خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رييس پيشين "پشتنى بانک" به ١٠ سال حبس محکوم گرديد

رييس پيشين "پشتنى بانک" به ١٠ سال حبس محکوم گرديد

Nov 22, 2015 - 19:07

کابل (پژواک، اول قوس ٩٤): رييس پيشين "پشتنى بانک" و شش کارمند اين بانک، به جُرم اختلاس ده ها ميليون دالر، هرکدام به ١٠ سال حبس محکوم گرديدند و چهار کارمند حکومتى در پيوند به فساد دستگير شدند.

عبدالبصيرعزيزى سخنگوى لوى څارنوالى، امروز طى نشست خبرى در کابل گفت که دوسيۀ حيات الله ديانى رييس پيشين پشتنى بانک، توسط څارنوالى تکميل شده و درمورد آن سه محکمه فيصله نموده است.

وى افزود که محکمۀ نهايى، ديانى و شش کارمند ديگر اين بانک، هرکدام را به ١٠سال حبس تنفيذى محکوم نموده است.  

  عزيزى گفت که در اين محکمه فيصله صورت گرفت که رقم مجموعى پول اختلاس شده از سوى اين افراد که یک میلیارد و ٢٩ میلیون و ٩٣٣هزار افغانى ميشود، بايد دوباره به حکومت برگردانده شود.

سخنگوى لوى څارنوالى افزود که براى ديانى، چون ديگر متهمين، اجازۀ انتخاب وکيل مدافع داده شده بود.

رييس پيشين و شش کارمند پشتنى بانک، درارتباط به اختلاس ٣٥ ميليون دالرامريکايى در اين بانک، به تاريخ ٢٠ حوت سال ١٣٩٠ بازداشت شده بودند.

دیانی و پنج کارمند دیگر پشتنی بانک در سال ١٣٩١ از سوی محکمه ابتدائیه هر کدام به ٢٠سال حبس محکوم شده بودند، اما وی حکم محکمه را غیر عادلانه خوانده بود.

ادارۀ مبارزه با فساد اداری لوى څارنوالی، در وقت دستگيرى رييس پيشين پشتنى بانک گفته بود که در بين   افراد دستگير شده، کارمندان بلندرتبۀ وزارت انکشاف شهرى نيز شامل اند.   

منبع افزوده بود که ٣٥ ميليون دالر، توسط  اين اشخاص برای ٧٠ شرکت تجارتی که حضور فزیکی نداشته و ثبت وزارت تجارت و ادارۀ حمايت از سرمايه گذارى افغانستان (آیسا ) نبوده، به طور قرضه داده شده و قبالۀ جایدادهايی که به گونۀ تضمین از سوی این اشخاص تحویل بانک گردیده، نیز جعلی ميباشد.

عزيزى درنشست امروزهمچنان گفت که در دو هفتۀ اخير؛ دو تن از کارمندان رياست ماليه دهندگان بزرگ به ظن اخذ ١٦٥هزاردالر امريکايى رشوه، رييس معدن ولايت لوگر به ظن اخذ ١٠ هزار دالر امريکايى رشوه، و مدير مالى و ادارى وزارت شهرسازى و مسکن نيز به ظن اخذ دو ميليون افغانى رشوه دستگير شده اند.

منبع خاطرنشان کرد که دوسيه هاى اين افراد تحت بررسى قرار دارد.  

گفتنى است که خليل الله فيروزى سهمدارسابق کابلبانک که ازسوى محکمۀ استيناف کابل، درعقرب سال ١٣٩٣، به ١٠ سال حبس محکوم گرديده بود، اخيراً از حبس رها گرديده وبا وزارت شهرسازى قرارداد ساخت شهرک هوشمند در کابل را امضا نمود، که اين کار مخالفت مردم را برانگيخت و رييس جمهور اشرف غنى، قرارداد را فسخ کرد و حکم برگرداندن فيروزى به زندان را صادر نمود.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement