خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"همکاری مردم در پاکی شهر و صفایی محیط زیست کمرنگ است"

"همکاری مردم در پاکی شهر و صفایی محیط زیست کمرنگ است"

Apr 30, 2016 - 13:56

کابل (پژواک،١١ثور٩٥): شماری از مسوولان نواحی کابل، نقش مردم را در پاکی محیط زیست کمرنگ خوانده و می گویند تعداد اندکی از مردم، در حشر و پاکی محیط زیست با شاروالی کابل همکاری می کنند.

درحالیکه شهر کابل ازوضعیت خوبتر محیط زیستی برخوردار نیست؛ اما به گفتۀ مسوولان، عدم سهم گیری فعال مردم در حفظ محیط و کمبود وسایط تنظيف، از مواردی است که با مشکلات محیطی شهر کابل گره خورده است.

نثاراحمد حبیبی غوری رییس تنظیف شاروالی کابل گفت درحالیکه مردم کابل در پاکی محل خود همکاری ندارند؛ برعکس از شاروالی هم انتقاد می کنند.

او افزود: "ما به روزهای پنجشنبه و جمعه حشرهای تنظیف درنواحى شهر به راه می اندازیم؛ اما حتا یک نفر هم سهم نمی گیرد. چون فرهنگ سازی خیلی ضعیف بوده است و برای مردم افغانستان همان ضرورت فرهنگ سازیی که بوده صورت نگرفته است."

رییس تنظیف شاروالی، همچنان ازکمبود وسایط ياد کرد و با بيان اينکه ظرفیت ماشینری به تناسب شهر کم است و شاروالی کابل جوابگوی نسبی در شهر کابل است، گفت: "وسایط انتقال زباله ها کم است و همه روزه ٣٠ الی ٣٥ موتر درجريان انتقال کثافات از شهرعوارض تخنیکی پیدا می کند."

  نثار احمد حبیبی افزود که در ٢٢ ناحیه کابل، به تعداد ٤٦٠٠ زباله دانی وجود دارد؛ درحالیکه شهر کابل به ١٣٥ هزار زباله دانی با هزينه دوميليون دالر ضرورت دارد.

رییس تنظیف همچنان گفت که بر اساس پلان کاری شاروالی، آنان زباله ها را شب هنگام از شهر کابل انتقال می دهند؛ اما عده یی مردم بر اساس بی مسوولیتی که در قبال پاکی محیط زیست دارند، زباله ها را پس از جمع آوری آن در جاهای نامناسب می گذارند و اشخاص ولگرد و غیر مسوول، آنرا در نقاط شهر پرآکنده می کنند.

 بربنياد معلومات اين مقام بلندپايه تنظيف شهر، روزانه در شهر کابل بیش از شش هزار تن زباله تولید می شود؛ اما آنان روزانه ظرفیت انتقال الى ٥٠٠٠ تن زباله از شهر کابل را داشته و متاسفانه حدود يکهزارتن ديگر، روزانه درشهرکابل انبار ميگردد.

درعين حال عزیز احمد صالح مدیر تنظیف ناحیه چهارم نیز از نبود مشارکت مردم به خاطر جمع آوری کثافات نگرانى کرد.

وى با بيان اينکه ناحیه چهارم، دارای ٦٥٠ هزارجمعیت است و با ١٦٠ نفر کارمند تنظيف نمی توانند به این تعداد عظیم جوابگو باشند، افزود که باشنده هاى اين ناحيه، هیچ گونه همکاری در پاکی محیط زیست نمی کنند.

او اگفت: "مردمان این ناحیه به حد زیاد بی مسولیت هستند، اگر ما زباله ها را الی یکماه هم از این ناحیه جمع آوری نکنيم و تمام کوچه و پسکوچه های این محل پر از زباله ها شود، بازهم مردم هیچ توجهی نخواهند کرد."

همچنان محمد محسن ملک زاده آمر ریاست تنظیف ناحیه سوم، از بی مسوولیتی مردم در برابر محیط زیست سخن گفت و افزود که بیش از ٧٠درصد باشندگان این محل، زباله های خود را در جاهای نامناسب آن می اندازند.

او افزود: "ما هراندازه پرسونلی که در اختیار داشته باشیم، بازهم بدون همکاری مردم نمی توانیم جوابگوی صفایی تمام محیط باشیم."

درحالیکه اکثر مسوولان نواحی، از سهم گيرى کمرنگ مردم در پاکی  محیط شکایت می کنند؛ اما باشندهاى يکتعداد نواحى ديگراين شهر، با در نظرگیری مشکلات شاروالی و محیط زیست برای بیرون رفت از این مُعضل، دست به کار شده اند.

مهدی فطرت باشنده دشت برچی گفت: "زباله ها در منطقه ما خيلى زياد بود ، شاروالی هم به آن توجه خاصی نکرد. ما خود دست به کار شديم و با يک شرکت خصوصی برای جمع آوری زباله ها قرارداد نموديم. که این شرکت هفتۀ دوبار زباله ها را از محل ما جمع آوری می کند."

همچنان سیحون کریمی باشنده گولایی جمهوریت در خیرخانه کابل نیز از سهم گیری فعال مردمان محل خود سخن گفت: "با جمع مردمان محل با یک شرکت خصوصی قرارداد نمودیم که ماه یکبار به ما  خریطه ها را توزیع می کند و همه روزه زباله ها را از عقب خانه های ما جمع آوری  وانتقال ميدهد".

 با اينحال سید رحمت الله سادات آمر تنظیف ناحیه سیزدهم، از همکاری مردم ابراز خرسندی کرد و گفت که مردمان این ناحیه ٦٠ تا٦٥ درصد با کارمندان شاروالی همکار اند.

او همچنان گفت که دربرخى مناطقی ديگر اين ناحيه که مشکلات رفت و آمد وسایط  تنظيف وجود دارد، هرخانواده با پرداخت (١٠٠ الی ١٥٠) افغانى دريکماه، کثافات انبارشده را انتقال و درمحل مناسب دفن ميکنند .

انبار کثافات درکنار جاده ها، کوچه و پسکوچه هاى نواحى مختلف شهرکابل، از یک سو نمای کابل  به حيث پایتخت کشوررا بد جلوه می دهد؛ اما از سوی دیگر امراض عظیم صحی را نیز به بار می آورد.

  ذبیح شاداب داکترشفاخانه سردارمحمد داود خان، هوای آلوده و شهر کثیف را یکی از جدی ترین تهدید برای شهر نشینان عنوان کرد.

 به گفته او کثافات و هوای آلوده، سبب امراض خطرناک و کشنده اى چون انیفیزم (نفس تنگی)، حساسیت ، آستما، مریضی های قلبی، سرطان ریه، و برانشیت مزمن شده و حتا باعث مرگ می گردد.

ازسوى ديگر، کارشناسان محيط زيست از وضعيت فعلى آلودۀ هوا در شهرکابل وتداوم آن نگران اند.

پوهنياروفاالرحمن وفا کارشناس محیط زیست و استاد در پوهنتون کابل گفت که برای نهادینه کردن فرهنگ شهر نشینی، باید از  راه  تبلیغات مردم را به این امرمهم متوجه ساخت.

به باور او: "دولت باید به طور خاص کمپاین های عملی را براه بیندازد، و رسانه ها این را مسوولیت خود بدانند و در این زمینه بعضی اعلانات را نشر کنند، از طریق ملا امامان مساجد در مورد پاکی و محیط شهری  درخطبه هاى نماز جمعه صحبت شود و برنامه های حفاظت از محیط زیست، دربرنامه هاى مکاتب تقویه شود".

به گفته استاد وفا، حفاظت از محیط زیست تنها وظیفه شاروالی کابل نیست، این وظیفه هر شخص است.

اين کارشناس محيط زيست پيشنهاد کرد که اگر کارتنظيم زباله ها ازسطح شهر برعهدۀ سکتورخصوصى قرارداده شود، خيلى بهترخواهد بود و از جانب ديگر سکتورخصوصى مکلف شوند به خاطر سوزاندن این کثافات یک پلانت (incineration plant)نصب کنند.

وى درادامه گفت که به کمک این پلانت هم کثافات سوزانده می شود و هم زهریت این مواد، از بین می رود و با تولید انرژی از سوزاندن این مواد در زمستان به خاطر گرم کردن مرکز گرمی ها هم استفاده شود.

نگرانى ازعدم همکارى شهريان کابل درپاکی شهر و همکارى با شاروالى کابل، درحالى صورت ميگيرد که شهر کابل، با داشتن نزدیک به پنج ميلیون نفر، به شهر پر ازدحام تبدیل گردیده است.

مسوولان ادارۀ تنظيف شهرکابل، با اظهار نگرانى گفته اند که ازدحام بیش از حد در شهر کابل، منجر به آلودگی محیط زیست  و تجمع زباله ها در این شهر گردیده است، و  در این میان عدم توجه مردم هم باری سنگین زباله ها را به دوش این شهرکشیده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement