خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ریاست جمهوری: جنرال دوستم دوسیه دارد، امیدواریم به زودی برگردد

ریاست جمهوری: جنرال دوستم دوسیه دارد، امیدواریم به زودی برگردد

May 20, 2017 - 19:00

کابل (پژواک، ٣٠ ثور ٩٦): سخنگوی ریاست جمهور می گوید که رییس جمهور، با معاون خود جنرال دوستم، روابط صمیمانه دارد و امیدوار است او به زودی بعد از تداوی به کشور برگردد.

شاه حسين مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوى رئيس جمهور، امروز در يک نشست خبرى درکابل گفت که رئيس جمهور، با معاون اول و تمام اعضاى کابينه و اطرافيانش روابط صميمانه دارد.

وى افزود: «معاون اول، يک دوسيه دربخش عدلى و قضايى دارد و اميدوار هستیم که سرنوشت آن مشخص شود؛ اما حالا جهت تداوى به ترکيه رفته همه براى صحت يابى شان دعا مى کنيم و اميدوار هستيم زودتر به کشور برگردد.»

مرتضوی در واکنش به نگرانی برخی ها در مورد انحصار قدرت از سوی رئیس جمهور گفت: "رئيس جمهور ارگ را انحصار کرده اين موضوع واقعيت ندارد، در تمام شوراها (اقتصادى، امنيت ملى وغيره) مشترک کار مى شود؛ اما براى انسجام بهتر، جمع بندى از سوى رئيس جمهور مى شود."

سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور، در عین حال در پاسخ به سوالى در مورد اظهارات اخير احمدضيا مسعود  در مورد حکومت گفت: «کسانی که ديروز درحکومت بودند، نگرانی هایی را که امروز مطرح می کنند، کاش ديروز مطرح می کردند.»

جنرال عبدالرشید دوستم، روز گذشته براى تداوی به ترکیه رفت.

جنرال دوستم، در يک سال اخير بارها به دلیل آنچه که نداشتن اختيارات لازم و سهم کم از قدرت می خواند، از رئیس جمهور شکایت می کرد. روابط دو طرف در ماه های اخیر بعد از متهم شدن دوستم به بدرفتاری با احمد ایشچی و تلاش حکومت برای پیگیری این موضوع، سبب تیرگی بیشتر روابط آنان شده است؛ تا جایی که دوستم ماه ها است به دفتر کاری اش در قصرصدارت نرفته است.

احمد فريد حميدى لوى څارنوال کشور ٢٦ ثور درمورد اين قضيه گفت که قضيه احمدايشچى و عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهورى، تحت تعقيب جدى قرار دارد و هر قضيه یی که به اداره لوى څارنوالی می رسد، در دستگاه هاى عدلى و قضايى با توجه به استقلال کاری و بی طرفى مطابق قوانين افغانستان، رسيدگى صورت مى گيرد .

به گفته حمیدی هرزمانى که تحقيقات در مورد قضيه احمد ايشچى و جنرال دوستم تکميل شد، نتايج آن همگانى خواهد شد.

سرپرست دفتر سخنگوى رياست جمهورى، در نشست خبرى امروز در مورد سفر رئيس جمهور به عربستان سعودى گفت که هدف اساسى اين سفر، گفتگو در مورد صلح و مبارزه جدى با تروريزم مى باشد.

مرتضوى گفت: «بستر اصلى جنگ ضد تروريستى، کشورهاى اسلامى مى باشد، وضعيت در افغانستان، پاکستان، عراق، يمن، سوريه و برخى کشورهاى اسلامى ديگر متاثر، از اين وضعيت است.»

او افزود: «امروز ايجاب مى کند با توجه به اينکه ماهيت جنگ در منطقه و در سطح دنيا تغيير کرده و گروه تروريستى اشکال و ابعاد مختلف پيدا کرده، ضرورت به يک بازنگرى همه جانبه براى اين دارد که ما چگونه مى توانيم با اين پديده با يک عزم جمعى و همکارى منطقوى و فرامنطقوى در برابر اين پديده مبارزه کنيم.»

به گفته سخنگوی رئیس جمهور، کشورهاى اسلامى بسترى براى سربازگيرى گروه هاى تروريستى است و همچنان بيشترين قربانيان جنگ دراين کشورها است و از همین رو کشورهاى اسلامى و همکاران شان در عربستان سعودى گردهم آمده تا ظرفيت ها و امکانات شان را به بررسى بگيرند که چگونه با اين پديده مبارزه کنند.

وى گفت: «پيام ما برای تمام جهان اين است که همه کشور ها در امر مبارزه عليه تروریزم باید مسوولیت پذير باشند و از تروريزم عليه يکديگر استفاده نکنند؛ همانند افغانستان که نه تروریزم را به آغوش گرفته و نه اجازه داده که از خاک افغانستان عليه کشور ديگری استفاده شود. »

سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری، خاطر نشان کرد که افغانستان با همه کشورهای منطقه به جز از پاکستان روابط نيک و دوستانه دارد.

وى افزود: «پيام ما به کشور های همسایه این است که روابط کشورهای منطقه با افغانستان باید دولت محور باشد، هیچ کشوری اجازه مداخله به افغانستان را ندارد، کشور های منطقه باید راه حل یکی از مشکلات افغانستان باشند، نه بخشی از مشکل افغانستان.»

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement