خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از روز جهانی علم و ساینس در کابل تجلیل به عمل آمد

از روز جهانی علم و ساینس در کابل تجلیل به عمل آمد

Nov 10, 2015 - 17:45

کابل (پژواک، ١٩ عقرب ٩٤): "انجمن جوانان بسوی تغيیر مثبت" از روز جهانی علم و ساینس در کابل، در حالى تجلیل به عمل آورد که ميگويند وزارت هاى معارف و اطلاعات و فرهنگ، این روز را به فراموشی سپرده اند.

پاکیزه گهر مسوول این نهاد در برنامۀ تجليل از روز جهانی علم و ساینس که در تالار افغان فلم شهر کابل برگزار شده بود، گفت باوجودی که تاریخ دهم ماه نومبر (امروز) را سازمان ملل متحد به نام روز علم و ساینس نامگذاری نموده؛ اما این روز در کشور ما به فراموشی سپرده شده است.

وى افزود که از سوی دولت و نهادهای مسوول، علاقه و انگیزه ای برای مطالعه و کتابخوانی وجود ندارد.

او گفت: "هدف ما از این برنامه، ارج گذاشتن به علم و ساینس و پیام ما برای والدین بود تا برای فرزندان شان اگر ده کتاب می خرند، یکی آنرا برای یک فرزند فقیر بدهند تا تعداد افراد با علم در جامعه ما افزایش یابد."

وحید نویسا استاد پوهنتون تعليم و تربيۀ پوهنتون شهید استاد ربانی با انتقاد از حکومت، در فراموشی این روز گفت که این روز در کشور ما اهمیت ندارد؛ در حالیکه علم در جهان جوامع را به سوی رفاه، صلح و انقلاب های علمی تبديل نموده است.

فرهاد دریا آوازخوان کشور، در این برنامه گفت که علم باید در مسیر توسعه پایدار و صلح گام بردارد تا دردی از دردهای بشر در نتیجۀ آن دوا شود.

به باور وى، یکی از بزرگترین حلقه های مفقود شده در پروسۀ رسیدن به صلح و توسعه در افغانستان، کمبود علم در میان شمار چشمگیری از سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان است.

به گفتۀ موصوف، جمعیت بزرگی از سیاسیون افغانستان، نسبت به برخورد علمى بیشتر برخورد سنتی دارند.

دریا خطاب به جوانان گفت که اگر آنها می خواهند افغانستان را از بحران تصمیم گیری ها نجات بدهند و به یک افغانستان با توسعه و افراد شایسته سالار برسند، باید خود را با زیور علم آراسته سازند.

بربنياد معلومات "انجمن جوانان بسوی تغیير مثبت"، اين نهاد برای خدمتگذاری و بلند بردن ظرفیت جوانان، از حدود یک سال به اينطرف در کابل، با صد تن از جوانان خدمت می کند.

 

 

 

 

 

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement