خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاين صفايى شهر ميمنه در فارياب آغاز شد

کمپاين صفايى شهر ميمنه در فارياب آغاز شد

Mar 16, 2016 - 13:06

  میمنه (پژواک،٢٦حوت٩٤):  کمپاين دوهفته اى به هدف پاک کارى شهرميمنه از کثافات، امروز با اشتراک ده ها تن از مقامات محلى بشمول والى و قوماندان امنيۀ فارياب، راه اندازى شد.

دراين برنامه صفايى که به ابتکار ریاست شاروالى آن ولايت راه اندازى شده است، حدود ٢٠٠ تن از پرسونل شهرداری و باشندگان نواحی ده گانه شهر میمنه شرکت داشتند.

سید انور سادات والی فاریاب، درآغاز اين کمپاين گفت که بخاطر فرا رسیدن بهار و به هدف تشویق مردم براى اشتراک در حشر عمومی که امروز راه اندازى شده، سهم گرفته است.

سادات با ذکر اينکه فرهنگ و شناخت یک ملت، از روی پاکی خانه و شهر شان قضاوت  ميگردد، افزود که هر شهروند، مکلف  به پاک کارى شهر و محیط خود ميباشد و نبايد از کسی  ویا نهاد خارجی توقع  پاک کردن سرک، پارک و شهر خود از وجود کثافات را داشت.

وی از مردم خواست که نظافت و محیط زیست را رعایت نموده در این برنامه عمومی پاک کاری شهر سهیم شوند  .

والی درادامه صحبت هايش گفت که  شهردار شهر ادنۀ ترکیه، وعده سپرده  که در مسایل فنی، تخنيکى و  آموزش پلانهای شهرسازی، با شهرداری میمنه تفاهمنامه اى را امضا نماید.

 به گفتۀ والی فارياب ، شهر ادنۀ ترکیه از شهرهای زیباى  آن کشور است، شهردار منتخب آن تعهد سپرده تا تفاهمنامۀ برادرخواندگی را با شهرداری میمنه امضا نماید و شهر میمنه را در آینده، یکی از شهر های زیبا در منطقه بسازد .

محمد آصف پیمان رییس شورای مشورتی شهرداری که در راه اندازى برنامه امروز، رياست شاروالى آن ولايت را همکارى نموده است، به پژواک گفت  که با ختم صفايى شهرميمنه، اين برنامه را به همکارى مردم به ولسوالى هاى اين ولايت نيز گسترش ميدهند و درعين حال، موانعی که در جاده ها  و پیاده روها  ایجاد گرديده بر میدارند.

پیمان از مردم خواست تا زباله های شانرا به روی سرک و جویچه ها نریزند، سرک  و پیاده روها را بند نسازند و در تنظیف شهر حصه بگیرند؛ در صورتیکه به اين پیام ها وقعی گذاشته نشود، مجبور میشوند از قوای اجرائیه کار بگیرند.

بربنياد معلومات منبع، اين کمپاين دوهفته ادامه مى يابد و قراراست دراين مدت، مرکز و چندين ولسوالى اين ولايت ازوجود کثافات پاک گردد.

در همین حال، باشندگان شهر میمنه، از راه اندازی حشر عمومی برای تنظیف شهر استقبال نموده میگویند که  نباید این کمپاین ها سبمولیک و نمایشی باشد؛ باید انبار کثافات که در نواحی مختلف و در جوار مساجد و مکاتب ریخته شده برداشته شود.

محمد عمر استاد یکی از مکاتب شهر میمنه گفت دو سال است در کنار مکتبی که بیش از دو هزار دختر و پسر در آن درس میخوانند کثافات انبار گردیده، با وجود تقاضا های مکرر، شهرداری آنرا انتقال نداده است.

وی عوامل آلودگی محیط و شهر را عدم آگاهی مردم از فرهنگ شهرنشینی و بی تفاوتی مسوولان شهرداری میمنه عنوان نمود.

ارسلان یکی از جوانان ناحیه چهارم شهر میمنه گفت با وجودیکه جامعه پیشرفت نموده و مردم با استفاده از تکنالوژی از تمام مسایل و موضوعات بهتر آگاهی حاصل کرده اند؛ اما بر عکس فرهنگ شهر نشینی ضعیف شده هیچ توجه در قسمت محیط زیست ندارند.

وی افزود که در کنار لیسه عالی خراسان، قبرستانى است که در آن صد ها تن که در جریان ۳۰ سال جنگ کشته شده اند دفن هستند؛ اما مردم منطقه تمام کثافات را بالای قبرها میريزند.

 اما سید احمد شاه غیاثی معاون شهرداری میمنه  گفت که این نهاد، طبق معمول در پاکی و صفایی شهر تلاش میکند؛ اما تشکیل و امکانات شهرداری میمنه با توجه به وسعت شهر و کثرت نفوس، ناچیز است؛ از این رو نمیتوانند همزمان تمام زباله ها را از شهر انتقال دهند.

غیاثی گفت که شهرداری میمنه در نظر دارد درآينده پلان جمع آوری زباله هاى خانه به خانه را رویدست گيرد و ازسوى ديگر، پرسونل بخش تنظیف موظف میشوند جاده ها را از طرف شب  پاک نمایند .

وی از مردم شهر میمنه خواست تا زباله ها را در کنارسرک ها نریزند و در خریطه ها انداخته در کنار دروازه ها بگذارند تاپرسونل تنظیف آنرا انتقال دهند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement