خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اکثر کاريزهاى پکتيا پُر و خشک شده است

اکثر کاريزهاى پکتيا پُر و خشک شده است

Jul 07, 2016 - 12:47

گرديز (پژواک، ١٧ سرطان ٩٥): کاريزهاى مرکز و شمارى از ولسوالى هاى پکتيا، پُر از گل و يا هم خشک شده و مردم را با مشکلات زياد مواجه کرده است.

مزارع زياد گرديز مرکز پکتيا و ولسوالى هاى زرمت، احمدآباد، سيدکرم و ميرزکه، از طريق کاريز آبيارى مى شود؛ اما کاريزهاى مناطق يادشده، در حال تخريب و خشک شدن است.

از اين سيستم باستانى، در سابق استفادۀ بيشتر مى شد؛ اما فعلاً خشکسالى در مناطق بيشتر و مهاجرت هاى مردم از مناطق باعث شده که زمين ها و کاريزها پُراز گل و يا هم خشک گردد.

 در اين سيستم؛ چند چاه به ترتيب کندن کارى ميشود و بعد از رسيدن به آب، توسط يک تونل که در آن آب جريان دا شته باشد، با هم وصل ميشود و آب مذکور در سطح پايين، در يک حوض بالاى روى زمين جمع و بعداً به مزارع توزيع ميگردد.

سردارولى باشندۀ ٤٣ سالۀ ولسوالى احمد آباد، به آژانس خبرى پژواک گفت که شمارى از مردم در مناطق خود به جاى آب کاريز، در زمين هاى شان برمه ميزنند و از طريق جنراتور از آن آب مى کشند، که اين کار بالاى آب کاريزها، تاثيرات منفى گذاشته است.

سردار ولى گفت: "در منطقۀ ما کاريزهايى وجود دارد که شمارى از آنها پاک کارى شده و يکتعداد پُر است؛ شمارى از مردم براى آبيارى خود چاه عميق زده اند،  که بالاى کاريزها تاثير منفى گذاشته و زمين هاى شان خشک و خاره شده است."

جميل الرحمن باشندۀ مرکز نيز به پژواک گفت که مردم منطقه، فعلاً فقط از چند کاريز براى آبيارى زمين استفاده مى نمايند.

جميل الرحمن افزودکه هنوز هم باشندگان بعضى مناطق، در بخش آبيارى زمين هاى شان از آب کاريز استفاده مى کنند؛ اما اگر کاريزهاى مذکور خشک گردد، مردم با مشکلات زياد مواجه خواهند شد.

او افزود: "در اينجا از کاريزها در بخش آبيارى زمين ها استفاده مى شود، سهم هر شخص در ٢٤ ساعت مشخص است،  به هر شخص آب ميرسد؛ اما حالا وضعيت کاريزها خوب نيست."

شماری از باشندگان ديگر اين ولايت، اظهارات مشابه داشته و از حکومت خواستند که در اين راستا توجه جدى داشته باشد.

ضابط احمدزى سرپرست رياست انکشاف دهات پکتيا، در اين مورد به پژواک گفت که براى پاک کارى کاريزها در يکتعداد ولسوالى ها کار را آغاز نموده اند.

او افزود: "توسط اين رياست ٢٥٠ کاريز و کانال ها در يکتعداد ولسوالى هاى پاک کارى شده و کار پاک کارى کاريزهاى مناطق بيشتر هنوز هم جريان دارد."

اکثريت کاريزهاى پکتيا، از شمالشرق و جنوبغرب کوه سپين غر سرچشمه ميگيرد و با استفاده از شيب کوه ها، به روى زمين جارى ميشود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement