خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

موارد قتل و خودکشی زنان در نيمروز افزايش يافته است

زنان

آرشيف

موارد قتل و خودکشی زنان در نيمروز افزايش يافته است

Feb 19, 2017 - 15:07

زرنج (پژواک،اول حوت ٩٥):رياست امور زنان ولايت نيمروز مى گويدکه ميزان خشونت عليه زنان در اين ولايت افزايش يافته است و درسالروان ١٣٣ مورد خشونت به ثبت رسيده است.

آمنه حکيمی رييس امور زنان ولايت نيمروز به  آژانس خبری پژواک گفت که  درسال گذشته؛ تعداد واقعات خشونت  عليه زنان در اين ولايت  به  ١٠٨ واقعه  ميرسيد، اما امسال اين  رقم  به ١٣٣ مورد افزايش يافته است .

وى علاوه کرد: ((درسال گذشته ما هيچ رويداد قتل زنان در نيمروز نداشتيم اما امسال در ١١ ماه گذشته چهار مورد قتل و پنج مورد خودکشى زنان را به ثبت رسانديم که بسيار نگران کننده مى باشد.))

خانم حکيمى فقر، عدم آگاهی از قانون، ازدواجهای اجباری، اعتياد شوهران به مواد مخدر را  از جمله عوامل اساسى خشونت عليه زنان عنوان نموده مى گويدکه آنها برنامه های آموزشی و آگاهى در بخشهاى مختلف زندگى را برای زنان اين ولايت روی دست گرفته اند.

موصوف همچنان افزود که رقم اصلی خشونت های فاميلی بسيار بالاتر از آماری است که نزد  رياست امور زنان ثبت شده است؛ زيرا بسياری از موارد در مناطق دوردست با وساطت مو سفيدان و در شوراهای مردمی حل و فصل می شوند.

وى از حضور زنان در ادارات دولتى نيز يادآورى نموده گفت که هم اکنون ٩٠٠  زن خود را جهت کار به رياست امور زنان ثبت نام نموده حتی آنها می خواهند به صفوف پوليس بپيوندند،اما مسوولان امنيتى گفته اندکه تشکيلات شان کم است و نميتوانند زنان را جذب کنند.

رييس امور زنان نيمروز گفت : (( در قدم اول از وزارت داخله می خواهيم تشکيل  زنان را در نيمروز افزايش دهد و از موسسات کمک رسان می خواهيم که به زنان در ولايت نيمروز کمک کنند. ))

محمد سميع والی نيمروز نيز فقر، بيکاری و اعتياد را از عوامل افزايش خشونت عليه زنان خوانده  اما مى گويدکه خشونت عليه زنان در مقايسه به نفوس اين ولايت بسيار کم است.

وى مى گويد: (( رياست امور زنان کمپاين های را  به هدف  آگاهی دهی  زنان و مبارزه عليه خشونت در نيمروز راه اندازى کرده است  ومقام ولايت نيز جلساتى متواتر در  راستاى  مبارزه جدى عليه خشونت با نهادهاى ذيربط داشته است . ))

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement