خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جهنده زيارت سخى شهر کابل در فضاى امن برافراشته شد

جهنده زيارت سخى شهر کابل در فضاى امن برافراشته شد

Mar 21, 2017 - 13:41

کابل (پژواک،اول حمل ۹۶): جهنده زیارت سخی شهر کابل، در حالی طی مراسم خاص بر افراشته شد که حضور مردم عام و مقام های حکومتی در این مراسم نسبت به سالهای گذشته کمرنگ بود.

جهنده سخی، همه ساله در اول حمل در ساحه کارته سخی شهر کابل، با اشتراک هزاران تن طی مراسم خاصی برگزار می شود که امسال این مراسم در فضای امن، با گرفتن تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

اين جهنده، حوالى ساعت ده قبل از ظهر روز اول سال نو ١٣٩۶، در ميان  شور و هيجان  صد ها تن از  شهروندان کابل به اهتزاز درآمد.

این مراسم که همه سال با حضور مقامات بلند پایه دولتى، شمارى از اعضاى  شوراى ملى، نمايندگان  سفارتخانه ها برگزار میشد؛ اما امسال بسیار بی رنگ بود و به جز از رییس تحقیقات جنایی زون ۱۰۱ آسمایی کابل، علما و مردم عام هیچ مقام دولتی در آن حضور نداشت.

غلام یحيی یک تن از اشتراک کنندگان در زیارت کارته سخی، علت کم رنگ بودن مردم را در این مراسم تهدید های امنیتی دانسته گفت: "برای من هم فامیلم اجازه نمی داد که در این مراسم شرکت کنم، خدا کند که امروز بدون کدام حادثه سپری شود."

وی از مخالفین مسلح دولت خواست تا از جنگ دست بردارند و به اشاره استخبارات منطقه، افغان ها را به خاک و خون نکشانند.

فواد درانی یک تن از اشتراک کنندگان دیگر نیز تهدیدات امنیتی را از عوامل کمرنگ بودن  مراسم امسال دانسته گفت که حکومت باید آن عده از مخالفین مسلح دولت را که صلح نمی خواهند نا بود کند؛ تا مردم بتوانند در فضای امن، از مراسم های فرهنگی و ملی شان تجلیل نمایند.

صفیه یک تن از زنان که به منظور شرکت در مراسم بر افراشتن جهنده کارته سخی آمده بود، به آژانس خبری پژواک گفت: "ما امنیت می خواهیم، اگر امنیت نباشد مردم نمی توانند در فضای امن زندگی بکنند، سالهای دیگر هزاران تن در این مراسم اشتراک می کرد؛ اما امسال تهدیدات امنیتی فامیل ها را واداشته تا از آمدن به زیارت خود داری بکنند."

او نیز از مخالفین مسلح دولت خواست تا به پروسه صلح دولت افغانستان بپیوندند و از کشتار افغان ها دست بکشند.

محمد عمر یک تن از اشتراک کنندگان گفت: "نسبت به سال گذشته اشتراک مردم کمرنگ است،  تهدیدات امنیتی باعث شده تا مردم در همچو مراسم ها حضور کمرنگ داشته باشند."

قابل ذکر است که  انجمن جامعه مدنی جوانان افغانستان نیز طی مراسمى از سال نو در تپه وزیر محمد اکبر خان، با موسیقی زنده تجلیل کرد.

انجمن جامعه مدنی، به امید صلح در کشور نیز چندین بال کفتر و صدها پوقانه را به هوا پرتاب کرد.

گفتنی است  که همچنین امروز در روضه شهر مزار شریف ولايت بلخ نیز مراسم برافراشتن جهنده، با حضورداشت شماری از مقامات دولتی و باشندگان کشور انجام گردید، که درآنجا نیز از حضور کمرنگ مقامات دولتی و مردم خبر داده شده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement