خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تعهد تازۀ ناتو برای کمک به نیروهای امنیتی افغان امیدوار کننده است"

"تعهد تازۀ ناتو برای کمک به نیروهای امنیتی افغان امیدوار کننده است"

Jul 09, 2016 - 18:04

کابل (پژواک، ۱۹ سرطان۹٥): شماری از آگاهان مسائل نظامی می‌گویند که تعهد تازۀ ناتو به پرداخت سالانه پنج میلیارد دالر به نیروهای امنیتی افغان، امیدوارکننده است و می‌تواند مردم افغانستان را نسبت به آینده بیشتر امیدوار سازد.

این کمک تازۀ مالی، امروز در دومین روز نشست سران ناتو در شهر وارسای پولند اعلام شد. ینس اشتولتنبرگ، سرمنشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که کشورهای عضو، وعده داده‌اند تا سال ۲۰۲۰ (چهار سال آینده)، هر سال، پنج میلیارد دالر برای تامین هزینۀ نیروهای امنیتی افغان فراهم کنند و ماموريت اين سازمان براى يکسال ديگر(٢٠١٧) تمديد گرديد.

جاوید کوهستانی، آگاه مسائل نظامی به آژانس خبری پژواک گفت که تعهد تازۀ ناتو در نشست وارسا، درحالی صورت گرفته است که افغانستان، از نظر سیاسی دچار مشکل است و همچنان از نظر امنیتی در وضعیت قناعت بخش نیست.

وی افزود: «نیروهای امنیتی افغانستان به حمایت بیشتر، تجهیزات و مشورت‌های بیشتر بین المللی نیاز دارد و افزون بر آن، با در نظرداشت بحران‌هایی که در سطح منطقه وجود دارد و گروه‌های افراطی و تروریستی طالبان، داعش، القاعده و سایر شبکه‌های (تروریستی) که اینجا فعال هستند، این کمک خیلی تاثیرگذار است.»

به گفته کوهستانی، حمایت قاطع و همکاری سازمان ناتو از حکومت افغانستان بخصوص در بخش‌های امنیتی می‌تواند امید واری و پایداری در نظام افغانستان را بیشتر بسازد ونگرانی و چالش‌هايی را که نسبت به آیندۀ افغانستان وجود دارد، کاهش دهد.

این آگاه مسائل نظامی گفت: «کمک‌های وعده داده شده، اعتماد و سرمایه گذاری تجار ملی و خارجی را در افغانستان بیشتر نموده و از فرار جوانان از کشور جلوگیری می‌کند و این یک گام مثبت است و می‌تواند به آیندۀ افغانستان کمک کند.»

افزون بر این، به باور جاوید کوهستانی «اشتراک نظامیان خارجی در عملیات خاص و عملیات هوایی و جنگی، ارایه کمک و تجهیزات پیش رفتۀ نظامی برای نیروهای امنیتی افغانستان، می‌تواند در سرکوب گروه‌های شورشی و از میان برداشتن گروه های افراطی و گروه های تروریستی چون داعش، القاعده و شبکه‌های طالبان کمک کند و روحیۀ نیروهای امنیتی کشور را بهبود بخشد. »

عبدالهادی خالد، از دیگر آگاهان مسائل نظامی گفت که تعهد تازۀ مالی کشورهای عضو ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان امیدوار کننده و باعث خوشبینی به آینده است.

وی گفت:» این اقدام می‌تواند امید و خوشبینی مردم را نسبت به آینده، حاکمیت قانون و دموکراسی و سبب دفع تهدید‌ها و خطر‌ها برای حاکمیت ملی شود و هم می‌تواند دشمن ما و تروریزم را ناامید ساخته و به آن‌ها می‌فهماند که این‌ها با کشوری مواجه هستند که حمایت ناتو یعنی بزرگ‌ترین و قوی‌ترین سازمان جهانی را دارد. »

خالد افزود:» همچنان، این تعهد مالی به حامیان تروریزم می‌فهماند که از مداخله در امور داخلی افغانستان دست برادشته و بیایند از راه مصلحت و سازش با افغان‌ها به معامله بنشینند. »

این آگاه مسائل نظامی خاطرنشان کرد که وعده‌های تازه مالی جامعه بین المللی به نیروهای امنیتی افغانستان، درحالیکه افغانستان هم از نظر امنیتی و هم از نظر اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه است و در خط اول مقابله با تروریزم بین المللی قرار دارد، بسیار ضروری و بجا می‌باشد.

این امیدواری‌ها و خوشبینی‌ها نسبت به تعهد تازۀ مالی ناتو به نیروهای امنیتی افغان، در حالی ابراز می‌شود که سرمنشی این سازمان نیز در این نشست گفت که دشواری‌های امنیتی افغانستان را درک می‌کند و جامعه جهانی انتظار ندارد که مشکلات افغانستان در کوتاه مدت به صورت کل حل شود، ولی در بلندمدت و میان مدت، به حل آن‌ها خوشبین است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement