خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در برخى مناطق تاريخى بادغيس کندنکارى هاى خودسرانه جريان دارد

فيچرها

آرشيف

در برخى مناطق تاريخى بادغيس کندنکارى هاى خودسرانه جريان دارد

Feb 07, 2016 - 14:57

قلعۀ نو(پژواک،١٨ دلو٩٤): برخى مسوولان و باشندگان محل می‌گویند که از حدود يک ماه به اين طرف، کندنکارى هاى خودسرانه در محلات مختلف تاريخى ولسوالى هاى آبکمرى و قادس ولايت بادغيس ادامه دارد.

محمد سرور باشنده قريۀ «قرچغى» ولسوالى قادس در جنوب اين ولايت، به آژانس خبرى پژواک گفت که از حدود يک ماه به اين طرف، در منطقۀ «الماس» و قلعۀ تاريخى «ملک انتر» قرچغی، کندنکارى هاى خودسرانه جریان دارد.

او درمورد اينکه چه کسانى دست به اين کار می‌زنند، بدون ارايه جزييات گفت: «افرادی هستند که همه وقت درتلاش تخریب آثار محلات باستانی و غارت میراث های فرهنگی ما هستند.»

موصوف، در مورد اینکه افراد یادشده تا حال در نتیجه کندنکاری چیزى را به دست آورده اند يا خير؟ گفت: «شاید به دست آورده باشند؛ اما من معلومات ندارم و از دولت می­خواهم درقسمت حفظ میراث های فرهنگی توجه نماید.»

 محمد سرور افزود گفته می‌شود که در سال هاى گذشته، در نتيجه کندنکارى هاى خودسر در اين محلات؛ مجسمه، کوزه های سفالى و غيره يافت شده است.

این مشکل در ولسوالی آبکمرى در غرب اين ولايت نيز وجود دارد.

غلام یحيی باشنده دهستان ولسوالی آبکمری گفت که کندنکارى هاى خودسرانه در مناطق «سینۀ اردو، چیلانک، دهستان و قلعه نریمان» اين ولسوالى نيز از حدود يک ماه به اين طرف جريان دارد.

او افزود: «آثار و اجناس قیمتی شاید بیرون شده باشد؛ اما من معلومات ندارم و شرایط هم طورى است که بخاطر به خطر افتیدن جان ما، شهرت افرادى که در کندنکاری سهم دارند گفته نمى­توانم.» 

به گفته او همه ساله در فصل زمستان همچو کندنکارى ها جریان دارد؛ اما«هیچ کسی نیست که از تخریب آثار و سرمایه ملی جلوگیری کند.»

به گفته او در فصل هاى ديگر سال، به دليلى اين کندنکارى ها متوقف می‌شود که مردم مصروف کارهاى زراعت و غيره می‌باشند.

گزارش ها می‌رساند که دهستان، در يک زمان مهم­ترين و پرنفوذترين شهر بادغيس بود و تپه هاى «چیلانک» حدود یک هزار سال قبل از اسلام قدامت دارد.

غلام یحيی گفت که در منطقه موسوم به «سينه اردو» نيز قبلاً کندنکارى هاى خودسرانه شده و گفته می‌شود که از اين منطقه کوزه هاى سفالى و برخى آثار ديگر به دست آمده است.  

همچنان قلعه «نريمان» که در فاصله حدود۷۰ کیلومتری غرب شهر قلعه نو مرکز اين ولايت موقعيت دارد، دارای بناها و ساختمان‌های قدیمی وحیرت انگیز می‌باشد.

 

عبدالخلیل فروتن سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ بادغیس گفت که برعلاوه  مناطق «قرچغی و الماس» ولسوالی قادس؛ در مناطق سینه اردو، چیلانک، دهستان و نریمان ولسوالی آبکمری؛ و در منطقه «آب پوده» ولسوالى جوند نيز از حدود يک ماه به اين طرف کندنکارى هاى خودسر جريان دارد. 

دره جوند و آب ايستاده آن که مشهور به (آب پوده) است، یکی دیگر از مناظر طبیعی و تاريخى بادغیس است.

وى گفت که اکثریت این مناطق، تحت نفوذ مخالفين مسلح دولت قرار دارد و برخى مردم استفاده جو در اين مناطق دست به غارت آثار باستانى می‌زنند.

فروتن گفت: «تا کنون از به دست آمدن آثار در این کندنکاری ها معلومات در دست نیست.»

به گفته او، رياست اطلاعات و فرهنگ در مورد رسماً به ارگانهای کشفی اطلاع داده است تا از اين کندنکارى هاى خودسر جلوگيرى کند.

عبدالعزیز امانی، آمر امنیت قوماندانی امنیه بادغیس گفت که به تمامى قوماندانى هاى امنيه ولسوالى ها و ارگان های کشفی هدایت داده است تا جلو اين کندنکارى ها را بگيرد.

وى از مردم بادغيس خواست که در قمست حفظ میراث های فرهنگی، با ارگان های دولتی همکاری نمایند.

به اساس گزارش ها، ارگان هاى امنيتى اين ولايت، در سال ۱۳۹۳ از کشف و ضبط ۷ قلم آثار باستانی خبر داده بود و پيش از آن هم، نیروهای پولیس ولسوالی قادس ۶ قلم آثار باستانی را از مربوطات این ولسوالی ضبط کرده بودند.

به اساس معلومات وزارت اطلاعات و فرهنگ، در افغانستان پنج هزار ساحه تاريخى و ١٤٠٠ بناى تاريخى، ثبت آن وزارت می‌باشد و آثار تاريخى ثبت ناشده نيز در کشور وجود دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement