خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پرورش ماهى در کندهار رشد کرده است

پرورش ماهى در کندهار رشد کرده است

Jan 16, 2016 - 11:19

کندهار(پژواک، ٢٦جدى ٩٤): تعداد فارم هاى پرورش ماهى در کندهار، نسبت به سال گذشته دو برابر افزايش يافته که زمينۀ مفاد و فرصت هاى خوب کارى را به مردم مساعد کرده است.

سال گذشته ٩٢ فارم ماهى در کندهار وجود داشت؛ اما امسال تعداد آن به ١٧٦ فارم رسيده و سلسلۀ ايجاد فارم هاى ديگر نيز جريان دارد.

 

فضل احمد، يکى از باشندگان ولايت کندهار است که در حومۀ غربى  منطقۀ باغ پل شهر کندهار، يک فارم بزرگ ماهى دارد و هزاران ماهى در آن موجود است.

موصوف به آژانس خبرى پژواک گفت هر چند ماهى ها از درياى ارغنداب کندهار، بنددهله و ولسوالى گرشک هلمند به شهر کندهار عرضه مى شد؛ اما بخش اعظم آن از پاکستان وارد مى گرديد.

وى افزود که با در نظرداشت اين موضوع، مجبور شد که فارم ماهى در کندهار ايجاد نمايد؛ چرا که تقاضاى گوشت ماهى در اين ولايت بيشتر بود؛ اما فارم هاى آن وجود نداشت.

به گفتۀ وى، دو سال قبل يک فارم پرورش ماهى در دو جريب زمين در منطقۀ باغ پل اعمار کرده، چوچه هاى ماهى را از جلال آباد آورده و نتيجۀ خوب داده است.

موصوف گفت که از اين فارم خود، نزديک به ١٥هزار کيلوگرام گوشت ماهى به دست آورده که هم در کندهار مورد استفاده قرار ميگيرد و هم به ولايات نزديک صادر ميگردد.

اين شخص تنها به ايجاد يک فارم اکتفا نکرده، بلکه ده ها تن ديگر را نيز با خود مصروف کار نموده است.

فضل احمد گفت که علاوه بر کندهار، در زابل، ارزگان، هلمند و فراه نيز هزاران چوچۀ ماهى را به هدف ايجاد فارم ها به مردم توزيع کرده و علاوه بر اين، نمايند

گى هاى پخت و پز ماهى افتتاح کرده که همه روزه صدها تن به آن مراجعه ميکنند.

وى افزود که علاوه بر فارم خود، در ولايات مذکور نيز فارم هاى ايجاد شده ماهى خريدارى و بعداً آن را از طريق نمايندگى هاى خود، به بازار عرضه ميکنند.

وى گفت: "در جريان سال روان از فارم هاى تازه ايجاد شده ٢٦هزار و هفتصد کيلوگرام گوشت ماهى به دست آوردم که هم از سوى ماهى پزى ها و هم به شکل آزاد در بازار به فروش رسيده است."

فضل احمد با رضايت از کار خود، افزود که دولت بايد در بخش ايجاد سردخانه ها و بسته بندى ماهى وى را کمک کنند.

وى گفت که در مجموع گوشت ماهى در فصل سردى در کندهار بيشتر استعمال ميشود؛ از همينرو گوشت ماهى در فصل گرمى خراب ميشود.

به گفتۀ وى، اگر آنها سردخانه داشته باشند، ميتوانند که در فصل تابستان نيز گوشت ماهى را پيک کرده و در زمستان از آن استفاده کنند.

عبدالغفور يکى از باشندگان ديگر شهر کندهار، در منطقۀ شوراندام ولسوالى دامان، فارم  حدود ٤٠ هزار ماهى دارد.

ماهى کندهار

وى گفت که در بخش ساخت فارم مشکلات و تاوان هاى زيادى را پشت سر گذاشته؛ اما فعلاً کاروبار فارم بسيار به خوبى پيش ميرود.

وى افزود: "سه سال قبل يکبار از پاکستان نسل ماهى آوردم، تمامى آنها در جريان راه

از بين رفت، بعداً تخم ماهى ها را در بدل دو ميليون کلدار خريدارى کردم؛ اما وقتى که تولد شد، از دو تا سه سانتى متر بزرگ نمى شد که خيلى تاوان  کردم."

موصوف گفت که بعداً به کمک مامورين فنى رياست زراعت، نسل جديد ماهى را از جلال آباد آوردند که نتيجۀ خوب داشت و فعلا تعداد ماهى هاى وى به ٤٠ هزار ميرسد.

وى افزود که در کندهار پنج – شش نوع ماهى يافت ميشود؛ مشهورترين آن سلور کارپ است و در جريان شش ماه از ٢ تا سه کيلوگرام، و در جريان سه سال ٣٢ کيلوگرام وزن ميگيرد.

به گفتۀ موصوف، ماهى فارم از نان خشک، بقاياى برنج، رشقه، شوتله، علف و ساير مواد تغذيه ميکند.

وى گفت که رياست زراعت تنها در بخش مشوره هاى فنى آنها را کمک کرده است.

موصوف از دولت خواست که در بخش نسل گيرى ماهى، بخش تعميراتى فارم و آموزش آنها را کمک کند.

انجنير محمدالله نورى مدير ترويج رياست زراعت کندهار گفت که کار ايجاد فارم هاى پرورش ماهى در کندهار، از سال ١٣٨٦ آغاز شده؛ اما در اوايل هيچ نتيجه نمى داد، چرا که تلفات ماهى ها بيشتر بود.

موصوف به آژانس خبرى پژواک گفت که در سال ١٣٩١ خورشيدى، اولين فارم ماهى در کندهار ايجادشد، در سال ٩٢ شش فارم ايجاد شد؛ بعداً به دليل نتايج خوب آن، در سال ١٣٩٣ خورشيدى ٩٢ فارم ايجاد شد و امسال تعداد فارم ها در کندهار به ١٧٦ رسيده است.

اما وى افزود که سلسلۀ ساختن فارم هاى ماهى در اين ولايت، به سرعت ادامه دارد و در جريان هر هفته، ده ها تن به رياست زراعت مراجعه ميکنند، تا جواز و مشوره در مورد ساخت فارم ماهى به دست آورند.

به گفتۀ وى، سروى رياست زراعت نشان ميدهد که تقاضاى ماهى در کندهار بيشتر شده و اگر ٢٠ هزار فارم ني ز در اين ولايت ايجاد گردد، به اين تقاضا پاسخ داده نمى تواند.

ماهى کندهار

وى افزود که فعلا علاوه بر شهر کندهار، در ولسوالى هاى دامان، ارغنداب، ژيرى، دند، ميوند و سپين بولدک کندهار نيز فارم هاى ماهى وجود دارد؛ اما لازم است که اين سلسله ادامه يابد، تا هر قريه يک فارم ماهى داشته باشد که مردم به کار گماشته ميشوند و فايده ميکنند.

 موصوف آب و هواى کندهار را براى پرورش ماهى خوب خواند و گفت که تاکنون در اينجا کدام مريضى ديده نشده که باعث تلف شدن ماهى شود.

وى افزود فارم هايى که در يک جريب زمين ساخته شده، سالانه حدود ٣ هزار کيلو گرام گوشت توليدميکند.

مقامات ميگويند که اگر سلسلۀ ايجاد فارم هاى ماهى همچنان با سرعت ادامه يابد، ولايت کندهار در آيندۀ نزديک به يک توليد کنندۀ بزرگ ماهى مبدل خواهد شد.

قابل ذکر است که علاوه بر فارم هاى کندهار، از درياى ارغنداب و بند دهلۀ ولسوالى شاوليکوت نيز ماهى به دست مى آيد؛ اما اکثراً ماهيگيرى در اين محلات به شکل غير قانونى صورت ميگيرد.​

اکثريت مردم براى ماهيگيرى، از بمب هاى دستى و شارت جنراتور استفاده ميکنند که اين کار، نسل و چوچه هاى ماهى را با تهديد مواجه ميکند.

مسوولان رياست زراعت ولايت کندهار ميگويند که نيروهاى امنيتى را مکرراً در اين مورد در جريان گذاشته و از آنها خواسته اند که از اين نوع ماهيگيرى جلوگيرى نمايند.

 

 

 

 

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement