خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان پيشه ور از نبود بازار فروش محصولات شان شکايت دارند

زنان پيشه ور از نبود بازار فروش محصولات شان شکايت دارند

Jun 29, 2016 - 17:45

کابل (پژواک، ۹ سرطان ۹۵): ده‌ها تن از زنان پیشه ور نخستین فارم زراعتی ویژۀ زنان در کابل، ضمن شکایت از نبود بازار مناسب فروش محصولات خود، از مردم می‌خواهند به خرید محصولات و تولیدات داخلی اولویت بدهند.

این فارم در ساحه یی به بزرگی ۸۰ جریب زمین، دو و نیم سال قبل در منطقۀ دارالامان کابل راه اندازی شده و به عنوان نخستین فارم زراعتی ویژۀ زنان، زمینۀ آموزش و کار را برای ۱۰۰ تن از زنان فراهم کرده است.

ثریا، یک تن از این زنان که در بخش تولید انواع مواد غذایی از جمله مربا، چکنی و ترشی کار می‌کند، به آژانس خبری پژواک گفت: "از وقتی که در اینجا کار می‌کنم، از شوهر خود پول تقاضا نمی‌کنم و حتی می‌توانم بعضی ضروریات دخترانم را نیز برآورده کرده و به خانواده خود نیز کمک کنم."

اما با وصف این، وی خاطر نشان کرد که بازار فروش تولیدات این مزرعه، مناسب نیست و آنان مجبور هستند تولیدات خود را با قیمت بسیار کم به فروش برسانند.

معصومه یکی دیگر از این زنان که در بخش کشت سبزیجات کار می کند گفت: " در زمینی که به من داده شده است کچالو، پیاز، مرچ، بامیه و فاصلیه کشت می‌کنم."

وی نیز ضمن ابراز نارضایتی از بازار فروش محصولات خود، گفت که نرخ فروش بسیار پائین است و مفاد کمی به دست می‌آورد.

لیلما اکبری آمر مصوونیت غذایی و تغذی ریاست اقتصاد خانواده وزارت زراعت، به پژواک گفت که زنان در این مزرعه، ضمن فراگیری چگونگی کشت و تولید سبزیجات و پروسس مواد غذایی، عملا در کار کشت، پروسس و بسته بندی مواد غذایی کار می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد که در این مزرعه، حدود ۸۰۰ متر زمین به هر کدام از این زنان اختصاص یافته است تا با کشت انواع سبزیجات، و پروسس و بسته بندی مواد غذایی، عاید به دست آورند.

بادنجان، رومی، بامیه، بادرنگ، مرچ، کچالو، پیاز، فاصلیه از جمله سبزیجاتی است که در اين فارم کشت می‌شود و برخی از انواع مواد غذایی از جمله مربا، چکنی، و ترشی نیز تولید می‌شود.

لیلما اکبری تصریح کرد که هر کدام از این زنان، در دو فصل کشت و تولید سال، بین ۴۰ تا ۶۰ هزار افغانی عاید دارند.

بر پایه معلومات آمر مصوونیت غذایی و تغذی ریاست اقتصاد خانواده وزارت زراعت، بیشتر زنان پیشه ور در این مزرعه را زنان سرپرست خانواده، بیوه و یا بی‌بضاعت تشکیل می‌دهد که اکثریت آن‌ها سواد هم ندارند.

وی افزود: "هدف اصلی پروژه این است که از یک سو، خانم‌ها خودکفا شوند و بتوانند با عایدی که به دست می‌آورند، اقتصاد خانوادۀ خود را تمویل کنند و از سوی دیگر، با فراگیری آموزش‌های مختلف، در مورد مصوونیت غذایی و غذاهای ضروری آگاهی پیدا کنند."

اما لیلما اکبری نسبت به نبود بازار مناسب فروش محصولات و تولیدات این فارم، ابراز نگرانی کرد و از مردم خواست بجای استفاده از محصولات و تولیدات خارجی، به انواع داخلی آن اولویت بدهند تا از یک سو، این زنان به کار و تولید بیشتر تشویق شوند و از سوی دیگر، اقتصاد خانواده‌های آنان بهبود یابد.

مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گویند که این برنامه، دو و نیم سال قبل به کمک برنامه توسعوی سازمان ملل (UNDP) با هزینۀ ۵۰ هزار دالر راه اندازی شد و قرار است یک و نیم سال دیگر به پایان برسد.

در حال حاضر، زنان با کار در این مزرعه، یک بخش از مفاد محصولات و تولیدات خود را به وزارت زراعت می دهند و مفاد دو بخش را خودشان به دست می‌آوردند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement