خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در صورت حمایت دولت چند ابتکار مهم خود را می‌توانم عملی کنم"

"در صورت حمایت دولت چند ابتکار مهم خود را می‌توانم عملی کنم"

Dec 17, 2015 - 17:29

کابل (پژواک، ۲۶قوس۹۳): یک مبتکر افغان که مدعی است تا کنون چند طرح ابتکاری خود از جمله ساخت یک طیارۀ بی‌سرنشین را عملی کرده است، می‌گوید که در صورت حمایت دولت، چندین طرح مهم دیگر را نیز می‌تواند عملی سازد.

رجب علی اندیشمند ۵۰ ساله که از رشته تخنیک پوهنتون پلیتخنیک کابل فارغ شده است، امروز با نمایش چند ابتکار تازه‌اش در کابل، گفت که به دلیل نبود حمایت مالی و تشویق دولت، نتوانسته است چندین طرح قابل اجرای خود را عملی کند.

 وی با نمایش چندین نمونه از کار‌هایش از جمله یک طیارۀ بی‌سرنشین گفت این طیاره که سه کیلوگرام وزن، ٩٠ سانتى متر طول، و ۶۶ سانتی متر عرض دارد، مجهز به دوربین و هدفیاب بوده و از راه دور کنترول می‌شود.

به گفته رجب علی، این طیاره به شکلی ساخته شده است که توانایی نشست اضطراری را بدون آسیب و یا خسارت کم دارد و برای ساخت آن، حدود ٢۵ هزار افغانى از جیب خود هزینه کرده است.

وی در عین حال تصریح کرد که طرح‌هايی را در مورد ساختن مترو (قطار شهری)، نجات کشتی از غرق شدن و جلوگیری از سقوط طیاره دارد و در صورت حمایت و تشویق دولت و یا نهادهای بین المللی، می‌تواند آن‌ها را عملی سازد.

این ادعا و درخواست کمک مالی برای تحقق ابتکارات تازه، درحالی صورت می‌گیرد که اداره امنیت ملی کشور، در اوایل سال جاری اعلام کرد که مرکز تحقیقات و ثبت اختراعات و ابتکارات، به منظور حمایت از افراد مخترع و مبتکر، در چوکات این ریاست تاسیس شده است.

امنیت ملی گفته بود که این مرکز، زمینه را برای مشوره دهی، کمک و همکاری در قسمت تکمیل اختراع و یا طرح ابتکاری فراهم می سازد و آماده است تا به مراجعین در این زمینه کمک و همکاری کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement