شان موجود اند، شمارى ماشين ها را براى ما داده؛ اما براى انستيتيوت بسنده نيست."

انستيتيوت ميخانيکى خوست، سه رشته دارد(برق، ماشين کارى و نجارى) که مجموعاً شش صد محصل و متعلم در آن آموزش فرا مى گيرند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement