خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رييس ولسى جرگه: ادامۀ کار وزراى سلب صلاحيت شده خلاف قانون است

رييس ولسى جرگه: ادامۀ کار وزراى سلب صلاحيت شده خلاف قانون است

Jan 16, 2017 - 15:12

کابل (پژواک،۲۷جدی۹۵): رییس ولسی جرگه می گوید که ماده ۹۲ قانون اساسی، نیاز به تفسیر ندارد و رییس جمهور هرچه زودتر در عوض وزرای سلب صلاحیت شده، افراد کارا را غرض گرفتن رای اعتماد به اين جرگه معرفی نماید.

ولسى جرگه در ماه عقرب سال روان، ١٦ وزيرى را که سال گذشته کمتر از هفتاد درصد بودجه را مصرف نموده بودند، استيضاح و از اين جمله وزراى امور خارجه، کار و امور اجتماعی، فوایدعامه، معارف، ترانسپورت، مخابرات و تحصيلات عالى را سلب اعتماد نمود.

وزراى کار و امور اجتماعى، امور خارجه و فوايدعامه؛ به نشست استيضاحيه اين جرگه حاضر شدند و دلايل مصرف کم بودجه را نيز ارايه کردند؛ اما وزراى متباقى به جرگه حاضر نشدند و در غياب سلب اعتماد گرديدند.

حکومت، این موضوع را به ستره محکمه راجع نموده و گفته است که وزیران سلب اعتماد شده، تا اعلام فیصلۀ محکمه، به وظیفۀ شان ادامه می دهند. محکمه در این مورد تا حال تصمیم اتخاذ نکرده است.

شکیبا هاشمی نماینده مردم کندهار در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت: "استیضاح جزء صلاحیت های اختصاصی این جرگه است و ماده ٩٢ قانون اساسی، نیاز به تفسیر ندارد و بیش از اين نباید قانون از سوی حکومت نقض شود."

درماده ۹۲ قانون اساسی آمده است: "ولسى جرگه به پيشنهاد ٢٠ فيصد کل اعضا مى تواند از هر يک از وزراء استيضاح به عمل آورد. هر گاه توضيح ارايه شده قناعت بخش نباشد، ولسى جرگه موضوع راى عدم اعتماد را بررسى مى کند. راى عدم اعتماد از وزير بايد صريح، مستقيم و بر اساس دلايل موجه باشد. اين راى به اکثريت آراى کل اعضاى ولسى جرگه صادر مى گردد."

هاشمی از رییس جمهور خواست تا به منظور احترام به تصمیم خانه ملت، هر چه عاجل  در عوض هفت وزير سلب صلاحيت شده، نامزد وزرا را به معرفی بگیرد.

همچنان او گفت که حکومت برای وزارت های اطلاعات و فرهنگ، معادن و پطرولیم و سرحدات، اقوام و قبایل که در حال حاضر از سوى سرپرستان اداره مى شود، نیز نامزد وزرا را به آن جرگه معرفى کند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز گفت: "ماده ۹۲ قانون اساسى نیاز به تفسیر ندارد، استیضاح جزء وظیفه اساسی ولسی جرگه است و هیچ نوع ابهام در آن وجود ندارد."

وی افزود: "یک بار دیگر رییس جمهور را مخاطب می سازم تا در احترام به قانون اساسی، هر چه عاجل ذوات محترم را غرض گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی کند تا شاهد یک حکومت قانونمند باشیم."

او دوام کار وزرای سلب صلاحیت شده را خلاف قانون دانسته گفت که ولسی جرگه، به منظور دستگیری حکومت، مردم و بهبود وضعیت در کشور، هفت وزیر را سلب صلاحیت کرده است.؛

از سوى ديگر، هیئت اداری ولسی جرگه، از وزرای مالیه و انکشاف دهات تقدیر نمود.

عبدالروف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه، امروز از اکلیل حکیمی وزیر مالیه، بخاطر خدمات ارزنده شان در راستای برنامه های طرح شده در سند بودجه که تطبیق آن سبب بهبود امنیت و ثبات سیاسی، اصلاحات در نظام حکومتداری، ایجاد ساختار های زیربنایی و تسریع روند افزایش در عواید ملی میگردد، تقدیر به عمل آورد.

همچنان در این مراسم از نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات بخاطر دستاوردهای اخیر شان، در تلاش برای ارایه خدمات و مصرف بودجه انکشافی تقدیر نمود.

رئیس ولسی جرگه گفت که وزرای مالیه و انکشاف دهات، از جمله موفق‌ترین اعضای کابینه هستند که بیشترین تلاش را در امر ارایه خدمات به مردم و مصرف بودجه انکشافی انجام داده اند.

وی افزود که هیئت اداری ولسی جرگه، بر اساس پیشنهاد کمیسیون مالی و بودجه این مجلس، تصمیم گرفت که از دستآوردها، کارکردها و فعالیت‌های وزرای انکشاف دهات و مالیه ستایش و تقدیر به عمل آید.

وزیر مالیه ضمن اظهار سپاس و امتنان از اعضای ولسی جرگه، یکبار دیگر تعهد خویش را روی موارد فوق تجدید نمود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement