خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ۱۴ سال اخیر ۸١ څارنوال در کشور کشته شده اند

در ۱۴ سال اخیر ۸١ څارنوال در کشور کشته شده اند

Jul 02, 2016 - 15:09

کابل (پژواک، ١٢ سرطان ٩۵): لوی څارنوالی می‌گوید که در ۱۴ سال گذشته، ٨١ څارنوال در مناطق مختلف کشور به قتل رسیده؛ اما تا حال هیچ یک از عاملین آن بازداشت نشده اند.

بصیر عزیزی سخنگوی لوی څارنوالی، در یک مصاحبه اختصاصی به آژانس خبری پژواک گفت که افراد قانون شکنی که از تطبیق قانون هراس دارند، کارمندان نهادهای عدلی و قضایی را هدف قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۰ تا اکنون ۸۱ څارنوال در ولایات مختلف به قتل رسیده است، گفت: «څارنوالی بعضی اوقات بیشتر نسبت به دیگر نهاد‌ها مورد تهدید قرار می‌گیرد و متاسفانه در اکثر ولایات، در پی تهدید‌ها، څارنوال‌های خود را از دست داده ایم، حتی در کابل څارنوالان هدف قرار گرفته و ترور شده‌اند. «

به گفته سخنگوی لوی څارنوالی، نبود امنیت یک معضل عمده فرا راه څارنوالان است و وزارت امور داخله، باید به صورت جدی در این راستا اقدماتی را روی دست بگیرد.

عزیزی افزود: «هرچند می‌دانیم مشکلات امنیتی در کشور بسیار است؛ اما امنیت څارنوال ها به صورت لازم تامین نمی‌شود و خواست ما از ارگان‌های کشفی، پولیس بخصوص وزارت داخله این است که در حصه تامین امنیت څارنوال ها، به صورت جدی کار کنند. «

بر پایه معلومات وی، در حال حاضر څارنوالان در ۱۵ ولسوالی که بیشتر در جنوب کشور می‌باشد، بخاطر شرایط بد امنیتی نمی‌توانند کار کنند و این وضعیت سبب بروز مشکلات زیادی برای مردم شده است و مردم مجبور می‌شوند به مراکز ولایات و حتی کابل مراجعه کنند.

به گفته وی، از مجموع ۵۲۰۰ کارمند این اداره، بیش از ۲۵۰۰ تن آنان څارنوال می‌باشند.

اما نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله، در پاسخ به این نگرانی لوی څارنوالی گفت که تنها څارنوالان مورد تهدید نیستند، بلکه تروریستان تمام مردم را هدف قرار می دهند.

وی گفت: «څارنوالان اراده قاطع در مبارزه با تروریزم و به محاکمه کشاندن تروریستان دارند؛ به همین منظور دشمن کوشش می‌کند تا آنها را هدف قرار دهد. «

با وصف این، معاون سخنگوی وزارت امور داخله تصریح کرد که قرار است همانند قطعه امنیتی قضات، یک قطعه ویژۀ امنیتی برای څارنوالان نیز تشکیل شود و این موضوع با شورای امنیت ملی کشور در میان گذاشته شده است و کار روی آن جریان دارد.

نگرانی از ادامه تهدید علیه څارنوال ها در حالی مطرح می‌شود که تنها در ماه گذشته ۵ کارمند څارنوالی از جمله رؤسای این اداره در هرات و لوگر، از سوی مهاجمان مسلح کشته شدند.

همچنان، با وصف تدابیر روی دست گرفته شده برای قضات، یک هفته قبل، قاضی محکمه استیناف فراه از سوی طالبان اختطاف و به قتل رسید.

 درعين حال، پژواک تلاش کرد تا ميزان تلفات قضات محاکم در١٤ سال گذشته را نيز به دست بياورد؛ اما باتماس هاى مکرر، مقامات در ستره محکمه حاضر به ارايه اين رقم نشدند.

اين درحاليست که در يکماه اخير، رياست محاکم ولايات غزنى و لوگر هدف حملات انتحارى قرارگرفت و تلفات درپى داشت و همچنان يکتعداد از قضات محاکم در ولايات کابل  و فراه  نيزکشته شده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement