خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

انجمن واليان روی طرح بدیل حکومت وحدت ملى کار مى کند

انجمن واليان روی طرح بدیل حکومت وحدت ملى کار مى کند

Aug 24, 2016 - 14:28

شهرکابل (پژواک،٣ سنبله ۹۵): انجمن والیان، ۲۹ سنبلۀ سال روان را روز پايانى حکومت وحدت ملى مى داند و مى گويد که روى طرح بديل اين حکومت، کار کرده و آن را در مشوره با شخصيت ها و احزاب نهايى مى کند.     

اين انجمن، متشکل از ده ها والى پيشين است و در سال ١٣٩٤ ايجاد گرديده است.

عبدالجبار تقوا رییس اين انجمن، امروز در نشست خبری مشترک با شماری از اعضای ديگر انجمن در کابل گفت که اوضاع سیاسی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور، در حال بدتر شدن است و سران حکومت وحدت ملى، در عملى کردن وعده هاى شان ناکام مانده اند.

وى وضعيت کنونى کشور را سخت نگران کننده خوانده گفت که در حال حاضر، روزانه حدود ٣٠٠ تن از افراد ملکى و نظامى در افغانستان کشته مى شوند.

موصوف، دست به دست شدن برخى ولسوالى ها ميان دولت و مخالفين مسلح و تهديدهاى جدى مخالفين در برخى ولايات را، ضعف حکومت دانست و گفت که مخالفت ها ميان رييس جمهور و رييس اجرايى، نبود محبوبيت حکومت در ميان مردم، قانون شکنی های حکومت، تهدید خطرناک علیه سیستم حکومتداری و ترفندهای سیاسی به خاطر فریب دادن به ملت، جامعه سیاسی و روشنفکر، مشکلات موجود ديگر در کشور مى باشد.    

به گفته او با گذشت هر روز، با در نظر داشت اين مشکلات، از اعتبار مردم بالاى حکومت کاسته می شود.

تقوا گفت که مردم عام، شخصیت های ملی و فعالان مدنی، پی برده اند که رهبران حکومت در تحقق وعده هاى شان به مردم و ساختار حکومت وحدت ملی ناکام مى باشند.  

وى با اشاره به توافقنامه سياسى ايجاد حکومت وحدت ملى و عملى نشدن مواد اين توافقنامه گفت: "از لحاظ قانونى و حقوقی، بعد از ۲۹ سنبله سال ١٣٩٥ حتی یک روز هم به جز دو تیم انتخاباتی در ارگ و سپیدار، دیگر حکومت به نام وحدت ملی و یا به عنوان دیگری وجود ندارد."

حکومت وحدت ملى، به دنبال جنجال هاى انتخاباتى در اوايل ميزان سال ١٣٩٣، بر اساس توافقنامه يادشده ميان رييس جمهور و رييس اجرايى اين حکومت ايجاد شده و به تاريخ ٢٩ سنبله، دو سال اين موافقتنامه تکميل مى شود.

قرار بود که به اساس توافقنامه، در دو سال اصلاحات در نظام انتخاباتى آورده شود، انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولايتى برگزار و با تدوير لويه جرگه، روى تعديل قانون اساسى بحث شود و پُست صدراعظم اجرایی را مورد مداقه قرار دهد.

رييس انجمن واليان افغانستان گفت که اين انجمن، در دو سال گذشته انتظار عملى شدن مواد موافقتنامه بود؛ اما تا حال عملى نشده است.

به گفته او، به همين دليل انجمن واليان به هدف اعادۀ ثبات در کشور، روى طرح بديل حکومت وحدت ملى کار کرده و آن را در مشوره و گفتگو با شخصیت هاى ملى و سياسى و احزاب مهم، نهايى مى کند تا کشور را از بحران خارج و راه بازگشت به قانون را مهیا سازد.

به گفته او، طرح انجمن والیان در صورتی که طرف تایید طرف های مهم واقع گردد، قبل از ۲۹ سنبله که روز ختم کار حکومت است، با مردم شریک ساخته ميشود.

اين در حالى است که اتحاديه حقوقدانان افغانستان نيز سه روز پيش در يک نشست خبرى، حکومت وحدت ملى را فراقانونى خواند و هشدار داد که در صورت عدم توجه به عملى کردن موافقتنامه ايجاد حکومت وحدت ملى، مردم ابتکارعمل را در دست خواهند گرفت و ممکن به وظايف رهبران حکومت پايان داده شود.  

اما معاون سخنگوى رييس جمهور، اين اظهارات را نادرست خوانده گفته بود که به اساس قانون، دوره کار رياست جمهورى پنج سال مى باشد.

رییس انجمن واليان گفت که اين انجمن، طرفدار روابط حسنه با همه کشورهای جهان، خاصتا ایالات متحده امریکا است و از این کشور می خواهد که با حفظ پیمان امنیتی آن کشور با افغانستان، افغان ها را در راه تامين صلح و ثبات در کشور شان همکارى کنند.

او وضعیت کنونی افغانستان را سخت آشفته دانسته و از سفارت های مقیم کابل خواست که با رعایت عرف دیپلماتیک، در امور افغانستان مداخله نکنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement