خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک جوان مبتکر ولايت بلخ آلات مختلف برقى ساخته است

يک جوان مبتکر ولايت بلخ آلات مختلف برقى ساخته است

Feb 06, 2016 - 15:57

مزارشريف (پژواک، ١٧دلو٩٤): يک جوان در ولايت بلخ، آلات برقى ساخته که از آن در امور روزمره استفاده شده ميتواند.

اين جوان ميگويد که سويچ هاى مختلف برقى، سويچينگ ترانسفرمر، وسيلۀ برقى ريموت کنترول، چراغ ترافيکى و ساير مواد برقى را ساخته است.

اين جوان سيد حيدرهاشمى نام دارد، ٣٥ ساله است، در مزار شريف زندگى دارد و در بخش برق، تعليمات تخنيکى انجام داده است.

موصوف، به تاريخ(١٧دلو)، در مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که از ده سال گذشته بدينسو، مصروف ساختن سامان آلات برقى ميباشد.

به گفتۀ وى، از آغاز تاکنون مکرراً تلاش نموده که دولت از اشياى دست ساخت وى استفاده کنند؛ اما تاکنون کدام تماس رسمى با وى گرفته نشده است.

هاشمى از آلات دست ساختۀ خود يک چراغ ترافيکى را به پژواک نشان داد و در اين مورد گفت که اين چراغ برقى از لين هاى برقى، بلپ هاى کوچک، شيشه هاى پلاستيکى، سويچ برقى عادى و تختۀ برقى ساخته شده است.

موصوف افزود که ساخت اين اشارۀ ترافيکى، تا ٥٠٠ افغانى هزينه برداشته است؛ درحاليکه اشاره هاى نصب شدۀ ترافيکى در شهر هاى افغانستان، بيش از ٢٠٠ دالر امريکايى قيمت دارد.

به گفتۀ وى، اشارۀ ترافيکى که به دست وى ساخته شده، مصرف برق آن نيز کمتر ميباشد.

هاشمى گفت تفاوت بزرگ ميان اشارۀ وى و اشارۀ ترافيکى معمول در شهر هاى افغانستان، اين است که اشارۀ وى از طريق مبايل نيز کنترول شده ميتواند.

موصوف افزود: "در اشارۀ ترافيکى، يک مبايل عادى نصب شده که از هر مکان در صورت زنگ زدن به شمارۀ سيم کارت مبايل، روشن و يا هم خاموش ميشود."

به گفتۀ وى، موصوف بدون اين آلۀ برقى، سويچ هاى مختلف برقى، سويچينگ هاى ترانسفرمر، وسيلۀ برقى ريموت کنترول و همچو آلات ديگر را ساخته است.

هاشمى گفت که هر آلۀ دست ساختۀ وى، در بازار عام قيمت خيلى بلند دارد؛ اما وى آن را به قيمت خيلى پايين ساخته ميتواند.

موصوف افزود که اگر دولت از آلات ساخته شدۀ وى استفاده کند، ساير آلات برقى را نيز به قيمت پايين خواهد ساخت.

منير فرهاد سخنگوى والى بلخ، بعد از گزارش آژانس پژواک، در مورد ابتکارات اين جوان ابراز خوشى نمود و تعهد سپرد که در مورد دستاوردهاى وى، با او ديدار خواهد کرد.

موصوف گفت که جاى خوشى است که يک جوان ولايت بلخ، چنين ابتکاراتى کرده ميتواند.

وى تعهد سپرد که اين جوان را روز دوشنبه آينده، به جلسۀ ادارى مقام ولايت معرفى خواهد کرد و در مورد آلات برقى که به دست او ساخته شده، تصميم خواهد گرفت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement