خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افزايش آلودگى محيط زيست باعث نگرانی مردم بدخشان شده است

افزايش آلودگى محيط زيست باعث نگرانی مردم بدخشان شده است

Jul 14, 2016 - 13:58

فيض آباد(پژواک، ٢٤ سرطان٩٥): آلودگی محیط زیست در مرکز بدخشان، به حدى نگران کننده است که در ده سال آینده، زندگی برای ساکنان آن غیرممکن خواهد شد و امراض گوناگون، باشنده هاى این شهر را مصاب به امراض خواهد ساخت.

اين مطلب را غلام نبی سرفراز ريیس محیط زیست ولایت بدخشان اظهار نموده است .

سرفراز که درمحفل تجلیل از روزجهانی محیط زیست درآن ولايت صحبت ميکرد، افزود: "ما نمی توانیم با پرسونل ١٥ نفری خود، جلو آلودگی محیط زیست را درشهرها و بعضی ولسوالی های ولایت بگیریم، همکاری مردم و همکاری ارگان های ذیربط دولتی ضرورت است؛ در غیر آن، امکان آن می رود تا با گذشت هر روز یک فاجعه انسانی رخ بدهد."

بربنياد معلومات موصوف، درحال حاضر بيش از ١٥٠هزار تن درشهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان سکونت دارند؛ اگرهر نفر روزانه یک کیلوگرام مواد فاضله را از خود بجا بگذارد، موجودیت ١٥٠ هزار کیلوگرام مواد فاضله، سبب می گردد تا محیط زیست صدمه ببیند.

موصوف، هجوم بی رویۀ ساکنان دهات بدخشان درشهر فیض آباد را که به گفته وى، حتی قبرستان ها را تخریب و خانه مسکونی ساخته اند، مشکل ديگرى است که سبب گردیده تا نظم شهری برهم بخورد ومحیط زیست صدمه ببیند.

اوگفت که شاروالی فیض آباد، کدام ماسترپلان شهرى منظم ندارد تا بیجاشدگان جنگ وحوادث طبیعی را اسکان مجدد نماید.

وى درادامه از موجوديت داش هاى خشت پزى در شهر فيض آباد اظهار نگرانى نموده گفت که موجودیت اين داش ها در داخل شهر که از زغال سنگ استفاده می نمایند، سبب گردیده تا محیط زیست را در ناحیه ششم شهر فیض آباد آلوده سازد که اکثر ساکنان این منطقه شکایت دارند.

اين مقام محلى بدخشان، با ذکر اينکه اين موضوع رابا مقام ولایت شريک ساخته اند، افزود موجودیت افراد زورمند که در قضیه شریک اند، سبب شده است که داش هاى خشت پزى به خارج شهر منتقل نگردد.

او گفت: "ما وتيم کارى ما با مقاومت شديد افراد مسلح غيرمسوول و زورمند مواجه شديم."

ازسويى هم غلام محمد آتشپور، فعال جامعه مدنی نيز از افزايش آلودگى محيط زيست دربدخشان اظهار نگرانى نمود.

وى افزود: "محیط زیست درشهر فیض آباد به اندازه يى آلوده گردیده که حتی به آب های جاری شهر دست زده نمی شود وهمه روزه کثافات و زباله ها در داخل آب دریای کوکچه وشهر جریان دارد.

اوگفت که دولت، باید در زمينه اقدام جدی نماید تا مردم را وادار گرديده و متوجه محیط زیست شوند.

همچنان فضل احمد آماج، از شهروندان شهر فیض آباد نيز از افزايش آلودگى محيط زيست در اين ولايت نگران است.

وى به پژواک گفت: "ده سال قبل مردم از آب های جاری شهر، در خوردن و نوشیدن استفاده می نمودند؛ اما حالا به آن  دست نمی زنند وجز کثافات در میان آب ها چیزی دیگری دیده نمی شود."

عبدالولی یک تن از ساکنان ناحیه ششم  شهرفيض آباد که در نزدیکی داش های خشت پزی سکونت دارد گفت: "صبح که از خواب میخیزیم در روی زن واولادهایم وخودم به جز سیاهی دود زغال سنگ که در داشت خشت پزى استفاده مى شود، چیز دیگری وجود ندارد؛ اینکه چقدر از این زغال را از راه تنفس گرفته ایم معلوم نیست،"

وى افزود که به همين دليل، اکثر اعضاى خانواده او و ديگر باشنده هاى اين قريه بيمار مى­باشند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement