خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسؤلان محلی بامیان: ماین‌های ساخت ایران را کشف و بدست آوردیم

مسؤلان محلی بامیان: ماین‌های ساخت ایران را کشف و بدست آوردیم

Feb 28, 2016 - 14:25

کابل-بامیان (پژواک، ٩حوت ٩۴): مسؤلان محلی بامیان از کشف یک ذخیرۀ مهمات طالبان که شامل ماین‌های ساخت ایران نیز است، خبر می‌دهند اما سفارت ایران می‌گوید که اسناد و شواهدی برای اثبات این موضوع وجود ندارد و ایران از صلح وثبات افغانستان حمایت می‌کند.

جنرال حیات الله روستا‌زاده، رئیس امنیت ملی بامیان امرو در یک نشست خبری گفت که این مهمات شامل ٣٣ حلقه ماین ضد پرسونل، هفت حلقه ماین ضد وسایط، ٢۵ فیر مرمی راکت آرپی جی هفت، سه فیر مرمی میزاییل و دوصندوق مرمی ماشیندار پیکا بوده که دریک منطقۀ کوهى و صعب العبور در ولسوالی شیبر ذخیره گردیده بود.

وی افزود که این مهمات، مربوط ملا صدیق الله یکی از قوماندانان طالبان در ولسوالی تاله وبرفک ولایت بغلان بوده که آن را بخاطر برنامه های تخریبى خود در سال جدید دربامیان آماده کرده بود.

رئیس اداره امنیت ملی بامیان گفت: «در بامیان زمینه برای مرکزیت طالبان و سایر مخالفان مسلح وجود ندارد و ما همه پلان‌های دشمن را در نطفه خنثى خواهیم کرد.»

طاهر زهیر والی بامیان، کشف این ذخیرۀ مهمات را مهم خوانده، گفت که هرکدام این مواد انفجاری مى توانست جان انسانی را بگیرد. به گفته وی، ماین‌هایی که به دست آمده، ساخت ایران است ودیگر مهمات آن روسی می‌باشد.

اما سفارت ایران در کابل، در خبرنامه یی که به دسترس پژواک قرار گرفته، ضمن رد کشف ماین‌های ایرانی گفته است که یکی از مسؤلان ولایتی بامیان در حالی که خود نیزدر اظهاراتش عدم وجود مدارک و مستندات در خصوص این ادعا را بیان کرده، حدس و گمان را ملاک قضاوت خود گذاشته است که شایسته نبوده و روابط حسنه و رو به توسعه دو کشور را با تکیه بر حدس و گمان مورد تردید قرار داده است.

در ادامه این خبرنامه آمده است که سیاست اصولی و همیشگی ایران، حمایت از صلح، ثبات و امنیت در کشور دوست و برادر افغانستان بوده و ایران همواره آمادگی خود را برای کمک به این روند نیز اعلام داشته است.

در بخش دیگری از این نشست خبری، والی بامیان گزارش‌های نشر شده در مورد برنامه حمله داعش در بهارسال جدید را در مناطق مرکزی، جنگ روانی عنوان کرد و گفت که اگر چنین اتفاقی هم بیفتد، مردم وحکومت آنان را سرکوب خواهند کرد.

وی افزود: «ما آمادگی‌های خود را داریم واز جنگهای روانی طالبان وداعش نیز هراسی نداریم.»

یک منبع امنیتی که خواست نامش فاش نشود گفت که مهمات به دست آمده از آن لحاظ مهم است که طالبان در بامیان والی نام نهادخود را معرفی نموده و قصد دارند این ولایت را نا‌امن بسازند.

مولوى برهان، والى سابق نامنهاد طالبان سه سال قبل توسط نیروهاى امنیتى درولسوالى سیغان بامیان درنزدیکى سرحد ولسوالى تاله و برفک ولایت بغلان بازداشت گردید که به گفتۀ منبع، نامبرده پس ازسپرى کردن حدود یکسال در زندانى پلچرخى‌‌ رها گردیده و اکنون دوباره به حیث والى طالبان تعیین شده است.

اما با وصف این، والی بامیان گفت: «دشمنان به هر نامى که تنظیم شوند وبه هر نامى که بیایند، توسط نیروهای امنیتی نابود خواهند شد.»

قابل ذکر است که مسؤلان محلى بار‌ها گفته‌اند که بامیان ازحیث امنیت، درسطح کشور پیشتاز بوده و تنها مخالفان مسلح گاهى از ولایت بغلان، داخل مناطق سرحدى بامیان گردیده و دست به ناامنى مى زنند، که یا سرکوب می‌گردند ویا هم دوباره به کوه هاى بغلان فرار مى کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement