خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تحقیق: نبود شفافیت در روند ساخت و ساز در کشور باعث حیف و میل میلیاردها دالر شده است

تحقیق: نبود شفافیت در روند ساخت و ساز در کشور باعث حیف و میل میلیاردها دالر شده است

Mar 16, 2017 - 18:13

کابل(پژواک،۲۶حوت۹۵): یک تحقیق تازه در مورد پروژه های زیربنایی ساختمانی در افغانستان نشان می دهد که نبود شفافیت در این راستا در ۱۵ سال گذشته باعث حیف و میل میلیاردها دالر شده است.

این تحقیق که از سوی نهاد ابتکار شفافیت در بخش ساختمانی افغانستان(Construction Sector Transparency Initiative-Afghanistan) به همکاری دیدبان شفافیت افغانستان(Integrity Watch Afghanistan) صورت گرفته است امروز اعلام شد.

عبدالستار مراد وزیر اقتصاد و رئیس گروه نهاد های عضو مؤسسه ابتکار شفافيت بخش ساختمانی افغانستان، امروز در کابل نتایج تحقیق تازه این نهاد را بیان کرد.

وی گفت که پايين بودن ظرفيت، مشکلات موجود در بخش تدارکات، موجوديت ساختار هاى موازى و تاخيردر پرداخت هزینه های پروژه هاى انکشافى از سوی تمویل کنندگان از بزرگترين چالش هایی بوده است که در ١٥ سال گذشته در بخش ساختمانى وجود داشته است.

مراد افزود که بر اساس این تحقیق،  نظارت، بررسى وکنترول در این زمینه توسط سازمان هاى متفاوت انجام شده و این روند تا هنوز به شکل غر مؤثر و با تداخل کارى انجام مى شود و حتی ناامنى و منابع محدود باعث  ايجاد مشکل در تطبيق و نظارت از پروژه ها شده است.

وزیر اقتصاد گفت که  نامتوازن بودن پروژه هاى انکشافى،  پايين بودن برنامه هاى اطلاع رسانی از دیگر مشکلات عمده بوده است.

با وصف این، عبدالستار مراد خاطر نشان کرد که باید زمینه رشد بخش ساختمانی فراهم شود و دولت افغانستان در آوردن شفافیت در تمام بخش ها به ویژه این بخش متعهد است.

نهاد ابتکار شفافیت بخش ساختمانی  شامل١٢ عضو از جمله نمایندگان نهادهای مربوط دولتی، نهاد هاى مدنى و نمايندگان  بخش خصوصى در امور ساختمانى می باشد که حدود شش ماه قبل ایجاد شد.

در اعلامیه ای که امروز از سوی این نهاد به  دسترس پژواک قرار گرفت، گفته شده است که این تحقیق در جریان ۱۰ ماه گذشته با همکاری اداره همکاری های انکشافی آلمان( GIZ) صورت گرفته است و مطابق با آن چالش ها و فرصت های بخش ساختمانی کشور ارزیابی شده است.

گفته شده است که در اين مطالعه از روش هاى تحقيق کتابخانه اى، بررسى هاى ساحوى و مصاحبه  کار گرفته شده است.

در این اعلامیه آمده است:«عدم شفافیت در روند ساخت و ساز پروژه هاى زيربنايى در بيش از يک دهه گذشته باعث حيف و ميل شدن ميليارد دالر گرديده است.»

صبغت الله کریمی هماهنگ کننده نهاد ابتکار شفافیت بخش ساختمانی به پژواک گفت برپایه یافته های این تحقیق، در پروژه های ساختمانی اجرا شده از سوی حکومت و بخش خصوصی، مشکلات زیادی از جمله فساد وجود داشته است.

وی بدون ارایه جزئیات بیشتر افزود که مشکلات متعدد و موجوديت فساد ادارى سبب شده که روند اجرای شمارى از این پروژه ها به تاخير بيفتد، کیفیت آنها پائین باشد و یا حتى هرگز اجرا نشوند.

به گفته کریمی، برخی از این پروژه ها به اساس شناخت و روابط و بدون طی مراحل داوطلبی به شرکت های اجرا کننده داده شده است.

هماهنگ کننده نهاد شفافیت بخش ساختنمانی افزود که پائین بودن اطلاع رسانی در این زمینه از عمده ترین چالش ها بوده است و از همین رو این نهاد تصمیم گرفته است پس از این تمام اطلاعات، از روند تدارکات تا امضای قرارداد، مراحل ساختمانى و تکميل پروژه را نشر کند.

حمايت جدى دولت از بخش ساختمانى، تقويت و اعتماد سازى، شناسايى منابع مالی و رشد ظرفيت­ها، افزايش برنامه هاى آگاهى دهى و نشراطلاعات در این زمینه از جمله پیشنهادهایی است که به گفته این نهاد می تواند به شفافیت بیشتر و کاهش فساد در این راستا کمک کند. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement