خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حجاج افغان ۲۳ میلیون افغانی برای تداوی کودکان مبتلا به سوراخ قلب کمک کرده‌اند

حجاج افغان ۲۳ میلیون افغانی برای تداوی کودکان مبتلا به سوراخ قلب کمک کرده‌اند

Nov 04, 2015 - 18:21

کابل (پژواک، ١٣عقرب): وزارت ارشاد، حج و اوقاف اعلام کرد که ٢٣ میلیون افغانی را در سال جاری، از حجاج بخاطر تداوی کودکان مصاب به سوراخ قلب جمع آوری و به هلال احمر کشور سپرده است.

فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف این موضوع را امروز در مراسمی که به مناسبت ارزیابی روند حج امسال در کابل برگزار شده بود، بیان کرد.

وی ضمن موفق خواندن این روند گفت: "برنامه امسال دستاورد‌هايی نیز داشت که یکی از آن‌ها جمع آوری ٢٣ میلیون افغانی از حجاج برای تداوی اطفال مصاب به سوراخ قلب می‌باشد."

عثمانی افزود که این پول به جمعیت هلال احمر کشور سپرده شده است.

طیب یوسف زی رئیس امور انکشافی هلال احمر به پژواک گفت: "با این پول ما امسال تا ١٢٠ تن را که به سوراخ قلب مصاب می‌باشند تداوی می‌کنیم."

به گفته وی تداوی هر طفلی که مصاب به این بیماری می‌باشد، بین دونیم تا سه هزار دالر می‌شود و این کودکان برای اینکه دوباره سلامتی خود را به دست آورند به خارج از کشور فرستاده می‌شوند.

یوسف زی افزود که پروسه کمک حجاج به اطفالی که به بیماری مبتلا هستند، سال گذشته آغاز شد و بر مبنای آن قرار شد هر حاجی یک هزار افغانی به این کودکان کمک کند.

بر پایه معلومات وی، سال گذشته به دلیل اینکه یک تعداد حجاج پول مربوط به حج را قبلا به بانک تحویل کرده بودند، تنها شش میلیون افغانی جمع آوری شد؛ اما این برنامه در سال جاری به طور کامل در مورد همه حجاج عملی گردید.

رئیس امور انکشافی جمعیت هلال احمر گفت: "ما امسال تکت‌های اعانه یک هزار افغانیگی را چاپ و به دسترس حجاج قرار دادیم تا هنگام پرداخت پول حج، این مقدار پول را نیز به بانک بپردازند."

مسوولان جمعیت هلال احمر می‌گویند که برنامه تداوی کودکان مصاب به سوراخ قلب، چهار سال قبل آغاز شد و در این مدت بیش از هشت هزار کودک ثبت نام شده‌اند که از این تعداد، تا کنون چهار هزار تن معالجه شده‌اند.

خلیل الله شهید نماینده مردم درولسى جرگه  وعضو هیئت نظارت از پروسۀ انتقال حجاج دراين نشست گفت که اين پروسه برعلاوۀ موفقيت ها، مشکلاتى وکاستى هاى نيزداشته است .

 

موصوف ، انتقال حجاج زون غرب کشور به کابل وبعدا به ولايات مربوطه ، نبود کمپ منظم براى حجاج درشهرکابل  وکمبود ترانسپورت درجريان مراسم حج  را ازمشکلاتى دراين پروسه عنوان کرد.

اين عضو هيئت نظارت ازپروسه انتقال حجاج خواستار رفع  اين مشکلات درپروسه حج سال آينده گرديد .

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement