خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک شرکت غیر دولتی «تکنالوژی جدید جاده سازی» و «بدیل کود کیمیاوی» را معرفی کرد

یک شرکت غیر دولتی «تکنالوژی جدید جاده سازی» و «بدیل کود کیمیاوی» را معرفی کرد

Aug 01, 2016 - 19:29

 کابل (پژواک، ۱۱اسد ۹۵): یک شرکت مشترک افغان، چینایی و امریکایی می گوید که تکنالوژی تازه یی را در زمینه جاده سازی بدون استفاده از قیر و بدیل کود کیمیاوی را به افغانستان آورده و در صورت حمایت حکومت، آن را عملی خواهد کرد.

احمد شعیب فنا، سخنگوی«مرکز پیشرفت و ترقی» گروه شرکت های) ALBC)، امروز به خبرنگاران در کابل گفت که این تکنالوژی را از امریکا به افغانستان انتقال داده است.

وی گفت که با توجه به نیاز کشور به ساخت جاده های معیاری و توسعه زراعت، تکنالوژی جدید در زمینه جاده سازی بدون استفاده از قیر و استفاده از کودهای عضوی به جای کودهای کیمیاوی زراعتی که از نظر اقتصادی به صرفه است، می تواند باعث یک تحول تازه در کشور شود.

به گفته فنا، بر اساس این تکنالوژی، ماده یی به نام ) Road King Mixer) با آب مخلوط می شود و با استفاده از دستگاه مخصوص حل شده و بر روی جاده یی که قبلا زیر سازی شده، پاشیده می شود. وی افزود که این ماده، جغل و خاک را به هم جوشانده و تبدیل به سنگ می کند و ۲۰ سال ضمانت دارد که جاده از نظر کیفی خراب نشود.

مهدی روحانی، سخنگوی وزارت فواید عامه گفت که این تکنالوژی از نظر کیفیت از سوی وزارت تائید شده و در وزارت تجارت نیز ثبت شده است.

وی گفت که وزارت فواید عامه آماده است با این شرک در عملی کردن این تکنالوژی همکاری کند.

سخنگوی این شرکت مشترک افغان، چینایی و امریکایی خاطر نشان کرد که این تکنالوژی قبل از این در شماری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفته و مؤثریت و کیفیت آن ثابت شده است.

وی در مورد کود زراعتی معرفی شده توسط این شرکت نیز گفت که این کود عضوی است و می تواند به عنوان بدیل کودهای کیمیاوی استفاده شود.

احمد شعیب فنا مدعی شد که کودهای کیمیاوی کنونی به محیط زیست و صحت انسان آسیب می رساند و باعث کاهش کیفیت محصولات زراعتی و میوه جات می شود اما کود عضوی مورد نظر این شرکت، به محیط زیست و صحت انسان زیان نمی رساند و همچنان در کیفیت محصولات و میوه ها تغییری ایجاد نمی کند.

محمد حنیف، رئیس امور بخش خصوصی وزارت زراعت گفت که نمونه یی از این کود به وزارت زراعت فرستاده شده و مفید بودن آن ثابت شده است.

به گفته وی، به همین دلیل وزارت زراعت به این شرکت جواز داده است و آماده همکاری در این زمینه می باشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement