خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محقق: ناامنى مانع گسترش خدمات مخابراتى درکشور شده است

محقق: ناامنى مانع گسترش خدمات مخابراتى درکشور شده است

May 17, 2016 - 16:38

کابل(پژواک، ۲۸ ثور۹۵): معاون دوم رياست اجرايى حکومت، ناامنى را مانع پيشرفت و گسترش خدمات مخابراتى در کشور خواند و گفت که با وجود همه چالشها، سکتور مخابراتی از دستاوردهاى مهم افغانستان در سالهاى پسين محسوب ميشود.

محمدمحقق که امروز درمراسم تجليل از روزجهانی مخابرات در کابل صحبت مى کرد، گفت که نقش سکتور مخابرات و تکنالوژى  معلوماتى در عرصۀ اقتصاد، سياست و اجتماع، با اهميت بوده  و بايد از کمک های جامعۀ جهانی در اين سکتور استفاده گردد؛ تا ارتباطات ارزان و مطمئن به وجود آيد.

وى با ذکراينکه عليرغم ناامنى و جنگ درکشور، پيشرفت سالهاى پسين سکتور مخابرات و تکنالوژى معلوماتى چشمگيربوده است گفت: "چالشهاى امنيتى در برابر اين سکتور را، با شوراى امنيت ملى مطرح ميکنم تايک راه حل مناسب دريافت گردد."

بربنياد معلومات اين مقام بلندپايه حکومت، در حال حاضر دست کم دو ونيم ميليار دالر در بخش سکتورمخابرات سرمايه گذارى شده است و سالانه بطور اوسط ٢٠٠ ميليون دالر از عوايداين  سکتور، به خزانه دولت اضافه مى شود.

وی افزود که پروژۀ کیبل نوری، یکی از پروژه‌های مهم وزارت مخابرات کشور می‎باشد و نیاز است تا سرمایه گذاری‌های نهادهای خارجی نیز در این بخش جلب شود.

محمد محقق، اظهاراميدوارى کرد تا خدمات کبیل نوری، از بخش‎های مرکزی ولایات به ولسوالی‎ها نیز در آینده توسعه یابد.

بريالی حسام معين تخنيکی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، درصحبتهايش از افزايش تهديدات امنيتى در برابر شرکت های مخابراتی، نبود زيربناهای ترانسپورتی سراسری، نبود برق سراسری، کمبود منابع مالی  بعنوان چالشهاى اساسی دربرابر مخابرات ياد کرد که به گفتۀ موصوف، تاثيرات ناگواری بالای رشد اين سکتور  برجاگذاشته است.

اما وى  با تاکيد براينکه باوجودهمه مشکلات، سکتور مخابرات در يکدهۀ اخير، پيشرفت های چشمگيری داشته گفت که اين وزارت توانسته است با طرح و تدوين پاليسی ها، قوانين، طرزالعمل ها، مقررات و حمايت از سرمايه گذاری های خصوصی، مسير تکامل و انکشاف و دسترسی به خدمات تکنالوژی را به گونۀ بی پيشينه افزايش دهد.

حسام  افزود که در حال حاضر، حدود ۸۹ درصد ساحات کشور تحت پوشش خدمات مخابراتى قرار دارد  و عوايد اين وزارت نيز نسبت به سالهاى گذشته افزايش يافته است .

موصوف درادامه گفت که عوايد سال ١٣٩٤ نسبت به عوايد يکسال قبل آن، ٤٢ درصد افزايش داشته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement