خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در حشر ٩ روزه بیش از ٢٠ هزار متر مکعب زباله از شهرکابل منتقل شده است

در حشر ٩ روزه بیش از ٢٠ هزار متر مکعب زباله از شهرکابل منتقل شده است

Apr 07, 2016 - 15:40

کابل(پژواک، ١٩ حمل ٩٥): وزارت فواید عامه می­گوید که در حشر ٩ روزۀ پاک کاری شهر کابل، بیش از ٢٠ هزار متر مکعب زباله، از ١٤ ناحیه به خارج از شهر منتقل شده است.

محمود بلیغ وزیر فواید عامه افغانستان، امروز در یک نشست خبری در مراسم اختتام حشر ٩ روزه، در کابل گفت که این اقدام بر اساس فیصله شورای عالی اقتصادی دولت، مبنی بر پاک کاری شهر کابل از وجود زباله ها صورت گرفته است و بیش از سه میلیون افغانی هزینه برداشته است.

به گفته وی، این حشر که در نهم حمل سال روان توسط رییس جمهور محمد اشرف غنی آغاز یافت،٢٠١٨٧ متر مکعب زباله ازچهارده ناحيه شهر به بیرون از شهر در منطقه گزک ولسوالى بگرامى کابل انتقال یافته است.

شهر کابل ٢٢ ناحيه دارد.

بليغ افزود، این حشر در هماهنگی با شاروالی کابل، همکاری بخش خصوصی و مردم محل پیش برده شده که در آن  ١٢٠ موتر و ١٥٠ کارمند اداره قوای کار این وزارت، نيز توظیف گردیده بودند.

وی گفت: «بیشتر از هفتاد درصد وسایطی که در این برنامه سهم داشتند و اشتراک کرده بودند، توسط سکتور خصوصی به صورت داوطلبانه و رایگان در اخیتار ما گذاشته شده بود.»

به گفته او، اگر همکاری میان سکتور خصوصی و دولتی به میان بیاید، هزینه پاک کاری شهر کابل پایین می­آید و با مدیریت بهتر انجام می­شود.

وزیر فواید عامه گفت که قرار است در هر سه ماه يک بار همچو حشر در شهر کابل راه اندازى شود.

بلیغ همچنان خاطر نشان کرد که ٤٤٩ موتر کثافات به حجم ٧٤٨٥ متر مکعب از منطقۀ بگرامی نیز به گزک انتقال داده شده و کار پاک کارى اين ساحه ادامه دارد.

عزيزالله باشنده خواجه بغراى جديد مربوط ناحيه پانزدهم شهر کابل گفت که از مدتى به اين طرف در منطقه آنها پاک کاری آغاز شده و تا حد زياد زباله هاى اين منطقه را انتقال داده اند.

او گفت:"این یک اقدام خوب است اميدوار هستم که در آينده نيز همچو پاک کارى ادامه داشته باشد."

اما محمدنادر باشنده قلعه زمان خان شهر کابل گفت که مردم در اين منطقه در محلات مختلف زباله ها را انداخته و پاک کارى نشده است.

وى گفت که اکثر مردم زباله ها را در دريا مى اندازند و مردم محل از بوى بد آن رنج مى برند.

عبدالقادر آرزو رييس نشرات شاروالى کابل مى پذيرد که برخى مناطق در اين حشر پاک کارى نشده اما می‌گوید که پاک کارى شهر از سوى کارمندان بخش تنظيف شاروالى ادامه دارد. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement