خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو در افغانستان تدوین و تصویب شد

اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو در افغانستان تدوین و تصویب شد

Jul 16, 2016 - 15:26

کابل(پژواک، ٢٦سرطان٩٥): برای نخستین بار اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو در افغانستان درحالى تدوین و تصویب گردید که قبلاً به دليل نبود اين سند، کمک ها و پروژه هاى يونسکو، ازطريق حکومت افغانستان صورت نمى گرفت.

 به گفته مسوو لان، درحالیکه از عضویت افغانستان در این سازمان  ٦٨ سال می گذرد؛ اما عدم تلاش در مدیریت داخلی کمیسیون باعث شده بود تا یک اساسنامه مشخص موجود نبوده و یکی از دلایل توقف کمک ها و پروژه های یونسکو در گذشته هم همین مورد بوده است.

شاکر حبیب یار سکرتر جنرال کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکو در نشست گرامیداشت از تصویب اساسنامه یونسکو در وزارت معارف، از اهمیت این اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو یادآور شده و گفت که بدون این اساسنامه، عضویت افغانستان در سازمان جهانی یونسکو ناتکمیل بود.

وی افزود: "یک کمیسیون ملی، بدون اساسنامه نمى تواند در سازمان جهانی یونسکو رسمیت داشته باشد، این اساسنامه مانند یک نقشۀ حرکت است که ما فعالیت های خود را تنظیم کنیم. این اساسنامه باعث می شود تا افغانستان روابط خود را به گونۀ حقوقی و قانونی با سایر نهادهای دیگر بهتر و بیشتر بسازد."

به گفته وی، نبود اساسنامه علاوه بر اینکه باعث عدم اشتراک افغانستان در اکثر اجلاس تعلیمی و فرهنگی مهم یونسکو می شد،  یکی از دلایل توقف پروژه و کمک های یونسکو در گذشته نیز همین مورد بوده است؛ زیرا یکی از شرط آنان داشتن اساسنامه بود.

اوگفت: "قبل از اینکه این اساسنامه نبود، يونسکو بودجه را خودشان مصرف می کردند، نه از آدرس حکومت افغانستان؛ زیرا یکی از شرط آنان داشتن اساسنامه بود."

حبیب یار در مورد اينکه با وجود چالش های متذکره  و با گذشت ٦٨ سال عضویت، چرا تا حال اساسنامه یی وجود نداشته، افزود: "علت اصلی بی توجهی مطلق بود. تا حال تلاش صورت نگرفته بود در داخل مدیریت کمیسیون، که یک اساسنامۀ واحد و استاندارد داشته باشند."

وی همچنان از گشایش چهار پروژه یی خبر داد که پس از تدوین و تصویب اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو در بخش های ارتقای ظرفیت کارمندان معارف و دانش آموزان، بخش های تعلیمی و فرهنگی از سوی این سازمان مساعدت شده است.

موصوف درادامه گفت: "دو پروژۀ مذکور در بخش های احیای ظرفیت در وزارت معارف است که با تطبیق این پروژه، می توانیم ظرفیت علمی کارمندان معارف را در بخش های کامپیوتر زبان انگلیسی و مدیریت بلند ببریم."

در همین حال پتریشیا مک فلیپس رییس و نماینده یونسکو در افغانستان، از تصویب این اساسنامه ابراز خرسندی کرد و گفت: "افغانستان با وجودی که از اعضای تاریخی سازمان یونسکو از سال ١٩٤٨ بود؛ اما تا حال یک اساسنامه نداشت. بناءً تصویب این اساسنامه یک گام مهم و ارزنده است."

افغانستان در سال ١٩٤٨ عضویت سازمان آموزشی علمی، و فرهنگی ملل متحد یا یونسکوcultural organization)  (united nations educational, scientific را به دست آورد که توام با آن کمیسیون ملی یونسکو در افغانستان ایجاد شد. این سازمان در حال حاضر در ٢٤ ولایت فعالیت دارد و در ١٠ ولایت دیگر که اکثراً ولایات جنوبی است، به دلیل نا امنی و پایین بودن ظرفیت فعالیت ندارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement