خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت مخابرات: شرکت هاى مخابراتى ازعرضۀ سيم کارتهاى فعال خود دارى نمايند

وزارت مخابرات: شرکت هاى مخابراتى ازعرضۀ سيم کارتهاى فعال خود دارى نمايند

Apr 21, 2017 - 14:41

کابل(پژواک،اول ثور ٩٦): وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، ازشرکت های مخابراتی خواست که از عرضۀ سیمکارت های فعال در بازار خودداری کرده پس ازاين سیمکارت ها را به صورت غیر فعال عرضه نمایند.

احمدشاه سادات سرپرست اين وزارت، امروز در یک نشست خبری در کابل که در رابطه به امضای تفاهمنامه انتقال شبکه فایبر نوری از چین به افغانستان صحبت می کرد، گفت که عدم راجستر بودن سیمکارت ها باعث مشکل در بین مردم و ارگان های امنیتی شده است.

موصوف افزود که طرزالعمل راجستر سیمکارت ها به همکاری اداره اترا آماده و نهایی شده است که بر اساس آن تمام شرکت های مخابراتی مکلف اند، سیمکارت های خود را غیر فعال عرضه نمایند.

به گفته او، در حال حاضر تنها سیمکارت های شرکت مخابراتی «سلام» به صورت غیر فعال عرضه می گردد و سپس راجستر می شود.

شرکت های مخابراتی روشن، افغان بیسیم، ام تی ان، اتصالات، وصل تیلیکام و سلام از جمله شرکت های فعال مخابراتی در افغانستان می باشند.

سادات خاطر نشان کرد، هرگاه شرکت های مخابراتی سیمکارت هایی شان را به صورت غیر فعال عرضه نمایند، متقاضی مجبور می شود که به خاطر فعال شدن سیمکارت، آن را راجستر نماید.

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی از تمامی شرکت ها خواست که در هنگام راجستر سیمکارت، از صورت و تذکره متقاضی عکس دیجیتل بگیرند تا در صورتی که جرمی را مرتکب می شود، در شناسایی استفاده کننده سيم کارت با ارگان های امنیتی کمک صورت گیرد.

موصوف درادامه گفت که وزارت مخابرات پالیسی دسترسی باز را ایجاد نموده، تا شرکت های مخابراتی بتوانند از فایبر نوری افغان تیلیکام به قیمت ارزان و کیفیت بالا استفاده کنند و آن را دوباره به شهروندان عرضه نمایند.

وی افزود: «هدف ما عرضه خدمات انترنتی مصوون، ارزان و با کیفیت می باشد که از طریق آن اقتصاد افغانستان را رشد دهیم و زمینه کار را برای کادرهای مسلکی فراهم نماییم.»

به گفته سادات، چندی قبل در قیمت انترنت به مشترکین تمام شرکت های مخابراتی ٢٠ درصد تخفیف داده شد و در این راستا به اداره اترا و افغان تیلیکام وظیفه سپرده شد که بررسی کنند آیا شرکت های مخابراتی این تخفیف را به مردم انتقال می دهند یا خیر و در صورتی که انتقال ندهند، این تخفیف از شرکت های مخابراتی گرفته خواهد شد.

افزون بران سرپرست وزارت مخابرات افزود که تا دوسال آينده در قيمت هاى انترنت کاهش قابل ملاحظه بوجود خواهد آمد.

سرپرست وزارت مخابرات ازآماده شدن پالیسی عرضه خدمات (4G) نيز خبرداد وافزود که  شرکت ها می توانند پس از دریافت جواز فعالیت، آن را به مردم عرضه بدارند.

موصوف افزود که برخی مشترکین از عرضۀ خدمات (2G و 3G) شاکی اند، اما با راه اندازی خدمات (4G) این مشکلات نيزرفع خواهد شد.

اين مقام وزارت مخابرات درقسمتى ازصحبت هايش درمورد انتقال شبکۀ فايبرنورى ازچين به افغانستان ياد اورشد که  هفته آینده تیمی به منظور سروی تطبیق پروژه انتقال شبکه فایبر نوری از چین به افغانستان تشکیل می شود که در این راستا انجنیران، متخصصین و افراد با تجربه به کار گماشته می شوند.

بر پایه معلومات سادات، دیزاین و سروی این پروژه در سال روان میلادی تکمیل و در سال ٢٠١٨ امور تطبیق آن آغاز می شود و از طریق انتقال دیتا میلیون ها دالر به بودجه دولت واریز خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد که با عملی شدن این پروژه تا دو سال دیگر خدمات انترنتی ارزان خواهد شد و برای شماری زیادی از افغان ها زمینه کار فراهم می گردد.

بر پایه معلومات وی، در حال حاضر ٢٥ ولایت، ١٢ پوهنتون از طریق فایبر نوری باهم وصل هستند و در آینده در نظر است تا مساجد نیز به فایبر نوری وصل شوند.

سادات پروسه جمع آوری ده درصد مالیه مصرف کننده گان را شفاف دانسته، افزود که تا به حال ٦،٢ میلیارد افغانی به خزانه دولت جمع شده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement