خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از روز جهانی زبان مادری در کابل گرامیداشت به عمل آمد

از روز جهانی زبان مادری در کابل گرامیداشت به عمل آمد

Feb 21, 2017 - 18:36

کابل (پژواک، ۳حوت ۹۵): معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، نسبت به سوء استفادۀ مخالفان مسلح و کشورهای همسایه از تنوع زبانی در افغانستان، هشدار داده و خواستار بیداری مردم شد.

رسول باوری معین فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، این موضوع را امروز در مراسمی که به مناسبت "روز جهانی زبان مادری" در کابل برگزار شده بود، بیان کرد.

در این مراسم که از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ با همکاری اکادمی علوم و سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد(یونسکو) راه اندازی شده بود، ده ها تن از چهره های فرهنگی کشور شرکت کرده بودند.

باوری گفت: "برخی مردم دیدعلمی ندارند و از زبان استفاده تجارتی می کنند و مخالفین و همسایه ها نیز از این فضا استفادۀ سوء می نمایند تا میان اقوام و قبایل افغانستان نفاق بیندازند."

به گفته معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، مردم افغانستان نباید اجازه بدهند زبان ها، وسیله یی برای سوء استفاده دشمنان کشور تبدیل شود و باید با اتفاق و اتحاد، کشور را به سوی آبادی و ترقی ببرند.

 رسول باوری، در عین حال بر اهمیت احترام و تقویت زبان مادری تاکید کرد و افزود هر کسی که به زبان مادری خود آموزش ببیند، درصد یادگیری اش نسبت به کسی که به زبان غیر مادری درس می خواند و تکلم می کند، بیشتر است.

در ادامه این مراسم، ملالی شینواری مشاور رئیس جمهور، پیام رئیس جمهور را به مناسبت روز جهانی زبان مادری بیان کرد.

محمد اشرف غنی در این پیام بر اهمیت زبان به عنوان وسیله افهام و تفهیم و بیان تفکر تاکید کرده و گفته است کودکانی که از تکلم و آموزش به زبان مادری محروم ساخته می شوند، درس را به مشکل فرا می گیرند.

به گفته رئیس جمهور، زبان وسیلۀ خوب بیان، عاطفه و زیبایی است و هر گاه انسان ها نتوانند به زبان مادری خود صحبت کنند، در بیان عواطف خود خلاقیت و ابتکار کمتری دارند.

در ادامه پیام محمد اشرف غنی آمده است: "زبان مادری بیان کننده اصلی هویت انسان می باشد؛ به همین سبب قانون اساسی افغانستان، به تمام زبانها این حق داده را داده است تا اطفال به زبان مادری شان صحبت کنند."

رئیس جمهور تصریح کرده است که وزارت معارف، باید بر اساس قانون اساسی، کتاب های مختلف را بر اساس زبان های مادری چاپ کند تا کودکان بتوانند به خوبی از این کتاب ها استفاده نمایند.

در ماده شانزدهم قانون اساسی کشور، دو زبان پشتو و دری(فارسی) به عنوان زبان های رسمی دولت شناخته شده اند و شش زبان دیگر از جمله ازبکی، ترکمنی، بلوچی، پشه ای، نورستانی و پاميری نیز در مناطقی که اکثریت مردم به یکی از این زبان ها صحبت می کنند، به عنوان زبان سوم رسمیت یافته و دولت موظف شده است در تقويت آنها کار کند.​

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement