خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: به کارکردها و نقش زنان در بخش های مختلف توجه کم صورت گرفته است

غنی: به کارکردها و نقش زنان در بخش های مختلف توجه کم صورت گرفته است

May 17, 2017 - 18:16

کابل (پژواک، ٢٧ ثور٩٦):  رييس جمهورغنى می گويد که تاریخ زنان افغان باید از سر نوشته شود، چون به کارکردها و نقش زنان در بخش های مختلف توجه کم صورت گرفته است.

رييس جمهور، اين مطلب را در ديدار با اشتراک کنند‌گان سمپوزیم زنان افغان اظهارنموده گفت که  هدف حکومت و سمپوزیم زنان افغان، پایان‌دادن به بحران ۴۰ ساله می‌باشد.

چهارمین سمپوزیم سه روزه، تحت نام «زنان افغان، پیام آوران صلح» به تاريخ ٢٥ ثور آغاز و امروز با اعلام قطعنامه اى  خاتمه يافت.

رولا غنى خانم رييس جمهور کشور در پايان اين نشست گفت: «از همين سمپوزيم بسيار خوش هستم، يک نتيجه خوب داد، ٣٠٠ اشتراک کننده داشتيم که اکثريت شان زنان بودند.»

به گفتۀ او، اشتراک کننده هاى اين نشست به شکل گروپى کار کردند و نظريات و پيشنهادات خوبى را ارايه نمودند.

موصوف از حکومت افغانستان و جامعه بين المللى خواست که بايد تمام اين پيشنهادات تطبيق و عملى گردد.

درپايان ا ين نشست قطعنامه يى نيزصادر گرديد .

 "ترويج و ذهنيت سازى فرهنگ صلح در تمام دواير دولتى و غير دولتى از طريق کمپاين ها و برنامه هاى آگاهى دهى ، گنجاندن مضمون تعليمات صلح در نصاب تعليمى مکاتب، سهیم ساختن ٥٠درصد زنان در برنامه هاى صلح، طرح و تطبيق برنامه هاى انکشافى در مناطق ناامن توسط دولت، حمايت از نقش زنان در رابطه به ترويج و تبليغ صلح از سوى ارگان هاى ذيربط، طرح و تطبيق برنامه هاى اقتصادى براى زنان و جوانان جهت جلوگيرى از بروز خشونت هاى فاميلى، نظارت از مدارس، مکاتب و موسسات تحصيلات عالى جهت  جلوگيرى از ترويج افراط گرايى"، از پيشنهادات اين سمپوزيم به دولت مى باشد.

همچنان اشتراک کننده هاى اين نشست از رسانه ها خواستند که با راه اندازى برنامه هاى مختلف، فرهنگ صلح را تقويت بخشند و از نشر برنامه هایى که خشونت را ترويج مى کند،  جداَ اجتناب  ورزند.

 افزون برآن اشتراک کننده هاى اين سمپوزيم از شوراى عالى صلح خواستند که نقش زنان در سطوح تصميم گيرى  ودر پروسه هاى ميانجيگرى، مذاکرات و حل منازعات با مخالفين و ساير اقشار جامعه؛ نقش  زنان، جوانان و  فعالان جامعه مدنى بيشترگردد .

همچنان طرح و تطبيق استراتيژى هاى منطقوى و فراهم ساختن برنامه هاى تبادل افکار ميان زنان کشورهاى منطقه، از پيشنهادات اشتراک کننده هاى اين نشست به کشورهاى منطقه بود.

ازسویى هم اشتراک کنندگان سمپوزیم چهارم زنان افغان، نتایج بحث‌های سه روزه و پیشنهادات شانرا با محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور، شریک نمودند.

  در مراسمی که ظهر امروز به همین مناسبت در ارگ برگزار گردید، رئیس‌جمهور غنی یک‌بار دیگر از بانوی اول کشور و اشتراک‌کنندگان سمپوزیم زنان افغان تشکر کرد و از آنان خواست تا نتایج بحث‌ها و پیشنهادات شانرا به‌منظور تطبیق، به دفتر بانوی اول بسپارند.

موصوف، به‌خاطر عملی‌شدن پیشنهادات اشتراک‌کنندگان سمپوزیم، به آنها اطمینان داد و به‌جای صلح سیاسی بر صلح اجتماعی تأکید ورزید.

وی افزود که هدف حکومت و سمپوزیم زنان افغان، پایان‌دادن به بحران ۴۰ ساله می‌باشد.

رئیس‌جمهور، پلان‌های میان‌مدت و طولانی‌مدت را برای پایان‌دادن به چالش‌های موجود مهم خوانده، گفت که زنان هیچ‌گاه در جنگ دخیل و طرف نبوده‌اند؛  اما امروز زنان بی‌طرف نه، بلکه طرف‌دار صلح هستند.

او خاطرنشان کرد که الله تعالی برای زنان، توان‌مندی طبیعی میانجی‌گیری داده‌است که از آن در جهت‌دهی آگاهی‌عامه و ذهنیت مردم برای تأمین صلح، استفاده موثر شده‌می‌توانند.

وی اضافه کرد که آگاهی‌عامه در خصوص صلح باید از مکتب‌ها، پوهنتون‌ها و ادارات دولتی آغاز گردد.

رييس جمهورکشور گفت که رسانه ها برای زنان در برنامه های آگاهی عامه شان سهم بیشتر بدهند؛ زیرا صدای زنان امروز صدای نازوانا و زرغونه انا است.

غنى تاکید کرد که تاریخ زنان افغان باید از سر نوشته شود؛ چون به کارکردها و نقش زنان در بخش های مختلف توجه کم صورت گرفته است.

رئيس جمهور، به داکتر حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح هدایت داد تا در خصوص سهم زنان در شورای عالی صلح به گونه جدی کار نماید.

او افزود که به هدف صدای واحد، و تخصیص سهم ۵۰ درصدی زنان شهری و روستایی در برنامه میثاق شهروندی، توجه جدی صورت گیرد.

رئیس جمهور تاکید کرد که برای برجسته ساختن نقش زنان در پروسۀ صلح، رقابت‌های ورزشی راه اندازی شود.

وی تعهد سپرد که حکومت در زمینۀ مساعد ساختن شرایط رقابت های انگیزشی و تفویض "کپ" ها برای برندگان، همکاری خواهد کرد.

محمد اشرف غنی از اشتراک کنندگان در چهارمین سمپوزیم زنان افغان خواست تا طرح های شان را در مورد آوردن صلح در ولایات با ریاست جمهوری شریک سازند.

او علاوه کرد که از طریق ویدیوکنفرانس به ولایات هدایت خواهد داد تا در راستای تطبیق این طرح ها، همکاری بیشتر نمایند.

رئیس جمهور به نهادهای عدلی و قضایی دستور داد تا ریشه های خشونت علیه زنان را بررسی کنند و میکانیزم از بین بردن خشونت ها را در مشورت با زنان افغان ایجاد نمایند.

غنی، جلب اعتماد مردم را در آوردن صلح مهم خواند و به گونۀ مثال از ولسوالی خاک افغان ولایت زابل یاد آوری کرد که مردم آن ولسوالی بدون حمایت سیاسی و مالی، تروریستان را از منطقه شان بیرون راندند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement