خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افغانستان تا سه سال آینده از انتقال ترانزیت معلومات تا ۵۰۰ میلیون دالر عايدخواهد داشت"

"افغانستان تا سه سال آینده از انتقال ترانزیت معلومات تا ۵۰۰ میلیون دالر عايدخواهد داشت"

Jan 03, 2016 - 16:08

کابل (پژواک،۱۳جدی۹۴): وزارت مخابرات، از تکمیل ٢٤هزار تیليفون دیجیتل سیمدار به ارزش ١٢،٥ میلیون دالر در شهرکابل خبر داده، ميگويد اولین بار است که افغانستان، جایگاه خود را منحیث گذرگاه ترانزیت معلومات در منطقه معرفی می­ کند.

شش هزارسيت تيليفون ديجيتل، امروز درشهرک امیدسبز درعقب قصردارالامان به بهره برداری سپرده شد وقرار است که ۱۸ هزارسيت دیگر آن، در شهرک رحمن مينه در مربوطات ناحیه دوازدهم شهر کابل عنقريب به بهره برداری سپرده شود.

عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، درمراسم افتتاح این پروژه گفت که این پروژه، ضمن فراهم آورى تسهيلات تيليفون وانترنت برای باشندگان شهرک اميدسبز، در پیشرفت و انکشاف اجتماعی ساحه نیز موثر واقع می­گردد.

وى افزود که هزینه این دو پروژه، ١٢،٥ ميليون دالر امريکايى است که از سوی شرکت "افغان تيلیکام" پرداخت شده و کار آن، در ظرف  دو سال تکمیل  گردیده است.

شریف الله یکتن ازباشندگان این شهرک، به آژانس خبری پژواک گفت: "با افتتاح این پروژه، ما جوانان می ­توانيم که از انترنت سريع بخاطر درس های خود ومسايل معلوماتى استفاده  کنيم."

وى علاوه کرد که درگذشته از ساير شبکه هاى مخابراتى که استفاده ميکردند، مکالمه و به خصوص انترنت آن به قيمت بلند تمام ميشد؛ اما با فعال شدن تیليفون دیجیتل سیمدار، در قيمت در هر دوبخش، کاهش به عمل آمده است.

پروژه توسعۀ تیليفون دیجیتل سیمدار افغان تيليکام، یکی از پروژه های زیربنایی بوده که ازسوى وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، از سال ١٣٨٥بدینسو روی دست گرفته شده است.

این پروژه درشهرهای مزارشریف، کندهار، جلال آباد، کندز و بخش‌هایی از شهر کابل شامل "مکروریان، وزیراکبر خان، پلچرخی، خیرخانه، خوشحال مینه، شهرنو، کارته چهار، مهتاب قلعه، تایمنی، کارته نو و دارالامان" تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است.

همچنان وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، از ترانزیت انترنت از خاک افغانستان خبر داده، گفت: "ازبکستان حاضرشده است که یک بخش از انترنت خود را از خاک افغانستان به پاکستان ترانزیت کند."

وحيدی افزود که اولین بار است که افغانستان، جایگاه خود را منحیث گذرگاه ترانزیت معلومات در منطقه معرفی می ­کند ودرسال آينده باانتقال ترانزیت معلومات، افغانستان حدود یک میلیون دالر عایدخواهد کرد.

وی افزود پیشبینی می­شود که تا سه سال آینده، افغانستان فقط از طريق ترانزیت معلومات به سایر کشورها، تا ۵۰۰ میلیون دالر عاید خالص داشته باشند.

به گفته وزيرمخابرات، افغانستان وابستگی انترنتی خود را از پاکستان از بین بُرده و قراردادهايی را در این بخش با سه کشور دیگر عقد کرده است.

وی گفت که در حال حاضر، ایران با مناصفه قیمتِ پاکستان و اما قزاقستان پائین تر از قیمت ایران، انترنت را به افغانستان وعده داده است.

این در حالی است که در گذشته افغانستان، انترنت را از ايران، ازبکستان و پاکستان خریداری میکرد و همواره در مورد کاهش قیمت های انترنت با اين کشور ها مذاکره شده است.

بر اساس آخرین آمار وزارت مخابرات، در سال ٢٠٠٦ ميلادى يک ميگابايت انترنت، حدود پنجهزار دالر بود؛ اما به تدريج اين قيمت پايين آمده و در سال ٢٠١٣ اين رقم به ٩٧ دالر کاهش داده شد و اکنون به ٦٧ دالرپايين آمده است.

 

 

 

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement