خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک قرارداد به ارزش ٢٨ میليون افغانى در وزارت مخابرات شفاهى صورت گرفته است

يک قرارداد به ارزش ٢٨ میليون افغانى در وزارت مخابرات شفاهى صورت گرفته است

Apr 02, 2016 - 18:23

کابل(پژواک،١٤حمل ٩٥): يک منبع موثق در وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى ميگويد که قرارداد ايجاد "سيستم  محصول خدمات مخابراتى" با يک شرکت داخلى، شفاهى صورت گرفته وهيچ اسنادى دراين زمينه به هيئت موظف رياست جمهورى ارائه نگرديده؛ اما سخنگوى اين وزارت، اين ادعا را رد ميکند.

براساس فيصلۀ شورای وزيران و فرمان رييس جمهور؛ ده درصد محصول خدمات مخابراتی، بالای تمام استفاده کنندگان خدمات مخابراتی وضع گرديده و پرداخت اين محصول، از تاريخ اول ميزان سال گذشته ۱۳۹۴ اجرايی شده است.

پس ازاين فرمان، وزارت مخابرات بدون درنظرداشت پروسۀ تدارکات، اقدام به ايجاد سيستم جمع آورى محصول خدمات مخابراتى کرد که عدم شفافيت پروسه جمع آورى محصول ده صدخدمات مخابراتى وقرارداد اين سيستم، با انتقادهاى شديد مواجه گرديد.

در پى اين نگرانى­ها رييس جمهور اشرف غنى با صدور حکمى، هيئتى از ادارۀ امور را به رياست محمدآگل کوچى موظف نموده که تا اعلام داوطلبى خريدارى، نرخ گيرى، آفرگشايى، پيشينۀ شرکت برنده و تمام امور مربوط به اين سيستم  را بررسى دقيق، بی­طرفانه و عادلانه نمايد.

درحکم شماره ١٩٩٠ رياست جمهورى که کاپى آن به دسترس آژانس خبرى پژواک قرارگرفته، آمده است که توقع ميرود هيئت، نتايج بررسى هاى خود را با نظريات پيشنهادى و اصلاحى، يکجا براى تصميم گيرى نهايى به اداره امور بسپارد و وزارت مخابرات، موظف است که هرگونه سهولت را براى بررسى اين هيئت مهيا نمايد.

اما يک منبع موثق در وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى، به آژانس خبرى پژواک گفت: "هيچ اسنادی درمورد قرارداد اين سيستم وجود ندارد و اسنادى در اختيار هيات رياست جمهورى قرار داده نشده است؛ زيرا تمامی اين موارد شفاهی صورت گرفته است."

اما ياسين صميم سخنگوى وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى گفت که وزارت مخابرات، تمام اسناد را در اختيارهيئت موظف قرار داده است.

وى علاه کردکه هزينۀ اين سيستم، ٢٨ ميليون افغانى بوده و از طرف وزارت مخابرات، از نظر تخنيکى تصديق شده، قرارداد صورت گرفته، مشکلی ندارد و قرار است ادارۀ تدارکات ملی، فيصلۀ پرداخت اين پول را صادر کند.

اين درحاليست که سخنگوى وزارت مخابرات، حدود دوماه قبل به پژواک گفته بود که هزينۀ ايجاد اين سيستم ١٢میليون افغانى ميباشد.

صميم درادامۀ صحبتهايش امروز به پژواک گفت که اگر اين سيستم، پس از فرمان رييس جمهور به شکل عاجل روى کار گرفته نمى­شد، امکان داشت که روزانه ميليون­ها افغانى از اين درک، عوايد ملى از دست برود.

به گفته وی، هيئت در اين خصوص ارزيابی­های خود را انجام داد و در نتيجه مشخص شد که پروسه، کاملاً رقابتی و شفاف بوده و به خاطرى که از منبع واحد خريداری شده بود، در آن شرايط نمی­توانستند به داوطلبی بفرستند.

صميم در ادامه افزود: "انتقادی وجود داشت که چرا از طريق منبع واحد خريداری شده؛ اما استدلال ما اين است برای آن که توانسته باشيم از چگونگی جمع آوری محصول خدمات مخابراتی نظارت کنيم، وقت نداشتيم آن را به پروسۀ تدارکات ملی بفرستيم؛ چون در حدود سه ماه وقت می­گرفت."

او گفت که هيئت موظف، ديدگاه و نتيجه ارزیابی خود را با اداره امور شریک ساخته است و تدارکات ملی، در مورد پرداخت پول آن فيصله می­کند.

در همين حال، آژانس خبری پژواک خواست تا نظر محمدآگل کوچى رييس هيئت موظف ادارۀ امور در اين راستا را داشته باشد، که با تماس های مکرر، درین مورد هیچ نوع معلومات ارائه نکرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement