خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عودت کنندگان در بغلان ازحکومت سرپناه ميخواهند

عودت کنندگان در بغلان ازحکومت سرپناه ميخواهند

Oct 01, 2016 - 14:30

 پلخمری (پژواک،١٠ميزان ۹۵): شماری از افغانان که به تازگى ازپاکستان به بغلان برگشته اند،از نداشتن سرپناه،اشتغال و زندگی فلاکت بار در اين ولايت شاکى بوده  می گويند که حکومت تاکنون هيچ توجهی به آنان نکرده است.

از حدود سه ماه گذشته بدينسو دست کم يکهزار فاميل به گونه اجبارى ازپاکستان اخراج شده وبه ولايت بغلان عودت کرده اند و اکثريت آنها در خيمه ها و خانه هاى دوستان شان در منطقه دهنه شهرپلخمرى که در تصرف طالبان مى باشد با وضعيت  خراب بودوباش مى کنند.

محمد گل از مهاجران اخراج شده که اکنون در قريه گدان های دند غوری در زير خيمه زندگی می کند به پژواک گفت که ۱۸ سال با خانواده اش در شهر کراچی پاکستان زندگی ميکردو اخيراً از سوی دولت پاکستان اخراج شدند.

وی  با ذکراينکه درمدتى که به پاکستان بوده تمامى ملکيت آنها دربغلان غصب گرديده گفت: "در اين مدت که در منطقه نبوديم، زمين های ما توسط افراد زورمند غضب شده و خانه های ما در اثر جنگ تخريب شده است، فعلا در قريه ما طالبان هستند من با فاميلم در يک خرابه خيمه زده ايم وشب و روز خود را سپری می کنيم، تمام ما بيکار هستيم و تا اکنون هيچ کمک به ما مردم نشده است."

موصوف، درحاليکه ميگفت که با گذشته هر روز هواسرد ميگردد  افزود: "نمی دانيم که چی کار کنيم و به کجا برويم و چگونه زندگی خود را پيش ببريم."

يارمحمد يک تن ديگر از مهاجران اخراج شده از پاکستان  که با خانواده ده نفرى خود از پاکستان به ولايت بغلان آمده ميگويد:" ما از منطقه جرخشک ولسوالی بغلان مرکزی هستيم، در قريه ما جنگ است کسی رفته نميتواند، ما در  شهر جديد در خانه های دوستان ونزديکان زندگى ميکنيم ، نمى دانيم تا چي وقت در خانه های دوستان خود باشيم ".

موصوف گفت که در مدت دو ماه چندين بار به رياست مهاجرين بغلان مراجعه و مشکلات شان را با مسوولان اين نهاد در ميان گذاشته اند، اما تاکنون هيچگونه کمک نشده اند.

اما محمد نعيم کاکړ رييس عودت کننده گان و مهاجرين ولايت بغلان، به پژواک گفت از سه ماه بدينسو بيش از ۶۰۰ مهاجر اخراج شده از پاکستان را ثبت کرده اند.

اوافزود که اکثريت عودت کنندگان از ولسوالی های بغلان مرکزی، دهنه غوری، پلخمری، نهرين و برکه هستند و اکنون شماری آنان در خانه های اصلی و شماری ديگر شان در خانه های دوستان و اقارب شان به سر می برند.

وی خاطرنشان کرد که مشکلات مهاجران اخراج شده را با وزارت مهاجرين و عودت کندگان شريک ساخته اند،  وضمنا از نهادهای کمک کننده به مهاجران نيز  خواسته اند که برای آنان کمک می­کنند.

رييس عودت کننده گان و مهاجرين ولايت بغلان، اظهار اميدواری کرد که تا فرا رسيدن سرماى زمستان کمک برای آنان صورت بگيرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement