خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه طرح بودجه را تاييد کرد

ولسى جرگه طرح بودجه را تاييد کرد

Jan 16, 2017 - 10:57

کابل (پژواک، ٢٧ جدى٩٥): ولسى جرگه، طرح بودجۀ سال مالى ١٣٩٦ را بعد از وارد شدن برخى تغييرات، با اکثريت آرا تاييد کرد.

مشرانو جرگه؛ اين طرح را در هفتم قوس سال روان، با ارايۀ پيشنهاد برخى پروژۀ انکشافى براى شامل ساختن در اين طرح، تاييد کرد؛ اما ولسى جرگه به دليل نبود توازن ميان ولايات در بودجه، آن را رد کرد و گفت که اکثریت پروژه هاى شامل اين طرح، از سال های پيش مى باشد.

اين طرح، در ٢٥ جدى بار ديگر بعد از وارد کردن برخى تغييرات، به نشست عمومى ولسى جرگه ارايه شد؛ اما اين بار نيز به دلیل اعتراض شمارى از اعضاى جرگه در پیوند به نبود توازن و در نظرنگرفتن پيشنهادات آنان در طرح تعدیلی، از تصویب بازماند.

اين طرح، امروز براى بار سوم به نشست عمومى جرگه ارايه شد.

اميرخان يار رييس کميسيون مالى و بودجه ولسى جرگه، در نشست امروز اين جرگه گفت که بعد از وارد کردن تغييرات و افزايش ٧٠ ميليون دالر امريکايى (حدود ٤.٦ ميليارد افغانى) در بودجه، اکنون بودجه عادى به بيش از ٢٦٨ ميليارد افغانى، و بودجه انکشافى به بيش از ١٦١ ميليارد افغانى مى رسد.

وى گفت که ٣٨ درصد بودجه عادى و انکشافى، از منابع داخلى و متباقى از کمک هاى جامعه جهانى تمويل مى شود.

سرانجام، از جمع ١٤١ تن حاضر در نشست امروز جرگه، ١٤٠ تن راى تاييد به طرح بودجه دادند.

اين طرح، در حالى تصويب مى شود که از سال مالى ١٣٩٦ نزديک به يک ماه سپرى شده است. سال مالى افغانستان در اول جدى آغاز مى شود.

به اساس ماده ۹۸ قانون اساسی؛ بودجۀ دولت و برنامۀ هاى انکشافی، به مشرانوجرگه و پس از نظر و مشورۀ آن جرگه، به ولسی جرگه ارایه می شود. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement