خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دهاقين ولايت بغلان از نبود سردخانه ها شکایت دارند

دهاقين ولايت بغلان از نبود سردخانه ها شکایت دارند

Jul 18, 2016 - 14:54

پلخمری (پژواک،٢٨سرطان ٩٥): دهاقين ولايت بغلان، نبود سردخانه ها در اين ولايت را دليل پایين آمدن ميزان حاصلات و کم علاقه شدن دهاقين به کشت و زراعت قلمداد می کنند.

سخی گل از دهقانان ولسوالی بغلان مرکزی ولايت بغلان، به آژانس خبرى پژواک گفت که پنجاه جريب زمين را همه ساله بادنجان رومى، پياز و لوبيا کشت مى کند و به دليل نبود سردخانه ها حاصلات به دست آمدۀ خود را به قيمت بسيار پائين به فروش مى رساند.

وى افزود: "يک سير رومی(بادنجان)  را ١٠٠ تا ١٢٠ افغانى به فروش ميرسانم که اين قيمت، مصرف کود و مزد دهقان هم نمی شود و اگر سردخانه بخاطر نگهدارى حاصلات باشد، مى توانيم حاصلات خود را به قيمت بسيار مناسب به فروش برسانيم."

اين دهقان با اظهارنگرانى گفت که نبود سردخانه، ضربۀ بزرگى به دهاقين ولايت بغلان وارد کرده است.

حاجی خيال گل رييس کوپراتيف دهاقين در دند غوری شهر پلخمری گفت که دهاقين، به دليل نبود سردخانه ها حاصلات شانرا به قيمت نازل به فروش مى رسانند و تجار اين حاصلات را به پاکستان برده و درسردخانه ها نگهدارى مى کنند و پس از چند ماه، دوباره به افغانستان انتقال داده و به قيمت بلند به فروش مى رسانند.

او افزود که اگر دولت برای دهاقين سردخانه بسازد، آنها ميتوانند حاصلات شان را در سردخانه ها نگهدارى کرده و به قيمت مناسب در مارکيت به فروش برسانند.

محمدسالم مدير بخش امور زراعتی رياست زراعت ولايت بغلان، با تاييد مشکلات دهاقين گفت که اين مشکل، چند مرتبه با وزارت زراعت شريک ساخته شده؛ اما تاکنون اين مشکل به صورت کُل حل نشده است.

او افزود: "دو سردخانه در دند غوری، دوسردخانه در ولسوالی دوشی ودو سردخانه در ولسوالی بغلان مرکزی اعمار شده؛ مگر کار اين سردخانه ها تاکنون تکميل نشده است؛ ما در تلاش هستيم که مشکلات دهاقين را به زودى حل نماييم؛ اما تاکنون بودجه دراختيار ما قرار داده نشده است."

 بغلان از ولايات زراعتی بوده که بيشتر از هزاران جريب زمين در اين ولايت پياز، کچالو و بادنجان رومى کشت مى شود و حاصلات اين ولايت درکنار ولايات بلخ، سمنگان و کابل، بيش از هفتاد درصد آن به پاکستان صادر مى گردد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement