خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک دختر، مرگ را بر "بدل دادن" ترجيح داد و خودکشى کرد

يک دختر، مرگ را بر "بدل دادن" ترجيح داد و خودکشى کرد

Jan 23, 2017 - 14:45

قلعۀ نو(پژواک، ٤ دلو ٩٥): يک دختر ١٦ساله در ولايت بادغيس، به دليلى خود را حلق آويز کرده است که نمى خواسته خانواده اش او را از طريق "بدل"، به نکاح کسى درآورد.

پوليس؛ پدر، مادرکلان و دو کاکاى اين دختر را بازداشت کرده است.

زرغونه شيرزاد رييس امور زنان بادغيس، به آژانس خبرى پژواک گفت اين دختر که نسيمه نام داشت و باشندۀ قريه لنگر شريف ولسوالى قادس اين ولايت بود، شب گذشته خودکشى کرده است.

خانم شيرزاد افزود اعضاى خانوادۀ اين دختر، به وى گفته اند که کاکاهاى نسيمه مى خواستند او (نسيمه) را به کسی به نکاح دهند و در بدل آن، پسران شان را نامزد سازند.

اما وى به نقل از اعضاى خانوادۀ نسيمه افزود که پدر نسيمه، مى خواست در بدل دخترش پسرش را نامزد کند.

زرغونه شيرزاد گفت که به همين دليل؛ شب گذشته ميان پدر، کاکاها و مادرکلان نسيمه نزاع به وجود آمده و سپس زمانى که همگى به خواب رفته بودند، نسيمه خود را در اتاق خواب حلق آويز نموده و به زندگى اش پايان داده است.

قرار معلومات شيرزاد، عمه و خالۀ نسيمه در مورد اين قضيه به پوليس اطلاع داده و پوليس پدر، دو کاکا و مادرکلان نسيمه را بازداشت کرده و قضيه تحت بررسى قرار دارد.

به اساس معلومات رييس امور زنان اين ولايت، چندى قبل يک تن در ولسوالى قادس، به دليلى سر دخترش را بريده بود که دخترش، از ازدواج با يک تن ابا ورزيده بود.

 پژواک تلاش نمود تا در مورد قضيۀ نسيمه، با مسوولان قوماندانى امنيۀ بادغيس گفتگو نمايد؛ اما موفق به برقرارى تماس با آنها نشد.

یک گزارش آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که از سال ۱۳۸۶ تا حال، سالانه به شکل اوسط حدود پنج هزار قضیۀ خشونت علیه زنان، در کشور ثبت شده که بیشترین آن، لت و کوب می­باشد و صدها مورد قتل نیز شامل این خشونت ها است.

منبع نوشته است که تجاوزهای جنسی، ازدواج های زیر سن هجده سالگی، فروش زنان، "بددادن" زنان وغیره، شامل قضایای خشونت می­باشد.  

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement