خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کنترول دو معدن بغلان را افراد مربوط به حزب اسلامى به دست گرفته اند

کنترول دو معدن بغلان را افراد مربوط به حزب اسلامى به دست گرفته اند

Jul 21, 2016 - 11:20

شهرپلخمرى (پژواک،٣١سرطان ٩٥): مقامات محلى در ولايت بغلان مى پذيرند که افراد مربوط به حزب اسلامى گلبدين حکمتيار، از يکماه بدينسو کنترول معادن زغال سنگ کرکر و دودکش بغلان را به دست گرفته اند.

محمد نسيم يکتن از انجنيران معدن زغال سنگ کرکر ولايت بغلان، به آژانس خبرى پژواک گفت که معادن زغال سنک کرکر و دودکش از سرمايه های ملی بوده؛ اما اکنون کار در اين معادن متوقف است و کنترول آن به دست يکتن از قوماندانان حزب اسلامى به نام ميرويس مى  باشد.

وى علاوه کرد: "اگر مسوولين شرکت افغان کول که قرارداد اين پروژه را به دست دارد و دولت در مورد دوباره فعال کردن اين معادن اقدام جدى نکند، امکان دارد که بعضی نقاط معادن، به خطر آتشسوزی مواجه شده و بعضی نقاط ديگر آن را آب بگيرد که درآن صورت، شايدسالها طول بکشد که اين معادن دوباره آماده استخراج شود."

احمد جاويد بشارت سخنگوی پوليس بغلان تاييد کرد که معادن کرکر و دودکش، اکنون بی سرنوشت بوده و گاهگاهی افراد حزب اسلامی در اين معادن رفت و آمد مى کنند.

محمد معروف سروری رييس شرکت خصوصى افغان کول گفت که کارگران معادن کرکر و دودکش، اکنون در فابريکه سمنت غوری جابجاگرديده اند و براى شان معاش نيز داده مى شود؛ اما هر زمانيکه حکومت امنيت معادن کرکر و دودکش را تامين کند، روز استخراج زغال از اين معادن دوباره آغاز خواهدشد.

اما عبدالستار بارز والى  بغلان گفت که کمپنی افغان کول برخلاف تعهداتش، محافظين اين دو معدن را از کار برکنارکرده و ميخواهد که امنيت معادن را حکومت تامين کند؛ درحاليکه در قرارداد صورت گرفته مسووليت امنيت معادن، به دوش کمپنى مى باشد.

معادن کرکر و دود کش در ده کيلومتری شهر پلخمری مرکز ولايت بغلان موقعيت داشته که دوماه قبل افراد وابسته به حزب اسلامی، بالای اين معادن حمله کرده و در حدود چهل تن از کاگران و کارمندان فنی اين معادن را با يازده عراد وسايط، باخود بردند که اين کارگران با پادرميانى بزرگان قومى آزاد شدند.

اما شرکت افغان کول، پس از اين رويداد بيش از پنجصد کارگر اين دو معدن را از کار برکنار کرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement