خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امريکا افغانستان را در بخش اقتصادى همکارى مى کند

امريکا افغانستان را در بخش اقتصادى همکارى مى کند

Mar 28, 2017 - 16:59

کابل(پژواک،٨ حمل٩٦): در نشست سالانۀ چهارچوب تجارت و سرمايه گذارى افغانستان و امريکا (TIFA)، روى گسترش روابط تجارتى ميان دو کشور تاکيد شده و جانب امريکا تعهد نموده است که افغانستان را در بخش اقتصادى نيز همکارى مى کند.

اين نشست، به اشتراک مقام هاى وزارت تجارت و صنايع افغانستان و ايالات متحدۀ امريکا، به تاريخ ششم حمل در کابل آغاز و ديروز خاتمه يافت.

محمد قربان حقجو معين تجارتى وزارت تجارت و صنايع افغانستان، امروز در نشست خبرى مشترک با مايکل ديلينى رييس کميته کارمندان پاليسى تجارتى و نماينده فوق العاده تجارتى ايالات متحدۀ امريکا براى کشورهاى بعد از جنگ در کابل گفت که در اين نشست، روى مسايلى چون رشد تجارت و سرمايه گذارى ها در افغانستان، بهترشدن روابط تجارتى افغانستان با منطقه و بهبود روابط تجارتى افغانستان با امريکا، بحث هاى مفصل صورت گرفت و نتايج مثبت در پى داشت.

به اساس معلومات او، در حال حاضر بيشترين صادرات افغانستان به امريکا را ميوۀ خشک، صنايع دستى، قالين، گلم، پوست و گياه هاى طبى تشکيل مى دهد.

 حقجو گفت که سال گذشته، ازرش کالاهاى صادراتى امريکا به افغانستان، به ٩١٣ ميليون دالر امريکايى؛ و ارزش کالاهاى صادراتى افغانستان به آن کشور، به ٣٤ ميليون دالر امريکايى رسيده بود.

وى فاصله زياد ميان افغانستان و امريکا و پايين بودن ستندردهاى محصولات افغانستان را از عوامل عمده پايين بودن ميزان تجارت ميان دو کشور خواند؛ اما گفت که تجارت ميان دو کشور، سال به سال گسترش پيدا مى کند.

حقجو خاطر نشان کرد که در نشست دو روز گذشته، روى بهتر شدن بسته بندى محصولات افغانستان نيز صحبت شده و جانب امريکا وعده نمود که افغانستان را در اين راستا همکارى خواهد کرد.

همچنان معين تجارتى وزارت تجارت و صنايع افغانستان گفت در نشست يادشده، برعلاوه اينکه روى تطبيق درست تفاهمنامه تجارت و ترانزيت ( اپتا ) ميان پاکستان و افغانستان صحبت گرديد، در مورد حل مشکلات تجارتى افغانستان با پاکستان از طريق محکمه بين المللى تجارتى نيز بحث هايى صورت گرفت.

به گفته او در اين نشست، روى اينکه چگونه افغانستان از مزاياى عضويت افغانستان در سازمان بين المللى تجارت به شکل بهتر استفاده کند نيز بحث به عمل آمد و از مايکل ديلينى خواسته شد که افغانستان را در اين راستا حمايت جدى کند.

 افغانستان، سال گذشته عضويت سازمان تجارت بين المللى  را کسب کرده است.

مایکل ديلينى نماينده فوق العاده تجارتى ايالات متحده امريکا براى کشورهاى بعد از جنگ، گفت که هدف از تدوير نشست سالانه چهارچوب تجارت و سرمايه گذارى افغانستان و امريکا، اين بود تا راه هاى رشد اقتصاد و تجارت افغانستان دريافت شود.

به گفته او در افغانستان، درعرصه هاى مختلف چون خدمات، مخابرات، ساختمان و توليد محصولات زراعتى گندم و برنج، پيشرفت هايى صورت گرفته؛ اما هنوزهم چالش هاى اقتصادى در افغانستان وجود دارد.

وى گفت که ايالات متحدۀ امريکا، افغانستان را در راستاى بهتر شدن اقتصاد همکارى مى کند و در نشست دو روز اخير نيز بحث شد که چطور اين چالش ها از ميان برداشته شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement