خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کنفرانس ریاض فرصتی است تا مشکلات امنیتی افغانستان بیان شود"

"کنفرانس ریاض فرصتی است تا مشکلات امنیتی افغانستان بیان شود"

May 21, 2017 - 17:22

کابل (پژواک،٣١ ثور٩٦): شماری از کارشناسان سیاسی می گویند که کنفرانس بین المللی ریاض، فرصتی است که افغانستان می تواند با صراحت در مورد کشورهای حامی تروریستان در افغانستان و عواقب آن، صحبت کند.

قرار است رهبران و مقام های ارشد بیش از ۴۰ کشور اسلامی از جمله محمد اشرف غنی رئیس جمهور که به عربستان سفر کرده اند، امروز در این کنفرانس که در شهر ریاض پایتخت این کشور برگزار می شود، شرکت کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، در نخستین سفر خارجی خود به عربستان رفته است تا ضمن دیدار با مقام های عربستان، در این نشست در زمینۀ ضرورت کمک و همکاری کشورهای اسلامی علیه بنیادگرایی صحبت کند.

بشير احمد بيژن کارشناس امور سیاسی گفت که این نشست بسیار مهم است و افغانستان می تواند از آن به درستی بهره ببرد.

وی افزود: «بايد رئيس جمهور دراين نشست با جرئت و مدبرانه بيانيه بدهد و واقعیت اینکه افغانستان چگونه قربانى تروريزم شده و مردم اين کشور هر روز قربانى مى دهند را، به صراحت بيان کند. »

بیژن گفت: «محمد اشرف غنی، باید از کشورهاى اسلامى بخواهد که افغانستان را در راستاى مبارزه با تروريزم تنها نگذاراند و بگويد که تنها گذاشتن افغانستان، به نفع آنها نخواهد بود و دامنه ناامنى هاى افغانستان به طرف آنها نیز کشانده خواهد شد. »  

همچنان شیرمحمد آخندزاده عضو ولسی جرگه گفت که اين نشست، فرصتی مهم و با ارزش است و افغانستان باید از آن استفاده کند.

وی افزود: «ما از رئیس جمهور محمد اشرف غنی می خواهیم تا وضعیت افغانستان را به شکل واقعی آن در این نشست بیان کند و نگوید که منزوی شدن پاکستان به نفع ما نیست، بلکه بگوید پاکستان بخاطر حمایت از ادامۀ جنگ در افغانستان باید منزوی شود.» 

آخندزاده با تاکید بر اینکه افغان ها صلح مى خواهند و از جنگ خسته شده اند،  گفت: «ما صلح می خواهیم، از دونالد ترمپ هم می خواهیم در مورد افغانستان تصمیم درست بگیرد؛ اگر واقعاً امریکا دوست ما است، باید به ما در تامین صلح کمک کند.»

به گفتۀ این نماینده ولسی جرگه در صورتی که رهبران و مقام های ارشد جهانی شرکت کننده در این کنفرانس بخواهند برای تامین صلح در افغانستان کار کنند، صلح تامین می شود و صلح و امنیت افغانستان به نفع منطقه و جهان است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement