خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تحقیق: سیستم اداری سنتی فعال و دورنمای حکومتداری الکترونیک مشخص نیست

تحقیق: سیستم اداری سنتی فعال و دورنمای حکومتداری الکترونیک مشخص نیست

Jul 20, 2016 - 09:41

کابل (پژواک، ٣٠سرطان ۹۵): با وصف سرازیرشدن میلیاردها دالر در ۱۵ سال اخیر به افغانستان، سیستم اداری بیشتر ادارات دولتی همچنان سنتی باقی مانده است و مردم از فرهنگ کاغذپرانی، ناکارآمدی و فساد گسترده در این نهادها ابراز نارضایتی می کنند.

 آژانس خبرى پژواک، به طور نمونه سيستم ادارى در ریاست های ثبت احوال و نفوس و ترافیک وزارت امور داخله و وزارت معارف را که بیشترین شمار مراجعین را دارند، به بررسی گرفته است .

يافته هاى پژواک نشان ميدهد که اجرا نشدن کارهای بنیادی در زمینه تقویت سیستم اداری باعث ادامه سرگردانی مردم، فساد اداری گسترده، و کندی در پیشرفت کار شده و حتی خطر آسیب دیدگی و احتمال از رفتن اسناد موجود همچنان به صورت جدی وجود دارد.

ریاست ثبت احوال و نفوس

اداره مرکزی ثبت احوال و نفوس به عنوان مرکز نگهداری اطلاعات شخصی تمام شهروندان دارای اسناد هویت کشور، در کابل قرار دارد. این اداره از جمله نهادهایی است که تا اکنون هیچ اقدام عمده در زمینه کمپیوتری کردن سیستم آن صورت نگرفته است و اطلاعات شخصی باشندگان ولایات مختلف کشور در سه نسخه کاغذی، در ولسوالی‌ها، در مراکز ولایات و کابل نگهداری می‌شود.

در این اواخر، به دلیل تلاش شمار بیشتری از باشندگان کشور به گرفتن پاسپورت و نیاز به تايید تذکره‌های هویت از سوی ادارۀ مرکزی ثبت احوال و نفوس، شمار مراجعین این اداره به شکل قابل ملاحظه یی افزایش یافته است و روزانه صد‌ها تن در صف‌های طولانی به این اداره مراجعه می‌کنند.

یک مامور این اداره در کابل گفت که بخشی از اسناد موجود در شماری از ولایات به ویژه در جنوب کشور، در جریان جنگ‌ها و عدم رسیدگی و نگهداری درست، طعمه آتش شده و يا به صورت جدی آسیب دیده است و تلاش می‌شود به درخواست مراجعه کنندگان که در این زمینه دچار مشکل شده‌اند، از روی نسخۀ کابل، رسیدگی شود.

صدور تذکره جدید، نصب عکس، تایید تذکره، تصحیح و تغیير نام و سن، اضافه کردن شغل و حالت مدنی، ثبت ازدواج‌ها، و همچنان ثبت نام اتباع خارجی از جمله فعالیت‌های عمده این اداره به حساب می‌آید.

نور احمد غفوری رئیس عمومی اداره ثبت احوال نفوس، به پژواک گفت در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار «کتاب اساس» که در برگیرنده اطلاعات هویتی شهروندان ثبت نام شده می‌باشد، به گونه سنتی(کاغذی) در چهار آرشیف جداگانه در کابل نگهداری می‌شود.

وی با اشاره به وجود مشکلات نگهداری و استفاده از این اسناد گفت: «ما همواره نگران این هستیم که این اسناد، از بین نرود و بتوانیم مصوونیت آن‌ها را تامین کنیم. »

رئیس عمومی اداره ثبت احوال نفوس خاطر نشان کرد که این اسناد، با گذشت زمان کهنه‌تر شده و استفاده و کارآیی آن‌ها کمتر شده است و حتی ادامه نگهداری آن‌ها در نبود امکانات لازم، مشکل آفرین است.

غفوری افزود: «اگر این اسناد کامپیوتری شود از یک سو خطر ازبین رفتن آن کاهش می‌یابد و ازسوی دیگر باعث کاهش فساد می‌شود. »

اما جدا از سنتی بودن سیستم و مصوون نبودن کتاب‌های اساس تذکره، مردم از سرگردانی خود در این اداره و ناکارآمد بودن و فساد در آن شکایت می کنند.

مجتبی پاینده ۲۰ ساله، باشنده اصلی ولایت غزنی، از جمله کسانی که برای نصب عکس در تذکره خود به ساختمان مرکزی ثبت احوال و نفوس مراجعه کرده بود، به پژواک گفت: «چون کُنده‌های اصلی (کتاب اساس) در غزنی قبلا حریق گردیده، باید به آنجا از طریق اداره ثبت احوال در کابل تماس گرفته شود که هویت من را تايید کنند و همچنان به همین خاطر یکی از اقارب خود را نیز با خود آورده ام تا هویت مرا تائید کند. »

وی با اشاره به چند روز سرگردانی‌ در این زمینه، افزود: «اگر معلومات در کامپیو‌تر ذخیره می‌بود، با یک دکمه ظرف چند دقیقه کارم انجام می‌شد و این قدر سرگردان نمی‌شدم. »

همچنان، گلالی۲۲ ساله یکی دیگر از مراجعین که بخاطر اصلاح نام به این اداره آمده بود گفت که چهار ماه است در پی این کار است؛ اما تا اکنون موفق نشده است تذکره خود را اصلاح کند. وی گفت که ادامه این وضعیت سبب شده است که مجبور به پرداخت رشوه شود.

تیم خبری پژواک که به یکی از چهار آرشیف بزرگ نگهداری کتاب‌های اساس به این ساختمان رفته است، از نزدیک مشاهده کرده که بیشتر این کتاب‌ها که عمر آن‌ها به اضافه از ۴۰ سال می‌رسد، در یک فضای بسیار ساده نگهداری می‌شود و حتی این آرشیف‌ها فاقد دستگاه‌های تهویه هوا و تجهیزات مدرن روز می باشند.

مسوولان اداره ثبت احوال می‌گویند که  به دلیل کمپیوتری نبودن سیستم، حتی نمی توانند در مورد شمار دقیق افراد ثبت نام شده در کشور، معلومات بدهند و یا حتی تعداد آن‌ها را بر اساس تفکیک جنسی و سن و سال بیان کنند.

در نبود یک سیستم واحد وکمپیوتری که در برگیرندۀ آمار و ارقام واقعی دراین زمینه باشد،  مراجع مختلف، آمار متفاوتی ارایه می کنند. از آن جمله، اداره احصائیه مرکزی مجموع جمعیت کـــشور را حدود ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن تخمین زده است که شامل حدود ۱۵میلیون مــــرد و حـدود ۱۴ میـلیون و ۲۰۰ هزار  زن می‌بـاشد.

اما در وب سایت بانک جهانی به عنوان یک منبع معتبر بین المللی، جمعیت افغانستان ۳۲ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۵۰۶ نفر برآورد شده است.

بررسی اظهارات مسوولان مربوط و گزارش های منتشر شده در این زمینه، نشان می دهد که به دلیل نبود یک سیستم اداری کمپیوتری و پیشرفته، آمار واحد از شمار باشندگان کشور وجود ندارد و ادامه این وضعیت احتمال سوء استفاده و هدر رفتن منابع مالی و انسانی در بخش های مختلف از جمله انتخابات، گرفتن تذکره و پاسپورت جعلی و یا از سوی اتباع خارجی را نیز  میسر ساخته است.

حکومت امارات متحده عربی، در میانه ماه اسد سال ۱۳۹۴ ؛ و حکومت هند در اوایل سال ۱۳۹۵ شرایط تازه یی برای سفر افغان ها به این کشورها، وضع کردند. دلایل این محدودیت ها، سوء استفاده از پاسپورت افغانستان توسط شهروندان شماری از دیگر کشورها از جمله پاکستانی ها و ایرانی ها اعلام شده است. ریاست پاسپورت وزارت امورداخله با تائید سوء استفاده از پاسپورت افغانستان، می گوید که این اداره با در نظر داشت معیارهای بین المللی عمل کرده است  و احتمال می رود برخی افراد، با جعل تذکره موفق شده باشند پاسپورت دریافت کنند.

جدا از موجودیت آمار متفاوت، اظهارات مسوولان ثبت احوال و نفوس نیز در مورد برنامه های این اداره بخاطر بهبود امور متناقض است.

 در ماه جدی سال ۱۳۹۴، نور احمد غفوری رئیس عمومی ثبت احوال نفوس گفته بود که این اداره روند کمپیوتری ساختن کتاب‌های اساس را به کمک مالی سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) آغاز کرده و روزانه اطلاعات هویتی سه هزار شهروند را وارد این سیستم می‌کند.

اما با وصف گذشت هفت ماه از این موضوع، غفوری حتی اظهارات قبلی خود را فراموش کرده و می گوید که قرار است برنامه کمپیوتری ساختن اسناد به زودی آغاز شود.

در عین حال، طرح توزیع تذکره الکترونیکی به عنوان جایگزین تذکره های دست نویس کنونی، نیز با وجود سپری شدن نزدیک به دو سال از توشیح قانون ثبت احوال نفوس از سوی رئیس جمهور به دلیل آنچه که نبود اراده سیاسی در حکومت خوانده می شود، همچنان روشن نیست.

اما افزون بر وجود تفاوت فاحش در آمار منابع مختلف در مورد جمعیت تخمینی شهروندان کشور، آمار شهروندان مهاجر و پناهندۀ افغان که اکثریت آنها در ایران و پاکستان بسر می برند نیز مشخص نیست و وزارت مهاجرت و عودت کنندگان، تخمین می زنند که شمار آنها به حدود پنج میلیون تن برسد.

ریاست عمومی ترافیک

این اداره به عنوان متصدی ثبت وسایط نقلیه، صدور جواز رانندگی؛ جواز سیر و کنترول تردد وسایط نقليه در ۳۴ ولایت کشور فعالیت می‌کند؛ اما دیده می‌شود که پیشرفت امور و به روز کردن سیستم کاری آن در جریان ۱۵ سال گذشته بسیار کند بوده و هنوز هم بخش‌های عمدۀ این اداره با استفاده از سیستم سنتی فعالیت می کنند.

محمد حنیف صدیقی آمر دفتر ریاست عمومی ترافیک گفت که سیستم موجود در این اداره از جمله صدور جواز رانندگی و جواز سیر، همچنان به روش۵۰ سال قبل و به شکل سنتی صورت می‌گیرد و ادامه این روند، مشکلات زیادی را برای مراجعین و ریاست ترافیک در پی داشته است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۰ تاکنون، بیش از ۷۶۰ هزار جواز سیر و یک میلیون و ۴۵۰ جواز رانندگی در این اداره به ثبت رسیده است، گفت: «نگهداشتن این اسناد برای ما کار مشکلی است و هر لحظه احتمال از بین رفتن آن وجود دارد و برای جلوگیری از جعل و تزویر، و همچنان با تغییر و تبدیل کارمندان و ایجاد سهولت برای مراجعین، بار‌ها پیشنهاد خود را برای ایجاد سیستم کمپیوتری به مقام‌های بالا‌تر ارایه کرده‌ایم؛ اما تا اکنون اجرایی نشده است.»

سمونوال عبدالرحمان کریمی مدیر ثبت وسایط ریاست ترافیک گفت که در حال حاضر با ایجاد سیستم کمپیوتری در بخشی از این اداره، حدود ۷۹۸ هزار عراده وسیله نقلیه به ثبت رسیده است که شامل وسایل تیز رفتار، لاری (مو‌تر باربری)، تکسی، بس، ریکشا و مو‌ترسایکل می شود.

به گفته وی، این آمار شامل وسایط نقلیه نظامی و وسایط نقلیه فرمان (اشترينگ) راسته نمی‌شود.

کریمی اما تصریح کرد که این طرح بیشتر در سطح شهر‌ها عملی شده است و هنوز هم شمار زیادی از وسایط فاقد جواز که در این اداره ثبت نیست، در مناطق دوردست فعاليت ميکند.

وی افزود: «در شهر‌ها چون اداره ترافیک فعالیت دارد، مانع عبور وسایط بدون اسناد می‌شوند؛ اما در دهات و قصبات جاهایی که پولیس ترافیک موجود نیست، احتمال ثبت نکردن اسناد می‌رود ومشکل عمده دیگر این است که ورود غیر قانونی وسایط اشترينگ راسته ادامه دارد و تا حال برای آن‌ها اسناد ترافیکی صادر نشده است. »

این مسوول ریاست ترافیک خاطر نشان کرد که بر اساس این طرح، هر وسیلۀ نقلیه دارای صفحه یی مشخص است که مشخصات آن در آن ثبت می‌شود و قرار است در ادامه این طرح، مالکان وساط نقلیه نیز بایومتریک (ثبت هویت به صورت الکترونیکی) شوند.

وی تائید کرد که قبل از این، مطابق با سیستم سنتی سابق، شماری از افراد بخاطر سوء استفاده برای یک مو‌تر حتی تا چهار جواز سیر می‌گرفتند.

به گفته این مسوول ریاست ترافیک، قبل از کمپیوتری شدن سیستم ثبت وسایط، روند گرفتن اسناد وسایط حدود سه ماه زمان می‌گرفت؛ اما اکنون تمام روند در چند روز اجرا می‌شود.

با وصف این، کریمی خاطر نشان کرد که سیستم کمپیوتری هنوز در اکثر بخش های این اداره ایجاد نشده است و اکثر کارها همچنان به شکل سنتی انجام می شود.

به گفته وی، به هر اندازه که ادارۀ ترافیک از سیستم سنتی و کهنه اداری فاصله بگیرد و کمپیوتری شود، به‌‌ همان اندازه فساد کمتر می‌شود و کار‌ها با سرعت بیشتری اجرا می‌شود.

با وجود ادعای مسوولان ریاست عمومی ترافیک در کمپیوتری شدن ثبت وسایل نقلیه در کشور، دیده می شود که هنوز آمار وسایط نقلیه در کشور ثابت نیست.

محمد الله بتاش وزیر ترانسپورت و هوانوردی، به تاريخ ۲۲ سرطان ۱۳۹۵ در همایشی در زمینه وضعیت حمل و نقل در کشور که در کابل برگزار شده بود گفت که حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار وسیله نقلیه، به ثبت رسیده است که از جمله ۳۱۲ هزار لاری (مو‌تر باربری کلان)، ۱۰۴ هزار بس، و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تیزرفتار می باشد.

شماری از مراجعین به ریاست ترافیک کابل می‌گویند که به دلیل استفاده از سیستم کهنه اداری، کارهای شان به کندی صورت می گیرد و حتی مجبور می شوند به کمک کمیشن کارها و پرداخت پول هنگفتو اسناد خود را طی مراحل کنند.

برخی از این افراد می گویند که متقاضی دریافت جواز رانندگی، بعد از ثبت هویت خود در سیستم بایومتریک و مشخص کردن گروه خونی‌اش، با پرداخت حدود هفت هزار افغانی می‌تواند در چند روز به کمک کمیشن کاران جواز خود را دریافت کند.

بهمن ۲۵ ساله، باشنده منطقه کارته سخی کابل گفت که حدود دو هفته قبل، برای تمدید جواز رانندگی خود به اداره ترافیک کابل مراجعه کرده است.

وی  افزود: «مامورین ریاست ترافیک به من گفتند که باید منتظر بمانی تا اسناد تو از میان هزاران جلد سند دیگر بیرون کشیده شود و سپس طی مراحل شود؛ اما با وجود گذشت دو هفته این کار صورت نگرفته است. »

بهمن افزود باور دارد در صورتی که سیستم کمپیوتری می‌بود، اسناد مورد نظر به راحتی و در زمان بسیار کم یافت می‌شد و وی این قدر سرگردان نمی‌شد.

وی افزود که به دلیل کاهش سرگردانی، مجبور شده است که برای تمدید جواز رانندگی خود به کمیشن کار مراجعه کند؛ اما حاضر نشد مقدار پولی که برای این کار پرداخته است را مشخص کند.

ریاست معارف شهر کابل

وزارت معارف، بزرگ‌ترین نهاد غیرنظامی از لحاظ تعداد کارمند و گستردگی فعالیت کاری می‌باشد. در ۱۵ سال اخیر، با وصف این که رشد معارف خوب توصیف شده است؛ اما دیده می‌شود که در نبود یک سیستم شفاف اداری، مقام‌های حکومتی به ویژه مقام‌های وزارت معارف در مورد میزان پیشرفت و اطلاعات مرتبط، همنظر نیستند و حتی این اطلاعات به صورت متناقض و گاهی فریبنده مطرح شده است.

دیده شده است که در نبود یک سیستم منسجم و شفاف کمپیوتری و ادامه سیستم اداری سنتی و کهنه در این وزارت، و حتی با تغییر وزیر، آمار دانش آموزان و یا مکاتب تغییر می کند.

مجیب مهرداد سخنگوی وزارت معارف، با اشاره به آمار مقام های قبلی در مورد ثبت حدود ده و نیم میلیون دانش آموز گفت که در حال حاضر، تعداد دانش آموزان در کشور به ۹ میلیون و۵۰۰ هزار تن می رسد که پنج میلیون و ٨۰۰ هزار تن آنان، پسر، و سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن آنان دختر می‌باشند. مهرداد در مورد تعداد مکاتب نیز گفت که طبق آمار کنونی، ۱۵ هزار و ۸۳۸ مکتب در سراسر کشور وجود دارد که ۱۵ هزار و ۷۴ مکتب تثبیت موقعیت شده است.

سخنگوی وزارت معارف با بیان این که بخشی از امور این وزارت از جمله اسناد معلمین و اسناد تعدادی از فارغان صنوف دوازدهم کمپیوتری شده است، افزود که این روند جریان دارد و کار روی ایجاد سه ديتابیس (مرکز نگهداری آمار کمپیوتری) در زمینه تشکیلات اداری، پرداخت معاش کارمندان و معلمین و منابع بشری ادامه دارد.

وی گفت: "کمپیوتری شدن سیستم معارف، شفافیت کاری را بلند می‌برد، و در راستای میزان نظارت و کنترول در وزارت و ارایه آمار دقیق، کاهش بروکراسی (کاغذپرانی اداری) مؤثر است."

این اظهارات در حالی مطرح می شود که هم اکنون نیز در آمار ارایه شده از سوی مقام های این وزارت و حتی ریاست جمهوری در مورد معارف تناقض جدی دیده می شود.  حدود پنج ماه قبل، اسدالله حنیف بلخی، وزیر فعلی معارف تعداد دانش آموزان را هشت و نیم میلیون تن اعلام کرده بود.

به گفته وزیر، در نبود یک سیستم فعال کمپیوتری، ۷۶۴ مکتب به صورت اشتباهی از یک ولسوالی و یا محل، به یک ولسوالی و یا محل دیگر ثبت شده است.

 اما آمار منتشر شده در ماه جوزای سال ۱۳۹۵ از سوی دفتر ریاست جمهوری نشان دهنده یک تفاوت آشکار در این زمینه می‌باشد. دفتر ریاست جمهوری، تعداد مکاتب را ۱۳ هزار اعلام کرده است که نسبت به آمار سخنگوی وزارت معارف، حدود سه هزار کمتر است.

تیم خبری پژواک که از نزدیک سیستم اداری ریاست معارف کابل را دیده است، مشاهده نموده که اکثر امور این اداره همچنان به شکل سنتی پیش می‌رود و هیچ کار عمده یی در راستای کمپیوتری شدن سیستم صورت نگرفته است و مراجعین، وقت زیادی را برای طی مراحل اسناد خود پشت شعبه‌های این ریاست سپری می کنند.

 محمد سید منصور رئیس معارف ولایت کابل، با اشاره به این معضل گفت که در حال حاضر حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز در کابل مصروف آموزش هستند که تمام اسناد آنان به شکل سنتی طی مراحل و نگهداری می‌شود.

وی با ابراز نگرانی از ادامه این وضعیت و احتمال از بین رفتن این اسناد گفت: "هر قدر سیستم کمپیوتری شود، سهولت‌ها بیشتر شده و از فساد و ضیاع وقت مردم جلوگیری می‌شود."

باسط متعلم صنف هشتم در ولسوالی گلدره کابل به پژواک گفت  قصد دارد برای ادامه تحصیل به شهر کابل بیاید؛ اما چهار ماه می‌شود که موفق نشده است سه پارچه خود را طی مراحل کند.

وی گفت که مطمئن است اگر سیستم اداری دستی و کاغذی نمی‌بود، این قدر سرگردانی نمی‌دید.

فیاض، باشنده شهر جلال آباد نیز گفت که با مشکل مشابهی مواجه شده است؛ اما موفق شده است بعد از سه ماه پیگیری، اسنادش را طی مراحل کند.

ادامه فعالیت ادارات مختلف دولتی به ویژه ثبت احوال و نفوس، ترافیک و معارف، با سیستم سنتی و اظهارات ضد و نقیض مسوولان مربوط در راستای کمپیوتری سازی سیستم این ادارات، در حالی مطرح می شود که هیچ دورنمای روشنی حتی در سطوح بالای حکومتی در زمینه عملی شدن طرح »حکومتداری الکترونیک» در کشور دیده نمی شود.

مجیب مهمند رئیس امور حکومتداری الکترونیکی در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به پژواک گفت که از پنج سال قبل، پروژه‌هایی در راستای الکترونیک سازی(کمپیوتری کردن سیستم) در وزارتخانه‌های مختلف روی دست گرفته شده؛ اما بنا بر دلایلی عملی نشده است.

سال گذشته حکومت افغانستان طرح دیرهنگام کمپیوتری کردن سیستم اداری نهادهای دولتی را روی دست گرفت و با آغاز روند حکومتداری الکترونیک، اعلام کرد بخاطر شفافیت، مبارزه با فساد اداری و عرضه خدمات بهتر در مدت زمان کمتر به شهروندان، این روند را عملی خواهد ساخت؛ اما بررسی ها نشان می دهد که با وجود سپری شدن حدود یک سال، این طرح پیشرفت محسوسی نداشته است.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement