خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: در سال آینده روی تقویت حضور زنان در نظام اداری با جدیت کار خواهد شد

عبدالله: در سال آینده روی تقویت حضور زنان در نظام اداری با جدیت کار خواهد شد

Mar 08, 2017 - 15:46

کابل (پژواک، ۱۸حوت۹۵): ريیس اجرایى حکومت می گوید که اقدام های صورت گرفته برای بهبود وضعیت زنان در کشور، کافی نبوده و حکومت مصمم است که سال آینده در زمینۀ افزایش حضور زنان در سطوح تصمیم گیری، با جدیت کار کند.

عبدالله عبدالله، این موضوع را در مراسمی که به مناسبت یادبود از روز جهانی زن در کابل برگزار شده بود، بیان کرد.

وی گفت: "زنان افغان در طول تاریخ رنج های بیشماری را متحمل گردیده اند، خصوصا در چهاردهۀ گذشته، بار جنگ بالای همه ملت سنگینی می کرد و می کند؛ اما بیشترین رنج را زنان این کشور کشیده اند."

به گفته عبدالله عبدالله؛ آزادی، استقلال و دستاوردهایی که امروز مردم افغانستان به آن افتخار می کنند، ثمرۀ قربانی بی شمار زنان کشور نیز است.

رئیس اجرایی حکومت، با تاکید بر اهمیت وحدت ملی گفت: "این فرض و ضرورت است تا  در برابر بلا ومصیبتی که بالای مردم افغانستان آمده، در مقابل آن یکی و همدست شویم و نگذاریم دشمنان در بین ما به نام قوم، زبان و دین نفاق بیندازند."

این مقام ارشد حکومت افزود: "متاسفانه برخی سیاسیون، تحلیل گران سیاسی و بعضی روشنفکران به این نکته مواجه نشده اند، که آب را به آسیاب دشمن می ریزند."

عبدالله با اشاره به یادبود از روز جهانی زن گفت که در عرصه های مختلف زندگی زنان در کشور، پیشرفت هايی صورت گرفته است؛ اما این روند کامل نیست و حکومت توانمندسازی زنان در عرصه اقتصادی را به عنوان یکی از ۱۰ اولویت کاری برنامۀ صلح و انکشاف ملی در نظر گرفته است.

رئیس اجرایی حکومت گفت: "سرمایه گذاری در قسمت توانمندسازی زنان، سرمایه گذاری در رفاه مردم، آینده بهتر، صحت و مشارکت سیاسی زنان است و تعهد حکومت وحدت ملی در این راستا خلل ناپذیر است و هیچ معامله ای در برابر آن نمی کنیم."

وی گفت که حکومت مصمم است تا در سال آینده، برای افزایش زنان درسطوح تصمیم گیری،  مساعد ساختن زمینۀ حضور بهتر آنان در نظام اداری و تقویت جندر(تساوی جنسیتی) در ادارات دولتی با جدیت کار کند.

عبدالله تصریح کرد که آزار و اذیت زنان در محیط کار دیگر، نباید تحمل شود و حکومت از این روند مراقبت خواهد کرد که زنان، مورد آزار و اذیت قرار نگیرند.

این مقام حکومت، از وزیران خواست تا محیط کاری را برای زنان بازتر کنند و هر زمانی که یک زن شکایتی داشت، تمام توان به آن رسیدگی کند.

وی با تاکید بر اهمیت تقویت اقتصادی زنان گفت که اتحادیه زنان تجارت پیشه، می تواند در کمیته فرعی اقتصادی شورای وزیران آزادانه شرکت کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement