خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور تاجکستان تعهد همکاری های همه جانبه با افغانستان نمود

رئیس جمهور تاجکستان تعهد همکاری های همه جانبه با افغانستان نمود

Jun 09, 2017 - 11:16

کابل (پژواک، ١٩ جوزا ٩٦): رئیس جمهور تاجکستان ميگويد که این کشور آماده است تا در عرصه های ترانزیتی، به ویژه خط آهن قرغزستان- تاجکستان الی شیرخان بندر و همچنان خط آهن چین و ایران با افغانستان همکاری نمايد.

اين مطلب را امام على رحمان، رئیس جمهوری تاجکستان روز گذشته حين ديدار با رئيس جمهور غنى در مرکز قزاقستان بيان داشت.

در اعلاميه که از سوى دفتر مطبوعاتى رياست جمهورى افغانستان به پژواک ارسال گرديده، امده است که در اين ديدار سران دو کشور در رابطه به تقویت و گسترش روابط دو جانبه و منطقه به ویژه همکاری های اقتصادی، تجارتی، امنیتی، مبارزه با تروریزم و کنترول سرحدات بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور تاجکستان از برگزاری کنفرانس "پروسۀ کابل" تحت رهبری دولت افغانستان حمایت کرد و آنرا آغازی برای تقویت همکاری های منطقوی و صلح دانست و تأکید ورزید که افغانستان با ثبات به نفع همه کشورهای منطقه می باشد.

رئیس جمهور تاجکستان گفت: ((ما آماده هستیم تا در عرصه های ترانزیتی به ویژه خط آهن قرغزستان- تاجیکستان الی شیرخان بندر و همچنان خط آهن چین و ایران همکاری نماییم.))

سپس رئیس جمهور غنی نقش تاجکستان را در همکاری های اقتصادی و ترانیزیتی منطقه مهم خوانده گفت که افغانستان آمادگی های لازم برای تطبیق پروژه های بزرگ به خصوص پروژۀ کاسا یکهزار را دارد و کشورهای شامل این پروژه نیز کار را در این بخش آغاز نموده اند.

وی گفت که با عملی شدن پروژۀ کاسا یکهزار و سایر پروژه ها، همگرایی بیشتر میان افغانستان و کشورهای مسیر این پروژه ها شکل میگیرد.

او همچنان افزود که خواهان وارد نمودن بیشتر انرژی برق به قیمت مناسب از تاجکستان به افغانستان ميباشد.

رئیس جمهور تاجکستان گفت که کشورش افغانستان را در همه عرصه ها به ویژه در بخش انرژی همکاری میکند و تاجکستان ظرفیت مناسب برای تولید سمنت را نیز دارد و در این زمینه آماده است با افغانستان همکاری کند.

رئیس جمهور تاجکستان خاطر نشان کرد که کشورش علاقمند است تا بیست و پنجمین سالروز روابط دوستی افغانستان و تاجکستان را در کابل تجلیل نماید و به همین منظور وزیر خارجه آن کشور به افغانستان سفر خواهد کرد.

روسای جمهور افغانستان و تاجکستان بر تقویت و تحکیم مناسبات اقتصادی و تجارتی میان دو کشور نيز تأکید کردند.

قابل ياد اورى است که رييس جمهور غنى در رأس يک هيت بلندپايه دولتى جهت اشتراک در نشت سازمان شانگهاى به کشور قزاقستان رفته است.

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement