خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اگر به محيط زيست توجه نشود، تا چند سال کابل محلى برای زندگی نخواهد بود

اگر به محيط زيست توجه نشود، تا چند سال کابل محلى برای زندگی نخواهد بود

Mar 21, 2016 - 16:11

کابل(پژواک، ٢ حمل ۹۵): سازمان مدنی «جمعیت فکر وعمل»، ضمن نگرانی از وضعیت محیط زیستی در کابل، از باشندگان این شهر خواست تا با غرس نهال، در سرسبزی شهر شان سهم بگیرند.

کابل، شهری‌ است که به دلیل گنجایش کم، نفوس زیاد و بی‌ توجهی در زمینۀ محیط زیست آن در یک دهۀ گذشته، به یکی از بدترین شهرها از لحاظ وضعیت محیطی و افزایش آلودگی در جهان مبدل شده‌ است.

محمدسالم ایزدیار رییس سازمان یادشده، امروز حین غرس کردن نهال در مربوطات ناحیه یازدهم شهر کابل، به خبرنگاران گفت که در حال حاضر، بیش از پنج میلیون تن در شهر کابل زندگی می کنند و نفوس بیش از حد باعث شده تا باشندگان این شهر، در محیط غیر صحی زندگی بکنند.

او افزود که جمعیت فکر و عمل، به منظور ايجاد محیط سرسبز و مهیا ساختن محیط پاک، یک هزار نهال زينتى را امروز در نواحی یازدهم ، پانزدهم و هفدهم این شهرغرس مى کنند.

موصوف از شهروندان کشور بخصوص باشندگان ولایت کابل خواست تا برای سرسبزی محیط شان، نهال غرس کنند.

این سازمان مدنی همچنان با راه اندازی کمپاین و گشت زنی در نقاط مختلف شهر، از باشندگان کابل خواستند تا حد اقل یک نهال را در خانه و یا هم کوچه شان غرس کنند و در سرسبزی شهر شان سهم بگیرند.

کمپاین یادشده پيش از چاشت امروز، با شعار «بیایید با غرس یک نهال در سرسبزی شهر سهیم شوید» آغاز شد و تا عصر ادامه خواهد داشت. نهاد يادشده در اين کمپاين در هر آن محلى که مناسب براى غرس نهال بود، نهال غرس مى کرد.

به گفته ایزدیار، نبود محیط زیست سالم باعث شیوع امراض گوناگون در جامعه شده و در صورتیکه مردم وحکومت در سرسبزی محیط سهم نگیرند، تا چند سال آینده کابل محلى برای زندگی کردن نخواهد بود .

در همین حال، فدا محمد عادل رییس شورای وکلای گذر ناحیه یازده هم شهر کابل که در این کمپاین نهال شانی و آگاهی عامه حضور داشت گفت درصورتیکه مردم جهت حفظ ومراقبت این نهال ها همکاری نکنند، نهالشانی دراین شهر بی فایده خواهد بود.

وی همچنان با غرس یک نهال، از رییس جمهور خواست تا در زمینه سرسبزی و محیط زیست توجه جدی کنند.

به گفته موصوف، سرسبزی یک شهر تنها به شاروالی و یا حکومت ربط ندارد و تمام مردم باید در سرسبزی کشور سهم داشته باشند.

قاری عبدالقُبار یک تن از وکلای گذر ناحیه یازدهم شهر کابل، غرس نهال را صدقه جاریه خوانده گفت که سرسبزی و فراهم کردن محیط پاک، وظیفه و وجیبه هر فرد مسلمان و افغان است.

او افزود که نسل فعلی، باید برای نسل آینده زمینۀ محیط پاک را فراهم بکند و اين کار از طريق غرس نهال ممکن است.

این درحالی است که رییس جمهور غنی نیز سه روز قبل، با غرس کردن نهال در محوطه ریاست جمهوری، از تمام افغان ها خواست که یک نهال را به منظور سرسبزی و محیط پاک غرس کنند.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement